Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 06.Únor 2006 Články 

Na politikaření kolem zdravotnictví doplácejí lidé, uvedly Haló noviny v rozhovoru s komunistickým poslancem Stanislavem Grospičem. Podle Grospiče ODS dovedně zneužívá otázku zdravotnictví v houstnoucí předvolební atmosféře. Celý rozhovor následuje…


Křivdí se ODS, když ji mnozí považují za autora většiny protestních akcí ve zdravotnictví?

Poslanecká sněmovna 25. ledna projednávala v druhém čtení poslanecký návrh zákona o neziskových zdravotnických zařízeních. Tento návrh předložili téměř všichni poslanci za KSČM, část poslanců za ČSSD i KDU-ČSL. Ti poslední však před časem stáhli své podpisy, možná také proto, že lidovci strategicky mění svého stávajícího koaličního partnera a stále více se upínají na povolební spolupráci s ODS.

Jsem přesvědčen, že ODS nekřivdíme. Jsou to právě občanští demokraté, kteří ovládají krajská zastupitelstva, na nichž teď leží největší míra odpovědnosti za provozování většiny zdravotnických zařízení, zejména nemocnic. ODS tak dovedně otázku zdravotnictví zneužívá v houstnoucí předvolební atmosféře.


První krok k tomuto stavu snad však byl učiněn při odstátněním zdravotnických zařízení, či se mýlím?

Ano, když sociální demokraté spolu s ODS, ještě za vlády Miloše Zemana, dopustili převedení zdravotnických zařízení ze státu na kraje, a v menší míře i na obce, věřili ve svůj úspěch při volbách do krajských samospráv. A tak si ani příliš nelámali hlavu uceleným přístupem ke zdravotnictví a vztahem odpovědnosti státu a krajů, potažmo obcí ve zdravotnictví. Sociálním demokratům se tak podařilo vědomě či nevědomě odstátnit většinu zdravotnických zařízení jejich převedením na krajskou a obecní samosprávu. Komunisty nikdo poslouchat nechtěl. Volby do krajů však opakovaně po sobě vyhrála pravice a ODS vzápětí předvedla, jak trh může vstoupit do zdravotní péče.


Tehdy málokdo z občanů tušil, co bude následovat. Bylo zneužito pravicí i oddlužení nemocnic?

Obchodování se zdravím lidí dostalo podstatně rychlejší spád. Silně zadlužená zdravotnická zařízení pravice ani nijak oddlužit nespěchala. Když se vláda sociálních demokratů, mj. i pod tlakem komunistů, rozhodla částečně oddlužit zadlužené nemocnice, snažila se právě ODS tento krok zpochybnit a vyložit po svém. Pravice využila zadluženosti zdravotnictví k politickému tlaku na vládu. Nikoliv však k dosažení oddlužení, ale k přípravě dalších představ o privatizaci ve zdravotnictví. Tentokrát už nikoliv odstátňování, ale ke snižování podílu samosprávy na zajištění zdravotní péče.


Vraťme se ke Středočeskému kraji, byl tu vývoj v něčem jiný?

Jiný nesporně ne, spíše byl v některých rysech agresivnější. Pravice vytipovala tzv. oblastní nemocnice a bez skrupulí se je snažila co nejrychleji převést na formu obchodních společností. Všimněte si, že si nedělala servítky s tím, co se zbylými nemocnicemi udělá. Dnes hořekuje nad seznamem nemocnic - který je ale otevřený pro další - , jež mají být páteří neziskových zdravotnických zařízení.

Tak byly v kraji vybrány čtyři oblastní nemocnice Kladno, Mladá Boleslav, Kolín a Příbram. Nakonec postoupila k těmto zařízením ještě nemocnice v Benešově. Jako nejvýhodnější formu zvolili zastupitelé za ODS formu akciové společnosti. A přitom nikdo z pravice dosud věrohodně nezdůvodnil, proč příspěvková nemocnice musí nutně hospodařit špatně a akciová nemocnice se stejnými lidmi, a v podstatě stejným způsobem řízení, musí nutně hospodařit bez dluhů a rozumně.

Problém je však ve skutečnosti, že obchodní společnost ze zákona má tvořit zisk - a má-li tedy tvořit zisk zdravotnické zařízení, pak logikou věcí bude poskytovat zejména ty zdravotní úkony, které jí zisk budou přinášet. Lidé však potřebují rozdílnou zdravotní péči podle toho, co je sužuje. Kdo tedy bude poskytovat onu sice nutnou, ale ne již výdělečně zajímavou zdravotní péči? Zřejmě podle představ ODS tím, že tato péče bude stále nedostupnější, bude pozvolna stoupat i její cena. Pak na to ale doplatí pacienti. A to také zapadá do plánu ODS na to, aby si lidé formou spoluúčasti připláceli nad rámec zdravotního pojištění.

V podstatě v tomto duchu se také neslo 14. ledna mimořádné jednání Zastupitelstva Středočeského kraje. Mělo ukázat, jak stát není schopen zajistit financování zdravotní péče a ODS zachraňuje jak pacienta, tak nemocnice. Jinými slovy prázdné předvolební gesto.

My komunisté, rozhodně nechceme, aby se obchodovalo se zdravím. Ani ne cestou zvyšováním spoluúčasti pacienta. Nechceme také, aby většina zdravotnických zařízení byla provozována obchodními společnostmi, protože má-li být něco veřejnou, všem občanům dostupnou službou, nemůže to být předmětem podnikání, kdy zásadní mírou úspěšnosti je výše zisku. Tím lidské zdraví nesmí být. Proto jsme předložili a podporujeme vytvoření základní sítě neziskových zdravotnických zařízení. Pravice se tomu brání, protože hájí zájmy úzké bohaté vrstvy ve společnosti a zájmy většiny jsou jí ve skutečnosti cizí. To je také důvod, proč se pravice snaží zmanipulovat veřejné mínění a zneužít jak samotné lékaře, tak třeba i lékárníky. Ale doplácí na to jen a jen obyčejní lidé.
31.1.2006
Zdroj: HaNo


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články