Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 25.Květen 2006 Články 

Peníze na ozdravné pobyty a na pořízení krátkých filmů zaměřených na prevenci úrazů dětí vynakládala Všeobecná zdravotní pojišťovna někdy nehospodárně a se sporným výsledkem. Vyplývá to ze závěrů znaleckých posudků, které si objednala parlamentní vyšetřovací komise. Část filmů byla předražená a ozdravné pobyty například byly nedostatečně zdokumentovány, takže nelze přesně zjistit, jak pacientům prospěly. Některé znalecké posudky už jsou hotové, jiné teprve rozpracované..

V uplynulých měsících komise zkoumala hospodaření VZP a již v dubnu předložila své závěry. Konstatovala, že největší podíl na dluhu pojišťovny má neochota a neschopnost politiků domluvit se na jasných pravidlech zdravotnictví. Spoluodpovědnost za schodek má ale i VZP. Svůj díl viny nesou také ministerstva zdravotnictví a financí, poslanci a špatné zákony.

Spor o odpovědnost za dluh pojišťovny dlouho hýbal českou politikou. Ministr zdravotnictví David Rath připisoval velkou část viny bývalé ředitelce VZP Jiřině Musílkové, která ale vidí hlavní příčinu deficitu v ministerských vyhláškách. Podle ní ukládaly VZP platit víc peněz, než mohla.

Rath v minulosti kritizoval například i ozdravné pobyty placené z peněz VZP, mezi nimi Mořského koníka - akci, jíž se zúčastňovali onkologicky nemocní, alergici, děti s psychickými problémy či s kožním onemocněním. Musílková pobyty hájila.

Pavel Klener, který pro komisi hodnotil ozdravné pobyty z hlediska jejich efektu pro onkologické pacienty, se vyjádřil spíše kriticky: "V současné době nelze organizování ozdravných pobytů považovat z hlediska zdravotního za racionální. Jde v podstatě o další cestovní kancelář, kde pobyt v zahraničí je vzhledem k příspěvku VZP podstatně lacinější. V organizování zahraničních zájezdů nelze jistě občanskému sdružení Arcus bránit, rozhodně by však neměly být dotovány ze zdravotního pojištění."

Akce pořádané sdružením Arcus kritizoval loni ve sněmovně i Rath. Předsedkyně představenstva společnosti Jana Koželská tehdy uvedla, že ministr účelově manipuluje s fakty.

Klener soudí, že ozdravné pobyty pro lidi s nádorovým onemocněním lze hodnotit jako užitečné pro zlepšení jejich kondice a kvality života. Stejné výsledky ale může přinést Šumava nebo tuzemské lázně, a není tedy nutné jezdit do švýcarských Alp či jinam do zahraničí. "Pokud by na tyto ozdravné pobyty měla přispívat VZP, pak by bylo nutné nejprve stanovit jasná indikační kritéria...," napsal Klener, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze.

Podle výtahu z posudku znaleckého ústavu Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění zase odborníci zpochybnili výdaje na sérii audiovizuálních snímků v rámci prevence úrazů dětí. Hlavní výtka spočívá v tom, že práce byly předražené a v dokladech jsou nejasnosti.

Ne všechno v dodatku ke zprávě komise je ale kritika. Například v odpovědi na otázky týkající se Mořského koníka znalci mimo jiné uvedli: "V drtivé většině případů byli vybráni účastníci se závažnými zdravotními problémy, kteří pocházeli ze sociálně slabších rodin..."

Závěry expertů už se tato sněmovna s největší pravděpodobností zabývat nebude, mohou ale posloužit jako podklady pro tu, která vzejde z voleb. Během několikaměsíční práce komise se také vyměnilo vedení VZP, Musílkovou nahradil v čele pojišťovny nejprve Josef Čekal a toho později vystřídal Pavel Horák.
24.05.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články