Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 28.Červen 2006 Články 

Vůdci nepřátelských skupin ve zdravotnictví nesložili zbraně ani po volbách. Obviňují se navzájem z defraudací, z podvodů, z úplatků. O co jim ještě jde, musí se ptát překvapený občan. V souboji před zraky veřejného mínění nemají co získat, proč nezasednou k jednacímu stolu a nezačnou v klidu hledat nejrozumnější alternativu, jak zdravotnictví řídit ve prospěch všech pacientů. Existuje několik důvodů, proč zůstává zdravotnictví minovým polem, které čas od času vybuchne.

Prvním je nepochybně léková vyhláška. Odcházející ministr David Rath chtěl ještě před svým odchodem podepsat dokument, který by nově stanovil cenu léků v příštím pololetí. Rozhodl by tak o zhruba 20 miliardách, které zdravotní pojišťovny za léky během šesti měsíců zaplatí. Vyhláška by se významně lišila od té, podle které platí v prvním pololetí. Nové úhrady za léky by odpovídaly degresivním maržím, které se nově zavádějí. Vzhledem k tomu, že degresivní marže snižují příplatky za drahé léky, mohly by pojišťovny právě na nich významně ušetřit. To se však nelíbí farmaceutickým firmám, které - logicky - úhrady snižovat nechtějí.
Současné spory o úplatcích jsou tedy běžnou událostí, která předchází každé vydání lékové vyhlášky. Není nutné je přeceňovat, zřejmě jen přispějí k tomu, aby se léková vyhláška nevydávala.
Za druhé, zdravotničtí experti za společný jednací stůl zasednout nechtějí, protože se jim nechce z osobních důvodů. Volební remíza je přitom k přímým jednáním nakonec donutí - bez dohody sociálních a občanských demokratů nebude možné provést ve zdravotnictví žádné významné kroky. Téměř by se dalo říci, že si David Rath za ČSSD a Tomáš Julínek za ODS ještě naposledy užívají ostrých střetů, než budou muset poslechnout hlas voličů a začít hledat kompromisy. Existuje však ještě třetí důvod napjatých poměrů v bílém resortu, ten je nejvážnější a také nejhůř půjde vyřešit.
Ve zdravotnictví existují dvě názorové fronty, přitom na každé straně barikády bojují různé zájmové skupiny. Některé z nich čas od času přejdou z jedné strany na druhou, hlavní polarita však zůstává stejná. Navzájem mezi sebou bojují především lékaři z nemocnic, tedy jakási zdravotnická šlechta, proti zdravotním pojišťovnám. Oba soupeři mají na další vývoj zdravotnictví zcela rozdílné pohledy. Pojišťovny prosazují v resortu více trhu. Jenom když se zavede konkurence mezi nemocnicemi a samotnými pojišťovnami, jenom tehdy bude systém víc efektivní. Také je třeba zavést poplatky za návštěvu lékaře, aby si občan uvědomil, že zdravotnictví něco stojí a zbytečně se neplýtvalo. Tento názor je možné podepřít mnoha rozumnými argumenty.
Lékařská lobby to však vidí jinak. Odvolávají se na zkušenosti mnoha občanů, kterým lékaři zachránili život, nebo kterým pomohli zvládnout situaci, kdy umírali jejich blízcí. Přáli by si lidé, aby tyto služby pro ně dělal špičkově vzdělaný lékař, který dokáže reagovat na všechny nejistoty, anebo laciný nedouk, kterého by v rámci šetření poslala pojišťovna? Je jasné, že každý by chtěl co nejlepšího lékaře. A měli by prostí lidé na to, aby zaplatili skutečnou špičkou ve svém oboru? Ani náhodou.
Tento jediný argument zpochybňuje přímočaré ekonomické pravdy pojišťoven a upozorňuje, že je nutné hledat kompromis a dát lékařům šanci, aby se mohli vzdělávat a obnovovat svou kvalifikaci víc, než je ekonomicky bezpodmínečně nutné. Jejich služby je pak třeba rozdávat všem zadarmo.
Když to srovnáme s tím, kolik stojí služby nejlepších právníků, tak tady zůstává ekonomický rozum stát.
Ministr Rath očividně kopal na straně lékařů z nemocnic, kterým zvýšil málokdy vídaným způsobem mzdy. Tím proti sobě postavil nejen pojišťovny, které musely mzdy uhradit, ale také část soukromých lékařů, kteří kolegům mohli jen závidět, a také manažerů z nemocnic, kterým vyšší platy lékařů kazily hospodářskou bilanci. To ovšem neznamená, že v některých sporných případech se vedení nemocnic a někdy i významná část soukromých lékařů nestavěla na Rathovu stranu.
Rathovi se podařilo spory utlumit tím, že zařídil vyšší příspěvky státu do zdravotnictví. Po volbách se však rozpoutaly nanovo, protože dosud odstrkovaní lobbisté tuší svou příležitost.
Pojišťovny a spolu s nimi soukromí lékaři i nemocniční manažeři čekají pomoc ODS, která by měla zrušit některá Rathova opatření. Rath totiž prosazoval svou především tím, že posiloval dohled státu a tím i byrokracii. Něco takového odmítá ODS už z ideologických důvodů. Především je tedy nutné zrušit Rathův zákon o neziskových nemocnicích, který dává státu mimo jiné právo rozhodnout, jak vysoké mají být platy lékařů. Manažeři nemocnic se brání tomu, aby museli zveřejňovat údaje o tom, jak vysoké jsou příjmy od pojišťoven.
Soukromníci chtějí zrušit limity, které je přísně svazují především při předepisování léků a které jim nařizují sedmihodinovou pracovní dobu. Řadu z těchto věcí bude muset rozhodnout jednání obou největších stran, tedy Ratha a Julínka. Jde ale o víc. O konečné podobě zdravotnictví bude nutné rozhodnout v široké diskusi, které se zúčastní prostřednictvím svých zástupců celá společnost. Ta by měla předložit všeobecnou zakázku, jak by mělo zdravotnictví vypadat.
Bez této obecné zakázky nezmizí války zájmových skupin, ani průběžné politické škorpení, které kvalitě zdravotní péče nic nepřidá.
23.06.2006
Autor: Petr Holub
Zdroj:ČRo 6 - Názory a argumenty


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články