Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 06.Leden 2006 Články 

Sociolog Jan Hartl tvrdí, že téma zdravotnictví by nemělo být součástí předvolební kampaně. Ve většině voličů prý vyvolává představy nemoci nebo dokonce smrti, tedy negativní emoce, které se nemohou promítnout do přílivu hlasů ve volbách. Ostatně hysterická kampaň sociální demokracie namířená proti privatizaci některých nemocnic toho mohla být důkazem. Finále kampaně před krajskými volbami v roce 2004 se neslo právě ve znamení varujících billboardů a výsledkem byl volební výprask ČSSD. Z tohoto úhlu pohledu by šéfové nejsilnějších stran v zemi už mohli pomalu propadat nervozitě při pohledu na spory mezi středočeským hejtmanem Bendlem a novým ministrem zdravotnictví Rathem.

Pokud v dohledné době nedojde ke zklidnění sporu, mohl by se konflikt přenést do závěrečné fáze předvolební kampaně a mohl by jak pro sociální tak i pro občanské demokraty přinést více škody než užitku. Problém je v tom, že se na veřejnosti dosud objevují hlavně protichůdné informace. Z nich je pak obtížné určit, zda jde pouze o správné fungování nemocnic, nebo zda se kolem nemocnic rozpoutala politická hra.
Faktem je, že některé nemocnice byly převedeny na kraje s vysokými dluhy. Hejtmani je začali řešit. Někteří zvolili přechod nemocnic na obchodní společnosti. Proti tomu byli vládnoucí sociální demokraté. Ostatně už zmiňovaná kampaň před krajskými volbami toho mohla být názorným příkladem. Je proto zajímavé, že právě tyto nemocnice ve středočeském kraji mají potíže s uzavřením smluv se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a tudíž s financováním svého provozu. Jejich potíže by v této souvislosti šly také vykládat jako nátlak na návrat pod křídla státu, tedy do formy neziskových veřejných společností.
Zatím k tomu nedošlo a tak může pokračovat polemika, proč krize kolem nemocnic vznikla. Na to podle očekávání existují protichůdné názory. Shoda zatím panuje pouze v tom, že jde o provizorium. Vzhledem k tomu, že se týká velmi významných nemocnic v jednom kraji, je to na pováženou. Svým způsobem jde o hazard se zdravím občanů v regionu. A nic na tom nemění skutečnost, že nemocnice zatím fungují. Provizorium ve vztahu k VZP by se dalo přejít mávnutím ruky u méně významných zdravotnických zařízeních, nebo u lékařů v místě, kde existují signály, že jich je nadbytek.
O největších nemocnicích ve čtyřech okresech jednoho regionu se to tvrdit nedá. Z pohledu pacientů je pak jedno, kdo tento stav zavinil. Zajímá je jediné - tedy rychlé vyřešení situace. Lze si totiž obtížně představit, že by takováto zařízení neprošla výběrovým řízením a že by musela přestat poskytovat zdravotní péči klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rozumným řešením by tudíž bylo uzavření dočasných smluv a urychlené uskutečnění výběrového řízení, které by vedlo k podpisu smluv řádných. Jakou cestou se k tomu ministerstvo chce dobrat, to zatím není příliš jasné. Alespoň protichůdné informace vyvolávají pocit, že zmatek pokračuje.
Kdyby tomu bylo jinak, pak by těžko mohl na jedné straně existovat dopis nuceného správce VZP Pečenky hejtmanovi Bendlovi, ve kterém se údajně píše, že prodloužení smluv musí předcházet výběrové řízení. Jakékoli jiné, byť přechodné, řešení je prý nesprávné. Uzavření smlouvy bez výběrového řízení má pak být posuzováno jako porušení zákona. Dopis takovéhoto znění prý dostal předposlední den loňského roku hejtman od nuceného správce pojišťovny. Druhý den nového roku ministr zdravotnictví, který má momentálně na VZP silný vliv, slibuje na Kladně něco jiného. Konkrétně dodatek smluv, kterým nepředchází výběrové řízení, byť s omezenou platností do doby jeho konání. Tedy pravý opak toho, co se píše v dopise nuceného správce. Vzhledem k tomu, že se zmiňovanými nemocnicemi mělo výběrové řízení proběhnout už na začátku prosince loňského roku, se dá říci, že pokud by nedošlo k uvalení nucené správy, chaos by patrně nenastal.
Takže na jedné straně středočeský hejtman používá zbytečně silná slova a straší pacienty, že se nebudou mít kde léčit. Momentálně nic takového nehrozí. Pokud by však chaos pokračoval delší dobu, mohlo by k tomu dojít. Nemocnice sice musí poskytovat péči přesně podle podmínek registrace. V tom má ministr zdravotnictví pravdu. Zároveň by však měl dodat, že péče není zadarmo a že když na ní nebudou peníze, tak ji poskytovat nebude možné. Zkrátka razantní nástup nového ministra zdravotnictví mohl mít něco do sebe. Tím spíš, že bylo veřejným tajemstvím, že ve zdravotnictví se plýtvá penězi a že ani VZP nehospodaří nejlépe. S odstupem doby se však ukazuje, že razance může někdy přinést více škody než užitku.
4.1.2006
Autor: ČTK
Zdroj: ČRo 6 pořad: Názory a argumenty


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články