Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 08.Únor 2006 Články 

V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Sporný návrh zákona, který prosazují sociální demokraté a komunisté, sněmovna schválila (8.2.2006) hlasy 98 ze 169 přítomných. Nyní ho ale posoudí Senát, kde mají většinu ODS a KDU-ČSL, takže norma se asi vrátí do sněmovny. Ke schvalování normy se poslanci dostali až po třech hodinách urážek, které si mezi sebou vyměňovali především ministr zdravotnictví David Rath s občanskými demokraty.

Podle ministra, který sám ODS nešetřil, dnešní debata "místy postrádala kulturu". Novinářům řekl, že schválení zákona je dobrou zprávou pro občany. Dodal, že "norma zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací, která by mohla dopadnout bůhví jak". Nemocnice začaly na obchodní společnosti převádět kraje, v jejichž čele stojí většinou ODS. Podle jejího místopředsedy Petra Nečase se hejtmani privatizací snažili vypořádat s tím, že jim stát předal nemocnice s dluhy.
Aktuální verze zákona počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy tak nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené.
Podle odpůrců povede zákon ke znárodňování, hrozí omezení péče o pacienty. "Těžko můžete zestátnit něco, co je státní," řekl ČTK Rath. Podle něj občanští demokraté "chtějí nemocnice privatizovat a mají zájem o majetek, pozemky a budovy". Nečas zas uvedl, že se z vystoupení socialistů a komunistů vytratil pacient. Podle něj jde o to, aby zdravotnictví mohl "vládnout car Rath". Ministrův postup nazval "rathovskou chaotizací" resortu.
Silná slova, obvinění a urážky provázejí diskusi o zákoně už několik měsíců. Rath opakovaně naznačoval, že hejtmani a další lidé z ODS chtějí krajské nemocnice rozkrást. Hejtmani normu dlouhodobě kritizují, připravují vlastní návrh. Pokud by zákon parlament nakonec schválil, chtějí se obrátit na Ústavní soud.
Také soukromé nemocnice vyzvaly sněmovnu, aby normu nepřijímala. Lékařský odborový klub ji naopak podpořil.
Návrh zákona kromě seznamu obsahuje i vymezení povinností neziskových nemocnic a upravuje jejich postavení. Počítá s tím, že vyjmenované nemocnice by se do půl roku od začátku účinnosti zákona automaticky staly součástí základní zdravotní sítě. Na jejich chod by mělo podstatný vliv ministerstvo zdravotnictví. Po projednání s krajem, pojišťovnami a odbornými komorami by zařízením stanovilo péči, její rozsah, vybavení i to, z jak velkého území mají pacienty přijímat.
Nemocnice by podle zákona musely veškeré výnosy investovat zpět do zdravotní péče. Měly by také zveřejňovat údaje o kvalitě péče. Na internetu by měly do 15 dnů od uzavření smlouvy na nákup služeb či zboží zveřejnit výsledky zadávacího řízení i všechny nabídky, a to včetně cen.
Návrh zákona leží ve sněmovně od listopadu 2004. Od té doby mnohokrát změnil podobu i okruh lidí, kteří ho podporují. Pod původní verzí byli například podepsáni i lidovci, od nynějšího znění se ale důrazně distancovali. Předlohu odmítá i ODS. Dnes normu prosadili podle očekávání socialisté s komunisty, ruku pro zvedl podle elektronického záznamu i unionista Svatopluk Karásek. Dva další přítomní poslanci US-DEU se hlasování zdrželi.
Lze předpokládat, že pravicově laděný Senát zákon vrátí sněmovně. V ní má levice většinu, takže může horní komoru přehlasovat. Pak by normu posuzoval prezident Václav Klaus, bývalý předseda ODS. I jeho případné veto by sněmovna mohla přehlasovat.
8.02.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články