Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Sobota, 24.Červen 2006 Články 

Tržby české farmaceutické jedničky Zentivy v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 220 miliónů korun. Celý byznys s léky se přitom snížil o tři miliardy. Lékárníci ztráty nevyčíslili, ale strachovali se, že nejméně čtvrtina z nich nepřežije. Společným jmenovatelem těchto radikálních řezů do byznysu s léky, jímž ročně proteče šedesát miliard korun, je ministr zdravotnictví David Rath. Přesněji jeho úsporná politika. Jsou ovšem zásahy dosluhujícího ministra jen negativní - jak je hodnotí většina podnikatelů, pravicových politiků a část lékařů?Nebo je Rath naopak prvním šéfem resortu, který se nebál utáhnout státní "penězovod"?

Rath si sám říká o to, aby od byznysmenů dostal nálepku "kazisvěta". "Výrobcům léků jsou pacienti ukradení. Jde jim jen o zisk a často je jim jedno, i kdyby lék třeba škodil. A většina lékárníků také neví, co s penězi". To například nedávno sdělil HN.
Když se však slupkou tvrdých, leckdy i osobních sporů o zdravotní politiku prokoušou ekonomové, nacházejí v Rathových záměrech zdravé jádro. "Většinu z toho, co dělá v lékové politice, doporučuje Světová banka," říká Miroslav Zámečník, analytik Boston Venture.
Je to například zavedení takzvané degresívní marže při prodeji léků. Ty levné trochu podraží kvůli vysoké marži, drahá léčiva budou mít přirážku naopak nejmenší. To může snížit plýtvání s běžnými přípravky, a zvýšit dostupnost těch drahých a často životně důležitých.
"Rozumné je také umožnit prodej některých základních léků v samoobsluhách, přes internet, vedle lékáren také v jednodušších výdejnách léků," říká Zámečník.
Uvolnění prodeje se přitom nelíbí lékárníkům, ale je výhodou pro výrobce léčiv. Třeba prodej paralenu u desítek čerpacích stanic či supermarketů by odbytu prospěl.
Liberální ekonomové tak kritizují Ratha naopak za to, že své záměry nedotáhl do konce. Například před nástupem do funkce ministra nebyl proti poplatkům u lékaře za recepty. Pak se ale přizpůsobil politice sociální demokracie, která poplatky zavrhuje.
"Než přišel s degresívní marží, tak všem lékárnám snížil plošně tu původní - a ty malé opravdu ohrozil," vidí další chybu Zámečník.
Chybou je podle odborníků také to, že ministr příliš "drsně" zacházel s lékaři, když jim omezil limit pro předepisování léků. Nerozlišil přitom, jestli lékař opravdu nepředepíše zbytečně levné léky, které si může koupit každý - nebo musí šetřit i na nepostradatelných lécích dražších.
Zcela nesystémově také Rath oddlužil státní nemocnice, když distributoři léků pohrozili zastavením dodávek. Nemocnice dostaly peníze ze státní kasy, a tak se ujistily, že dělat dluhy se vyplácí.
Záporné body v hodnocení tak Rath dostal za to, jak své - leckdy správné - záměry prováděl.


Dopady Rathovy politiky na byznys s léky

Pokles tržeb farmaceutických firem

V prvním čtvrtletí letos klesl prodej léků meziročně o pětinu, a to na 14 miliard korun. Bylo to kvůli nové lékové vyhlášce a omezení lékařů v předepisování léčiv.

"Stávka" velkodistributorů léků

Především největší státní nemocnice už dlužily čtyřem velkododavatelům léčiv 750 miliónů korun. Distributoři na čas v únoru dodávky zastavili. Stát potom nemocnice oddlužil.

Tlak na lékárny

Lékárníci tvrdili, že skoro čtvrtina ze všech 2700 lékáren v zemi může zkrachovat kvůli snížení prodejní marže o tři procenta. Zatím ale nekrachují. S Rathem se lékárníci do budoucna dohodli na novém systému marže.
23. 6. 2006
Zdroj: www.ihned.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články