Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 11.Leden 2006 Články 

V nedělní televizní debatě na Nově o sobě ministr zdravotnictví David Rath prohlásil, že není Albus Brumbál, píše lékárník Stanislav Havlíček. Minimálně jedna pravdivá věta z jeho úst zazněla v nedělním popoledni. Abusem Brumbálem skutečně není. Je ministrem zdravotnictví. Ministr zmíněný v knižním příběhu, na který touto větou odkazuje, se totiž jmenuje Popletal. A když už používá polovičatá prohlášení a sděluje pacientům, aby pro své vysoce doplatkové léky chodili do levných, státních lékáren v nemocnicích, měl by k tomu také říci, jak to taková levná státní lékárna dokáže…

Jedním podpisem úhradové vyhlášky totiž stanoví:

1. kolik je prodejní cena výrobce
2. kolik si nejvýše přidá distribuce a lékárna
3. kolik za lék zaplatí VZP

Jestliže podle této vyhlášky existují léky, u nichž již cena výrobce převyšuje úhradu pojišťovny, je nemožné, aby byl tento lék bez doplatku, dokonce ani při nulovém navýšení v distribuční síti.
Přes to se to děje. Děje se tomu tak ve státních nemocnicích, které jsou přímo podřízeny ministerstvu. Jak je to možné? Vysvětlení se nabízí několik.
Buď mají tyto státní nemocnice, a tedy ministerstvo, nějakou vlastní dohodu o cenách s výrobcem těchto léků. Pak se divím, proč se tato dohoda neprojevila ve výši ceny výrobce ve vyhlášce o cenách a byla tak stejná pro pacienty v sousedství státní nemocnice stejně jako pro pacienty v pohraničí.
Nebo je možné, že mají tato státní pracoviště tak vysoký odběr těchto léků, že jim výrobce poskytuje nějaké „množstevní slevy“. Je zcela očividné, že z ministerského prohlášení vyplývá, že téměř 100% těchto odběrů je kvůli doplatku realizováno ve státních lékárnách. Pak se znovu ptám, proč tyto slevy neposkytuje výrobce státu rovnou a nejsou zakotveny ve výše uvedené vyhlášce?
Nebo je všechno jinak. Ministr říká, že pacienti nedoplácejí, státní lékárny jsou jediné, které ministr řídí. Poslouchají a pacient v nich žádný doplatek neplatí.
Prostým matematickým výpočtem zjistím, že každým takovým nevybraným doplatkem státní lékárna prodělává. Jestliže prodělává státní lékárna, prodělává stát. Potřebuje to další vysvětlování?
Myslím, že ne. Dluhy státních podniků zaplatíme příspěvkem z rozpočtu, to znamená z daní. Bude-li tento typ léku bez doplatku už ve vyhlášce, zaplatíme ho samozřejmě také z daní. Ale to by státní lékárny a hlavně ministr Popletal, promiňte, Rath, nevypadal tak hezky.
Jestliže svým chováním státní lékárny, dobrovolně nebo na žádost vedení nemocnic či dokonce na žádost samotného ministra, přispívají ke zvyšování dluhu veřejného zdravotnictví, vyzývám své kolegy, lékárníky v nich zaměstnané, aby se těmto tlakům bránili. Může se totiž stát, že někdy v budoucnu budou oni označeni za viníky stále se zvyšujícího dluhu ve zdravotnictví.
8.1.2006
Autor: Mgr. Stanislav Havlíček, lékárník
Zdroj: ČLeK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články