Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 30.Prosinec 2005 Články 

Český zdravotní systém je uprostřed poněkud chaotické bitvy mezi politiky a největší zdravotní „pojišťovnou“ v zemi. Ve skutečnosti je to ale ještě komplikovanější: Politiky vede „nepolitický“ ministr David Rath a „pojišťovna“ je spíš „přerozdělovna“ peněz. Spor se vede jako obvykle o peníze, nicméně několikamiliónové částky, kterými operuje ministerstvo zdravotnictví, jsou v celém systému zanedbatelné. Celkový dluh systému zdravotního pojištění má do konce roku dosáhnout 12-15 miliard korun. Znamená to, že české zdravotnictví je v bankrotu nebo že je příliš drahé?

Podle mého názoru ne. Musíme si zvyknout, že na zdravotnictví půjde stále více peněz. Ono to není také nic špatného: žijeme déle, i s banálními potížemi vyžadujeme odbornou lékařkou péči. Problém je spíše v tom, že český systém zdravotní péče je, přes všechny změny za posledních 16 let, stále víceméně socialistická: O ceně léků, mzdách lékařů i investicích nemocnic rozhoduje nakonec ministerstvo zdravotnictví. Rozhodování ministerstva s přitom pohybuje v nepředvídatelných výkyvech: Po „hodné“ Emmerové, která zvyšovala výdaje kde mohla, přišel „zlý“ Rath, který omezuje i běžné operace.

I ve zdravotnictví tedy půjde o to, jak prosadit vyšší zainteresovanost klientů-pacientů na kvalitě a efektivnosti poskytované služby. Sebelepší ministr zdravotnictví nebude nikdy schopen dohlédnout na kvalitu a cenu každé z milionu transakcí, která se denně ve zdravotnictví uskutečňuje. Jediný, kdo toho je schopen, je onen pacient-klient. Aby na tom měl zájem, musí ovšem nést část nákladů. Spoluúčast pacientů by tak neměla být cestou ke snížení výdajů na zdravotnictví, ale k zvýšení jejich efektivity.

30.12.2005
Autor: Ondřej Schneider je vedoucím katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK
Zdroj: portál Patria Online


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články