Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 30.Červen 2006 Články 

Evropský parlament schválil zpřísnění pravidel pro výživová a zdravotní tvrzení na potravinách. Europoslanci definovali popisky typu "nízkoenergetické", "nízkotučné", "s vysokým obsahem vlákniny" či "snižuje hladinu cholesterolu". S cílem zvýšit ochranu spotřebitelů a volný oběh zboží po celé EU schválil Parlament i sladění předpisů pro přidávání vitamínů a minerálních látek. Poslanci ve druhém čtení podpořili kompromisy dojednané s Radou EU; legislativa tak zanedlouho vstoupí v platnost.

Cílem nařízení o "výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin" je nejen chránit zdraví spotřebitelů a poskytnout jim pravdivé informace o potravinách a jejich hodnotě, nýbrž i zamezit nadměrnému zatížení výrobců. Evropská komise roku 2003 navrhla, že tvrzení na potravin a v reklamě musejí být jasná, spolehlivá a objektivní.

"Nízkotučné" jen do 3 g tuku na 100 g

Nařízení má výživová a zdravotní tvrzení na potravinách jasně definovat. Za "nízkotučnou" lze v budoucnu označit potravinu jen tehdy, pokud neobsahuje víc než 3 g tuku na 100 g (pevná konzistence) resp. 1,5 g tuku na 100 ml (tekutiny). U sýrů má být mezí nízkotučnosti 15 %.
Ani nápoje obsahující víc než 1,2 % alkoholu mohou být označený pouze za "nízkoenergetické" nebo "nízkoalkoholické". Výživová tvrzení o "sníženém obsahu alkoholu" či "energetické hodnotě" se mohou dočasně řídit národními předpisy.
Nařízení se nevztahuje na potraviny, které jsou konečnému spotřebiteli nabízeny k prodeji nebalené nebo se balí až v místě prodeje (čerstvé produkty jako ovoce, zelenina nebo chléb). Další výjimky se týkají ochranných známek.

Kompromis o nutričních profilech

Parlament v jednáních s Radou EU nakonec prosadil řadu pozměňovacích návrhů z prvního čtení, s nimiž se členské státy v prvním společném postoji neztotožnily.
Největší spory vzbudily tzv. nutriční profily. Komise navrhla povolit výživová a zdravotní tvrzení jen u výrobků, které vykazují specifické nutriční profily ohledne obsahu tuku, cukru a soli. To Parlament v prvním čtení odmítl s tím, že pro zdraví je vyvážená výživa důležitější než obsah jediného výrobku. Členské státy Unie v Radě EU podpořily návrh Komise.
Ve smírčím výboru se v pozměněné podobě vrátil požadavek, že pokud výrobce označí výrobek za nízkotučný, musí obsahovat i méně cukru a soli. Podle nového znění lze tvrdit, že potravina je "nízkotučná" nebo obsahuje méně cukru či soli, pokud i jejich hladiny odpovídají danému výživovému profilu anebo výrobce na výrobku upozorní na jejich "vysoký obsah". Výživové profily má do roka stanovit Komise na základě údajů Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) v Parmě.

Oprávnění do 7 měsíců

Ke zdravotním tvrzením na potravinám má být nutné oprávnění. Jelikož jeho získání může trvat až půldruhého roku, navrhl Parlament "zrychlené řízení", díky němuž by čekání na povolení mělo trvat nanejvýš 7 měsíců. EFSA má mít na vyřízení žádosti 5 měsíců; vyžádá-li si další podklady, prodlužuje se lhůta o 2 měsíce. Urychlení se ale nemá vztahovat na potraviny určené dětem. Rejstřík zdravotních tvrzení má výrobcům nových produktů usnadnit registraci podobných tvrzení.

Vitamíny, minerální látky a další přídavky do potravin

U nařízení o přidávání vitamínů, minerálních látek a některých dalších látek do potravin Parlament rozhodl, že vitamíny a minerální látky lze do potravin přidávat jen "ve formě biologicky přijatelné pro lidské tělo". Další schválené změny se týkají zejména výrobcem doporučené denní spotřeby.

22.5.2006
Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články