Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 27.Leden 2006 Články 

Stávka lékárníků avizovaná na 30. ledna byla zpočátku podle svých aktérů způsobena tím, že ministr v zájmu úspor prosadil snížení obchodní přirážky na léky ze 32 na 29 procent. Podle analýzy, kterou si nechala vypracovat Česká lékárnická komora, tím zdejší lékárny přijdou o takový zisk, že to ohrozí existenci čtvrtiny z nich. Tyto prognózy ale nekorespondují s údaji z minulých let. Obchodní přirážka se o 3 procenta snížila v roce 1996 a o další tři roku 1999. I poslední snižování provázely varovné věštby, jak zkrachuje „300 lékáren“. Jenže nic podobného se nestalo, počet lékáren naopak stále roste: ze 1400 před deseti lety na současných 2300.

„Předchozí dvojí snížení na sebe převzali distributoři a lékáren se to nedotklo,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, nicméně faktem je, že snížení marže přestalo být uváděno mezi příčinami stávky a lékárníci už na vrácení přirážky do původní výše netrvají.
Podle ekonoma a odborníka na zdravotnické systémy Miroslava Zámečníka je Rathovo snížení přirážky „rychlé a příliš hrubé řešení“, které ale má svou logiku: „Zvýšení spoluúčasti na úhradě léků se tak rozdělí mezi pacienty a lékárny,“ říká Zámečník.
Proč tedy lékárny chtějí stávkovat? „Je to začátek osvětové kampaně, která je po ministrových výrocích nutná,“ vysvětluje Lubomír Chudoba. „Chceme lidem vysvětlit, že potřebujeme stejné podmínky, jaké jsou v zemích Evropské unie, chceme být vybaveni programy,
chceme mít stabilně proškolovaný personál a trváme na zavedení degresivních marží.“ Ty spočívají v tom, že na levné léky by mohla být obchodní přirážka vyšší, a na drahé naopak nižší, čímž by se částečně narovnaly podmínky mezi soukromými a nemocničními
lékárnami. Lékárny v nemocnicích mají totiž výjimečnou pozici díky tomu, že mohou prodávat drahé léky pro těžce nemocné pacienty hospitalizované právě v „jejich“ špitále. Za to, že odnesou lék např. za 10 000 korun o patro výš, inkasují čistý zisk zhruba 1600 korun, zlobí se soukromí lékárníci. Podle ministrova poradce Jindřicha Grafa hlavní zdravotnický úřad zavedení degresivních daní podporuje. „Do budoucna se s nimi počítá, ale rozhodně ne dříve než v pololetí,“ říká Graf. „Zatím o tom jednáme s lékárníky a v tuto chvíli je jisté jen to, že se neshodneme na konkrétních výších. Lékárníci si představují, že o co se sníží přirážka u drahých léků, o to se zase zvýší u léků levných. Tato varianta je ale pro ministerstvo nepřijatelná z prostého důvodu: neplyne z ní žádná úspora pro zdravotnický systém.“
29.1.2006
Zdroj: Respekt


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články