Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 12.Duben 2006 Články 

Vyhláška ministerstva zdravotnictví by měla od letošního května umožnit vznik výdejen léčiv, které nebudou muset mít vazbu na žádnou lékárnu a měly by sloužit především v místech, kde to mají pacienti do lékáren daleko. Ministerstvo podle České lékárnické komory (ČLeK) novou vyhlášku připravilo potají, takže ČLeK neměla možnost návrh nové vyhlášky připomínkovat. Přitom vyhláška podle komory výrazně zasáhne do prodeje léků.

"Výdejny budou bez laboratoře, ale s odborným zázemím. Lidé si zde zakoupí nebo vyzvednou na recept běžné léky, které potřebují pro své onemocnění. Zavádíme je kvůli lepší dosažitelnosti v méně dostupných místech nebo na malých vesnicích. Skutečnost, že by mohly vznikat i ve větších městech, ale ministerstvo nevylučuje. Zřizovatelé nebudou omezováni. Výdejny mohou vznikat kdekoliv," informovala tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová. Léky, které vyžadují přípravu, zde pacienti neobdrží. V takových případech se musejí obrátit na ty lékárny, které mají dostatečně velké prostory pro přípravu léků. Nově zřizované výdejny mají být oproti stávajícím skoro o polovinu menší. Zřizovateli by měl podle ministra zdravotnictví Davida Ratha stačit prostoro 24 metrech čtverečních.

ČLeK se vyhláška ani způsob její přípravy nelíbí. „V celém světě je posilována úloha lékárníků nejen při samoléčbě a poradenství, ale i při generické substituci. Výsledkem je větší pohodlí pacientů, posílení jejich vlivu na výběr medikamentu a samozřejmě i šetření prostředků jak z jejich kapes, tak z veřejných rozpočtů,“ uvedl prezident České lékárnické komory (ČLK) Lubomír Chudoba. „V některých zemích má lékárník dokonce takové postavení, že s pacienty, kteří svůj lék užívají dlouhodobě a jejich zdravotní stav je stabilizován, konzultuje průběh jejich léčení a poté vydává další balení léků přímo magistr v lékárně. Velká Británie dokonce zavedla pro vybrané skupiny léků pravidla pro činnost tzv. předepisujících lékárníků,“ doplnil Chudoba.
Samoobslužný prodej obecně zvyšuje obrat zboží a tedy i tržby. Lékárníci jsou ale podle slov Chudoby toho názoru, že léky by se neměly nakupovat ve velkém a tzv. do zásoby, zejména pod vlivem masivní reklamy. Lékárníci upozorňují, že toto opatření zohledňuje pouze zájmy výrobců, nikoliv pacientů. „V dnešní době není problém získat informace, potíž je se v nich vyznat. Léčiv je tolik, že laik nemá možnost správně posoudit vše potřebné. I proto každoročně stoupají počty otrav volně prodejnými léky. A to nejsou tak snadno dostupné,“ dodal Chudoba.
Návrhem této vyhlášky se mění vyhláška ministerstva zdravotnictví a ministerstva zemědělství č. 225/2003 Sb., kterou se stanoví správná lékárenská praxe, bližší podmínky přípravy a úpravy léčivých přípravků, výdeje a zacházení s léčivými přípravky ve zdravotnických zařízeních a bližší podmínky provozu lékáren a dalších provozovatelů vydávající léčivé přípravky.
12.4.2006
Zdroje: ČLeK, Haló noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články