Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 21.Červen 2006 Články 

Praktičtí lékaři, ale nejen oni, budou možná ordinovat déle než dosud. Ministr zdravotnictví David Rath jim vyhláškou nařídil ordinační dobu sedm hodin denně, zatím bylo minimum čtyři hodiny. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek to označil za administrativní krok, který pacientům vůbec nepomůže, spíš naopak. Lékaři podle něj zvažují, že se kvůli vyhlášce obrátí na soud, možná přímo na Ústavní soud. Rathův krok vnímá jako odplatu za kritiku na ministrovu adresu. Ministr novinářům řekl, že mnoho praktiků skutečně ordinovalo jen čtyři hodiny denně, což považuje za neomluvitelné. Vede to podle něj k tomu, že lidé pak chodí buď za specialisty, nebo rovnou do nemocnic, které jsou kvůli tomu přetíženy banalitami.

Jelínek na vlastním příkladu popsal, proč považuje vyhlášku za nesmyslnou. Uvedl, že formálně má ordinační hodiny pět hodin denně, v případě potřeby je ale v ordinaci déle. "Garantuji každý den, že pět hodin mě pacienti najdou v ordinaci. Jestliže mám pacientů víc, jsem tam déle," řekl ČTK. Když má pacienta, u kterého dopředu ví, že půjde o delší vyšetření nebo že bude spojeno s větší administrativou, pozve si ho mimo ordinační hodiny, aby ostatní nemuseli dlouho vysedávat v čekárně. "Pokud mě někdo donutí sedět sedm hodin v ordinaci pravidelně, vrátíme se k starému špatnému 'od-do a padla'," dodal.

Sporná vyhláška počítá s tím, že sedm hodin denně budou muset ordinovat i specialisté a zubaři. Dosavadní povinné minimum zubařů bylo podle Ratha sice vyšší než u praktických lékařů, i pro stomatology to ale znamená zvýšení. "Slibujeme si od toho (vyhlášky) větší dostupnost zubní péče, a to hlavně v akutních případech," řekl.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví už vyšla ve Sbírce zákonů a nabyla účinnosti 16. června. Netýká se zdaleka jen ordinačních dob. Soukromým lékařům prodlužuje smlouvy na dobu neurčitou, zavádí novinky do sjednávání pohotovosti a sjednocuje dobu splatnosti na 30 dnů pro všechna zdravotnická zařízení.

Vyhlášku, která upravuje takzvanou rámcovou smlouvu, s předstihem kritizoval mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a malých nemocnic, prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Již dříve uvedl, že podle právníků nemá ministr oprávnění vyhlášku vydat. "Proto ji nebudeme respektovat a dojednáme si smlouvy s pojišťovnami sami," řekl. "Žijeme v právním státě a právními normami jsou povinni řídit se všichni," reagoval tehdy Rath.

Uvedená vyhláška není jediným předpisem, který momentálně ministerstvo vydává. Rathovi kritici označují tyto vyhlášky za ministrovo "poslední sbohem". Dosluhující vláda premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) totiž podá v dohledné době demisi. Musí to udělat po ustavující schůzi sněmovny, která začne asi 27. června.

Vyhláška podle Ratha mimo jiné umožňuje, aby se pojišťovny dohodly se soukromými lékaři na zajišťování lékařské pohotovosti a aby jim také za to platily. Tím by odpadly některé náklady krajům, vyplynulo z ministrova vyjádření.

Jednotlivým soukromým lékařům prodlužuje vyhláška smlouvy na dobu neurčitou. Přijít by o ně mohli jen tehdy, kdyby neplnili podmínky kvality a dostupnosti péče. Dobří lékaři tak získávají jistotu, míní Rath.

S nemocnicemi a poliklinikami nad deset zaměstnanců by pojišťovny mohly uzavřít smlouvu až na čtyři roky.

Pokud jde o navýšení počtu ordinačních hodin, u praktiků by to prý nemělo zvýšit výdaje z veřejných peněz. Tito zdravotníci pracují na základě takzvané kapitační platby a dostávají peníze nehledě na to, jak dlouho ordinují, řekl Rath. Praktici podle něj měli od pojišťovny zhruba 80.000 korun měsíčně za kapitaci. Ministr to označil za "téměř učebnicový příklad komunismu".

Řekl, že bude na pojišťovnách, zda do ordinačních hodin započítají i návštěvy u pacientů. On by je tam ale zahrnul jen ve velmi omezené míře. Podle ministra se ukázalo, že lékaři chodí domů k pacientům čím dál méně.

Vyhláška také počítá se sjednocením doby splatnosti na 30 dnů pro všechna zdravotnická zařízení a zavádí jeden termín splatnosti. Tím podle ministra končí výhoda lékáren, kterým dosud jako jediným pojišťovny fakturovaly dvakrát měsíčně. "Naprosto neoprávněně lékárny a lékárníci měli od pojišťoven určitý nadstandard," dodal.

Nejde o první normu, která by se měla nějak dotknut lékárníků. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je to "msta" za to, že lékárníci ministra kritizují.

Rath je po celou dobu svého působení na ministerstvu terčem kritiky části zdravotnické veřejnosti sdružené hlavně v krizovém štábu. Lékařský odborový klub ministra naopak podporuje.

Vyhláška, o které dnes hovořil, upravuje znění smluv pro všechny druhy péče. Dosavadní smlouvy končí všem zařízením na konci června a na znění nových smluv se s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou zatím dohodli jen lékárníci. Ministr již dříve uvedl, že k dohodě lékárníků přihlédl. Z dnešního vyjádření ale vyplynulo, že ve vyhlášce text upravil - změnil například právě tu část, která se týkala fakturace dvakrát za měsíc.
20.06.2006
Autor: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články