Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 22.Prosinec 2005 Články 

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR je přesvědčen, že základní síť nemocnic by měla fungovat jako neziskové organizace. Současný projednávaný návrh zákona však považuje natolik špatný, že se domnívá, že jeho přijetí by neprospělo ani nemocnicím, ani jejich zaměstnancům, ani pacientům.

● Návrh zákona nerespektuje vlastnická práva zaručená ústavou a snaží se správu majetku a provozování nemocnic změnit zákonem podle vůle státu.

● Návrh zákona vychází z představy, že takto transformované (postátněné) nemocnice budou mít monopol nebo přinejmenším přednost ve veřejné zakázce na péči hrazenou pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění. To však naráží na evropské konkurenční, respektive soutěžní právo. Zřejmě by s tím nebyl problém, pokud bychom u nás zachovali zdravotnictví v rukou státu. Ale poté, co zdravotnická zařízení ve většině segmentů zdravotní péče jsou v privátních rukou a nemocniční sektor je tvořen mixem veřejného a soukromého vlastnictví, je taková představa mylná.

● Velký problém návrhu zákona tkví v popisu nové právnické osoby samotné. Nemocnici by mocensky ovládala skupina lékařů, navíc není zřejmé, jak a podle jakých pravidel nemocnici řídit, o čem smí či nemá rozhodovat ředitel, podle jakých pravidel vést účetnictví nebo příjmy nemocnice zdanit.

● Zásadně nelze souhlasit s přiloženým seznamem nemocnic, tedy de facto administrativním rozhodnutím o osudu nemocnic v ČR. Odborový svaz je toho názoru, že k optimalizaci sítě dostupnosti nemocniční zdravotní péče by mělo pojít postupně na základě předem stanovených kritérií. Výsledkem by měla být diferenciace nemocniční péče podle oborů a dále částečná přeměna nemocnic pro potřeby následné, zdravotně sociální a sociální péče. Na tomto procesu by se měli podílet všichni partneři, tj. veřejná správa, zdravotní pojišťovny a sociální partneři.

Odborový svaz vznik neziskových nemocnic a pojímání zdravotnictví jako veřejné služby prosazuje již od počátku devadesátých let. Vytvářel tlak na to, aby se tento úkol objevil v programových prohlášeních vlády a všechny vlády sociální demokracie s výjimkou této Paroubkovy také ve svých programových prohlášeních měly buď slib připravit a prosadit zákon o neziskových organizacích, nebo alespoň záměr připravit zákon o neziskových nemocnicích.

Opakovaně proto po nástupu ministrů zdravotnictví z ČSSD vznikly pracovní skupiny k přípravě právní normy, která by vytvářela možnost zakládat neziskové nemocnice, opakovaně však také potichu tyto pracovní skupiny byly zrušeny nebo přestaly pracovat. A byl to jedině Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR, který práce na zákonu opakovaně inicioval a ministerstvu do pracovních skupin vnucoval své právníky. Rezistence resortu zdravotnictví však byla veliká. Navíc absolutní odpor ke spolupráci na takové právní normě mělo po celá léta Ministerstvo financí.

Když se objevil současný návrh zákona o vzniku neziskových nemocnic, odborový svaz se opakovaně pokusil dosáhnout toho, aby návrh zákona o neziskových nemocnicích nebyl v rozporu s ústavními principy, aby poskytoval funkční model pro české zdravotnictví, aby myšlenka neziskových nemocnic nebyla špatným produktem legislativního procesu navždy zdiskreditována.

Odboroví právníci se podíleli na týmové oponentuře původního návrhu organizované poslancem JUDr. Filipem. Zároveň zpracovali vlastní návrh zákona umožňující transformaci nemocnic na neziskové subjekty na základě již schváleného zákona o veřejných výzkumných institucích (na základě konzultace v Legislativní radě vlády ČR) a dali jej k dispozici účastníkům poslanecké iniciativy včetně poslance JUDr. Koudelky, Ministerstvu zdravotnictví a hejtmanům Pardubického a Jihomoravského kraje, kde zvažovali převod nemocnic na jinou formu než obchodní společnost. Za tři uplynulé měsíce však nikdo neprojevil zájem o spolupráci!

Současná situace vnáší do celého nemocničního sektoru velkou nejistotu. Může se skutečně stát, že nekvalitní zákon bude činit problémy v existenci a řízení nemocnic, může být rovněž předmětem následných rozhodnutí ústavního soudu o neplatnosti některých jeho ustanovení. Negativní vliv na klima v nemocničním sektoru může mít už pouze skutečnost, že se během roku mohou i několikrát změnit pravidla pro odměňování zaměstnanců, na což bude muset vedení nemocnic reagovat v souladu s příslušnými zákony, že se bude muset opakovaně sjednávat změna kolektivní smlouvy atd. To vše ovlivňuje práci managementu, zdravotnického i obslužného personálu a v důsledku toho i kvalitu poskytované zdravotní péče.

Odborový svaz vždy stál o to, aby základ nemocniční péče tvořily neziskové nemocnice a nemusí mít špatné svědomí, že pro to neučinil, co je v jeho možnostech a silách.

21. 12. 2005
Zdroj: Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články