Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 15.Červen 2006 Články 

Tisíce pacientů budou podle Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) ohroženy, pokud ministr zdravotnictví David Rath vydá novou lékovou vyhlášku s nižšími úhradami ze zdravotního pojištění. K pacientům se podle výrobců drahých originálních léků nedostanou životně důležité přípravky a chronicky nemocným lidem neúměrně stoupnou doplatky. Rath chce vyhlášku podepsat do konce měsíce, platit by měla od srpna. Nespokojenost firem s výší úhrad pramení podle ministra Ratha z toho, že jim klesnou zisky. "Managementy českých poboček jsou hodnoceny podle rychlosti růstu tržeb, ministerstvo však má zájem opačný, to znamená nakoupit co nejvíce nezbytných léků za co možná nejnižší ceny," řekl Rath ČTK.

"Obrátili jsme se dopisem na předsedy pěti politických stran, které budou tvořit novou sněmovnu, a požádali je o podporu a o zastavení vyhlášky. Podle nás bude mít devastující účinek na dostupnost kvalitních léků," řekla ČTK výkonná ředitelka MAFS Jana Mikotová. Odpovědi výrobci zatím nedostali.
MAFS sdružuje tři desítky zahraničních výrobců, kteří vyvíjejí léky chráněné patenty. Výrobci z České asociace farmaceutických firem proti vyhlášce nevystoupili. Jejich přípravky jsou levnější a do úhrad se obvykle vejdou. Vyjádření zástupců českých firem ČTK dnes nezískala.
Léková vyhláška stanoví výši úhrad ze zdravotního pojištění; pokud jsou nižší než cena léku, rozdíl doplatí pacient. Rath je přesvědčen, že pacienti na léčbu doplácet nemusejí. V každé ze 300 lékových skupin je několik přípravků bez doplatku, na výběr je z 2300 léků, seznam vydalo ministerstvo s platností od dubna.
"Jsou některé onkologické přípravky, které jsou jedinečné a nenahraditelné. Pokud by platil návrh současné vyhlášky, k těmto lékům by onkologicky nemocní neměli přístup," řekl ČTK předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.
Léky, které budou mít v nové vyhlášce nedostatečnou úhradu, jejich výrobci podle Mikotové budou muset stáhnout z trhu. K údajům o velkém počtu léků hrazených z pojištění Mikotová uvedla, že v Česku platí pojišťovny 52 typů léků na snížení hladiny cholesterolu, ale ani jeden inzulinový analog, bez něhož se neobejdou lidé s těžkou poruchou zpracování cukru. To je podle ní světový unikát.
Mikotová dodala, že doplatky dopadají zejména na seniory a chronické pacienty, už nyní zaplatí důchodce na doplatcích v průměru 900 korun za rok. Pokud vyhláška vyjde a žádný z výrobců dobrovolně nesníží cenu svého přípravku, doplatí 150.000 pacientů s depresí na lék s obsahem citalopramu za rok 32,6 milionu korun. Podle Mikotové je ohrožena i léčba lidí s rakovinou. Dosud ji pojišťovny hradily zvlášť, nyní bude součástí nemocničních paušálů, přitom ministerstvo nemá nástroje, jak tyto paušály navýšit.
Výrobci tvrdí, že vyhláška v podobě, jak ji chystá ministerstvo, požene Česko k Evropskému soudnímu dvoru. Příprava podle nich neodpovídala transparenční směrnici: neznali předem kritéria pro zařazení přípravku do úhrad a nemohou se odvolat k nezávislému orgánu, popsal předseda MAFS Petr Svoboda. Podle něj současná vláda již nemá mandát k rozhodování o tom, jak rozdělit desítky miliard z peněz pojištěnců, a měla by rozhodování přenechat novému kabinetu.
15.06.2006
Autor: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články