Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 27.Květen 2006 Články 

Vznik sítě neziskových nemocnic je stále nejistý a podle odborníků může skončit chaosem. Sněmovna sice tento týden definitivně schválila sporný zákon o jejich ustavení, není ale jasné, jak a zda vůbec se promítne do praxe. Řada nemocnic vyčkává, jak dopadnou volby. ODS totiž slibuje, že pokud na to bude mít sílu, normu zruší tak rychle, aby se ani nestačila projevit. Platí, že bezprostředně se zřejmě v nemocnicích nic nemění. Předpis sice nabývá účinnosti dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, teprve od té chvíle za 180 dnů se ale nemocnice zapsané v příloze normy stanou neziskovými zařízeními s povinností dodržovat pravidla, která na ně zákon klade. Lze předpokládat, že pokud by i po volbách dál platil, nastala by tato situace někdy koncem listopadu příštího roku. Podle některých kritiků je však v textu řada chyb a navíc ukládá nemocnicím tolik úkolů, že je nelze stihnout ani za půl roku.

Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) již dříve připustil, že v zákonu mohou být dílčí nedostatky, ty se ale podle něj dají později napravit novelou. Mluvčí úřadu Jana Kocová tento týden ČTK řekla, že související legislativa potřebná k praktickému naplnění zákona už je a ministerstvo je přesvědčeno o tom, že nemocnice mohou vše zvládnout.
Advokát zaměřený na zdravotní právo Jaroslav Svejkovský ale v rozhovoru s ČTK uvedl, že začíná odpočítávání 180 dní, kdy se kvůli zákonu dostane celé české zdravotnictví do "šíleného chaosu". Kraje nebo jiní zřizovatelé nemusejí podle právníka zvládnout povinnosti, které na ně text klade.
Může se podle něj stát, že příští rok v listopadu se "probudíme do 'neziskovek', ačkoli pro to nebude vytvořené prostředí, nebudou vytvořeny vztahy s dodavateli a lidem nebude jasné, proč nyní musejí chodit k jinému lékaři, než byli dosud zvyklí, protože jejich dosavadní lékař ordinuje ve zdravotnickém zařízení, které není na seznamu neziskových nemocnic."
Zákon počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené. Soudí, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty. Rath míní, že je to přesně naopak - lidem prý zákon garantuje dostupnou zdravotní péči.
Ministr a další zastánci zákona také dlouhodobě zdůrazňují, že nemocnice mají čas na to, aby se k neziskovému principu přihlásily. Když to neudělají, mohou zkusit i tak získat smlouvu s pojišťovnami. Slova o zavírání a znárodňování nemocnic ministr opakovaně odmítl, majetek podle něj zůstává v rukou dosavadních vlastníků. Oponenti tvrdí, že to je jen teorie, protože formální majitelé nebudou mít na chod a směřování nemocnic téměř vliv.
Stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dnes ČTK řekl, že v seznamu neziskových nemocnic je několik chyb, jako je třeba špatné IČO.
Sporný zákon mimo jiné předpokládá, že na chod neziskových nemocnic by mělo podstatný vliv ministerstvo zdravotnictví. Po projednání s krajem, pojišťovnami a odbornými komorami by zařízením stanovilo péči, její rozsah, vybavení i to, z jak velkého území mají pacienty přijímat. Nemocnice budou muset veškeré výnosy investovat zpět do zdravotní péče. Měly by také zveřejňovat údaje o kvalitě péče. Na internetu mají do 15 dnů od uzavření smlouvy na nákup služeb či zboží zveřejnit výsledky zadávacího řízení i všechny nabídky, a to včetně cen.
Norma také popisuje pravidla vzniku a zániku neziskových zařízení, složení a úkoly dozorčí rady takových nemocnic, popisuje rezervní fond, fond reprodukce majetku i jiné fondy, podobu výroční zprávy a další věci. V textu je mimo jiné i to, že společníkovi s.r.o., která je uvedena v příloze k normě, tedy v seznamu neziskových nemocnic, stát uhradí vypořádací podíl. "To je jedna z těch obrovských nejasností, to je vlastně zrekvírování toho majetku a není napsáno úplně jak," soudí Julínek.
Připustil, že kdyby ODS neměla dost sil na to, aby zákon zrušila v parlamentu, podá kvůli normě stížnost k Ústavnímu soudu. Zatímco v parlamentu lze prosadit projednávání ve výrazně zrychleném režimu, vyřízení stížnosti u soudu by asi trvalo déle.
Některé nemocnice, které zatím v seznamu budoucích neziskových nemocnic nejsou, váhají. Například ředitel Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku Jan Gavlák nechtěl další postup předjímat. "O tom, zda budeme usilovat o zapojení do státní neziskové sítě nemocnic či dalších krocích, rozhodne valná hromada, která se bude konat v červnu," řekl ČTK.
Žádné změny zatím zákon nevyvolal ani v nemocnicích, které vlastní Královéhradecký kraj. Podle náměstka hejtmana Rostislava Všetečky je možné očekávat podání stížnosti k Ústavnímu soudu, situace se podle něj může ještě změnit po volbách.
Jasno zatím nemají ani v dalších regionech, například v Nemocnici České Budějovice, která je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví kraje a která je v seznamu neziskových nemocnic vyjmenovaných v zákoně. "Těch možností je hrozně moc a já zatím nedovedu říct, co a jak bude. Musíme určitě počkat na volby a podle toho, jak dopadnou, tak se začneme hodně intenzivně tou otázkou zabývat," řekl ČTK její ředitel Břetislav Shon. Také on uvedl, že kraje se chtějí obrátit na ústavní soudce.
Středočeský hejtman Petr Bendl z ODS řekl, že zatím nepřemýšlí o tom, jak by se region s dopady zákona vyrovnal. "Budeme podnikat všechny kroky, aby k tomu nemuselo dojít. Mimo jiné i proto, že se nám podařilo nemocnice ekonomicky stabilizovat a zároveň připravit programy jejich rozvoje," dodal.
27.05.2006
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články