Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 07.Únor 2006 Články 

chtějí, aby jim největší dlužníci z řad fakultních nemocnic uhradili dluhy do 14 dnů. Jinak jim zastaví dodávky léčiv. Novinářům to řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Distributoři si podle něj uvědomují, že by mohli ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že údajně stamilionové dluhy budou uhrazeny. Ministerstvo financí však požadavky distributorů léků odmítá. "Ministerstvo financí nebude jednat pod nátlakem. Fakultní nemocnice spravuje a řídí ministerstvo zdravotnictví, primárně je to tedy jejich záležitostí," řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Krainová.


Ministerstvo zdravotnictví si podle mluvčí Jany Kocové již před časem vyžádalo od nemocnic analýzu jejich závazků po lhůtě splatnosti. Žádné problémy s dluhy za léky ale zatím neoznámily. Velké dluhy ale mají podle distributorů čtyři velké fakultní nemocnice. Nechtějí je však jmenovat.
S distributory se chystá jednat brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny. "Naší hlavní snahou bude, aby se možný nedostatek léků nedotkl pacientů," uvedla její mluvčí Naděžda Kuklínková. V případě, že jednání s distributory nebudou úspěšná, počítá podle ní nemocnice s variantou krizového řešení. Zatím ji ale nechce konkretizovat. Dále se spekuluje o tom, že by dluhy mohla mít i pražská nemocnice Na Bulovce.
Její mluvčí Jiří Kratochvíl ale řekl, že dosud nemá informace, že by nemocnici hrozilo zastavení dodávek léků. Uvedl zároveň, že případné opatření by chod nemocnice nemělo ohrozit. "Nějaké zásoby máme. Pak by se to muselo řešit a řešení by se určitě našlo," dodal.
Distributoři také přitvrdí u ostatních lékáren, i jim budou v následujících týdnech výrazně zkracovat dobu splatnosti faktur. Šéf asociace velkodistributorů upozornil na to, že nové lhůty budou striktně dodržovat. "Distributoři budou od předlužených lékáren požadovat dodatečná ručení za vysoké úvěry, například formou bankovní záruky nebo zástavy nemovitostí," uvedl Suchý. Pokud je distributoři nedostanou, budou podávat návrhy na konkurz.
Obávají se totiž toho, aby ještě více neklesla obchodní přirážka na léky. Ministr zdravotnictví David Rath má již připraven další návrh na její úpravu. Zavést by chtěl takzvanou degresivní marži, která klesá s vyšší cenou přípravků. U dražších léků by tedy byla nižší, u levnějších vyšší.
"Pokud tuto degresivní přirážku převedeme na současný stav, přirážka lékáren a distributorů by poklesla ze současných 29 procent na 22,5 procenta," upozornil Suchý. Výnos z takové přirážky by byl podle něj nejnižší v civilizovaném světě a takové snížení nemůže podle Suchého farmaceutický trh přežít. Její zavedení by podle šéfa asociace ohrozilo 1350 lékáren.
Od Nového roku se přirážka již snížila ze 32 na 29 procent a distributoři se o ni dělí s lékárníky. Na protest proti tomuto snižování někteří lékárníci uzavřeli minulý týden na tři hodiny své lékárny. Tvrdí, že snížení přirážky ohrožuje čtvrtinu lékáren, nejčastěji v malých městech a vesnicích.
7.2.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články