Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 22.Květen 2006 Články 

Farmaceutické firmy za první čtyři měsíce roku utržily v Česku nejméně o miliardu korun méně než loni. Největší propad zaznamenaly firmy Ivax, Zentiva a Novartis. Důvodem je úsporná politika ministerstva zdravotnictví - snížily se úhrady k cenám léčiv ze zdravotních pojišťoven a lékaři začali přípravky méně předepisovat.Farmaceutické firmy úsporné kroky ministra Davida Ratha tvrdě kritizují. Skutečností však je, že výrobci léků jsou stále v zisku. Rath navíc upozorňuje, že v Česku je spotřeba léčiv zbytečně vysoká.

Zentiva tratila na paralenu

Například letos v únoru se v Česku prodalo o 16 procent balení léků méně než před rokem. V dubnu byl propad osmiprocentní. V penězích je podle údajů specializované agentury IMS propad nižší, v dubnu například šestiprocentní. Nejvíc totiž klesá prodej levných léků - třeba paralenu firmy Zentiva, tuzemské jedničky v oboru.
"Čtvrtletní tržby na domácím trhu nám meziročně klesly o téměř sedmnáct procent," přiznává šéf Zentivy Jiří Michal. To je výpadek přes 220 miliónů korun. I tak ovšem firma zaznamenala za čtvrtletí zisk přes půl miliardy korun. Nejvíc dopadly Rathovy úsporné programy na americkou firmu Ivax, která má podnik v Opavě (bývalá firma Galena).

Hůř se daří i lékárníkům

Ministerstvo zdravotnictví také snížilo obchodní marži lékárnám. "Hlavně lékárníkům v malých městech a obcích tak klesly tržby meziročně až o čtvrtinu," říká Dušan Holečko, místopředseda Grémia majitelů lékáren.
Ministr Rath je srozuměn s tím, jak jeho politika na podnikatele dopadá: "Ukazuje se, že se nám podařilo zabránit plýtvání," říká.
Ve druhém letošním čtvrtletí už ministr tak výrazně šetřit nehodlá, výdaje se vracejí zhruba na loňskou úroveň. Podnikatelé však tvrdí, že tlak na ně nepolevil. Rath, který je jedním z volebním lídrů sociální demokracie, ale firmám víc ustupovat nemíní: "Pokud budu ve funkci i v dalším období, budu postupovat jako dosud."

Češi polykají hodně léků

Celková hodnota trhu s léky v Česku dosahuje více než čtyřiceti miliard korun. Z toho loni přes 36 miliard uhradily pojišťovny, zbytek zaplatili pacienti na doplatcích k lékům na předpis nebo nákupem volně prodejných léčiv.
Na každého Čecha přitom loni připadlo 33 spotřebovaných krabiček léků - což je podle odborníků zbytečně moc. "V mnoha západoevropských zemích je běžná zhruba poloviční spotřeba," upozorňuje analytik Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

22. 5. 2006
Zdroj:HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články