Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 03.Červenec 2006 Články 

Někteří obchodníci s léky objevili způsob, jak vydělat ještě více na prodeji medikamentů. Využívají toho, že se ceny léků v jednotlivých zemích Evropské unie výrazně liší. V Česku tedy levně nakoupí a jinde za více prodají. To, že zisky z těchto transakcí jsou obrovské, ilustruje příklad levného léku proti bolesti - Ibuprofenu. Ten u nás stojí v průměru třikrát méně než například v Řecku. Rozdíl jde na konto překupníků. "Není to nelegální, ovšem léky nemůže nakoupit a prodat každý. Musí mít k tomu oprávnění," říká lékový analytik Josef Suchopár.

Pět miliard eur ročně
Takzvaný paralelní obchod s léky v poslední době v unii nabírá na obrátkách. Podle propočtů Evropské farmaceutické asociace, která v těchto dnech zasedá v Praze, tvoří ročně toto "překupnictví" až pět procent farmaceutického obchodu v Evropě. Je to zhruba pět miliard eur. Asociace proto usiluje o to, aby se ceny prodeje pro výrobce v jednotlivých státech sjednotily a překupníci na rozdílu nemohli dál vydělávat. Pokud by ale farmaceutické firmy dosáhly svého, doplatili by na to pacienti v "levných" zemích, tedy i v Česku. "Za léky bychom pak zaplatili více," potvrzuje analytik Suchopár. Dodává ale, že tento vývoj je nepravděpodobný. "K postupnému sbližování cen sice dochází, ale jednotné nebudou asi nikdy," tvrdí.

Česká republika: levnější léky
Česká republika je jednou ze zemí, kde průměrná cena léků patří k nejnižším v Evropě. Podobně jsou na tom i další postkomunistické země. Naopak i o desítky procent více stojí srovnatelné léky například na německém či britském trhu."Výrobci jsou u nás tlačeni k tomu, aby prodávali levně. Mnohdy pak z našeho trhu odejdou, protože se jim to nevyplatí," popisuje situaci ředitelka mezinárodní farmaceutické asociace Jana Mikotová. Kandidát na ministra zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale vidí příčinu spíše ve špatně nastaveném systému. "Je tu prostředí, ve kterém se mohou odehrávat právě takovéto obchody. Není sjednoceno, kdo určuje cenovou regulaci a výši úhrad. Oboje by mělo dělat Ministerstvo zdravotnictví," prohlašuje Julínek.
Nejčastěji hrají roli překupníků nadnárodní velkoobchodní společnosti. Od firem léky nakoupí, převezou do jiné země a zde prodají distributorům či lékárnám. Obchoduje se většinou s lacinějšími medikamenty. "Ale existují i dražší léky na vysoký tlak, které se také přeprodávají. Ovšem třeba u onkologických léků to téměř neexistuje, jsou dobře hlídané," poznamenává analytik Suchopár.

My ne - to oni
České distributorské firmy tvrdí, že se na překupnictví léků nepodílejí. "O takovém obchodování už jsem slyšel, ale my ho rozhodně nepodnikáme," reagoval Pavel Suchý, šéf Asociace velkodistributorů léčiv, která zásobuje většinu českého trhu. Na překupnictví léků vydělávají podle informací HN nejen nadnárodní firmy, ale i podnikaví jednotlivci. Ti nakupují léky a prodávají je do zahraničí přes internet. Internetový obchod s léčivy je v České republice legální od poloviny června.
29.06.2006
Zdroj: Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články