Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 09.Únor 2006 Články 

Přímo z jednání senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku ve středu 8. února odjeli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch a předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Jiří Schlanger do Kramářovy vily na jednání s předsedou vlády Jiřím Paroubkem. Jaké bylo jejich překvapení, když se předseda vlády hned na počátku jednání postavil proti tripartitní správě zaměstnaneckých pojišťoven (kterou na předchozí schůzce 25. ledna podpořil) a požadoval absolutní majoritu vlády.

Odboráři v tom spatřují vliv ministra zdravotnictví Davida Ratha, který by tak ztratil ministerstvem prosazovanou možnost instalovat ředitele zaměstnaneckých pojišťoven. Předseda Štěch argumentoval majetkovými poměry a reálnou situací ve správě pojištění a spolu s předsedou Schlangerem zdůraznili reálné nebezpečí zapojení odborů do protirathovské koalice. Předseda vlády podle odborářů zjevně nenacházel argumenty a začal odkazovat na potřebu brzkého jednání s ministrem zdravotnictví.

Štěch a Schlanger seznámili Paroubka také se stavem sociálního dialogu ve zdravotnictví (sdělili mu, že je nulový) a popsali jednání ministra Ratha na mimořádném zasedání předsednictva tripartity včetně toho, že se za něj musel omluvit místopředseda vlády Jiří Havel.

Předseda Štěch požádal, aby Jiří Schlanger mohl premiérovi vysvětlit, jaké výhrady mají sociální partneři k opatřením, která doposud realizuje ministr. Schlanger se nejprve zajímal o míru ochoty premiéra zvýšit objem prostředků ve zdravotnictví a o to, zda premiér zachytil příslib ministra, že bude usilovat o zvýšení podílu veřejných financí o 2 % HDP v následujícím volebním období. Poté Schlanger upozornil, že řada přijatých opatření je ve skutečnosti plněním cílů prezidenta České lékařské komory a ne odpovědného ministra vlády ČSSD a že některé návrhy mají na situaci před volbami i po nich fatální následky.

Je to zejména souběh navýšení mzdových indexů lékařů, strop výdajů pojišťoven a tvrdá regulace poskytovatelů, které ve výsledku povedou k nedostupnosti péče zvláště ve 2. čtvrtletí tohoto roku. Dále jde o snížení limitů provozních nákladů pojišťoven zákonem na 2 %, tedy na úroveň, jakou má Česká správa sociálního zabezpečení, která ale zajišťuje mnohem méně úkonů než zdravotní pojišťovny. To, podle Schlangera, povede ke zhroucení správy zdravotního pojištění a ne ke sloučení pojišťoven.

Premiér byl, podle odborářů, přílivem špatných zpráv, jejichž síle argumentů nedovedl čelit, zjevně zaskočen. Znovu opakoval potřebu sejít se speciálně ke zdravotnictví.

Předseda Schlanger předložil premiérovi listinné důkazy ke svým tvrzením a dostalo se mu informace, že je má sdílet s poradcem premiéra Jiřím Koskubou. Toho Schlanger bezprostředně po skončení schůzky s premiérem kontaktoval a domluvili se na další komunikaci a spolupráci.
10.2.2006
Zdroj: http://osz.cmkos.cz/>


-
Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články