Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 04.Srpen 2006 Články 

Od září už nebudou muset nemocní na Slovensku platit 20 korun za návštěvu lékaře a 50 korun za den pobytu na nemocničním lůžku. Vyplývá to z nařízení, které vláda schválila na dnešním nočním zasedání. Kabinet Roberta Fica tak poprvé po volbách zrušil jednu z reforem bývalé pravicové vlády Mikuláše Dzurindy. Pacienti platili u lékaře a v nemocnicích od roku 2003. Ficův kabinet připouští, že zrušení poplatků způsobí výpadek asi 570 milionů korun, který by měl být kryt z rozpočtů veřejné správy. Mnoha slovenským lékařům se zrušení poplatků nelíbí, protože dosud mohli tímto způsobem získávat peníze pro svoje ambulance. Vláda podle nich neříká, kdo jim proplatí vzniklé ztráty.

"Vůbec netuším, jak by to mělo fungovat," řekla ČTK lékařka a členka rady jedné z největších lékařských organizací Slovenské lékařské komory Katarína Šimovičová. Ambulantní lékaři by podle ní potřebovali na hrazení nákladů desetkrát více, než získávali na poplatcích, ale přeci jen za ně mohli nakupovat kvalitnější zdravotnický materiál. Zrušením poplatků přijde Šimovičová asi o tři až čtyři tisíce korun měsíčně.
Nadále zatím platí poplatky za recepty a ošetření na pohotovosti. Premiér po jednání kabinetu řekl, že u poplatků za předpisy bude třeba novelizace zákona. Podle jeho předpokladu by mohl parlament schválit příslušnou novelu tak, aby pacienti přestali platit 20 korun za vystavení receptu počínaje říjnem. Fico tento týden řekl, že poplatek se nezruší, ale sníží na pět korun. Vláda rovněž odsouhlasila poslanecké návrhy zákonů, které zdravotnickým
pojišťovnám opětovně stanovují limit výdajů na správu ve výši čtyř procent z příjmů a zabraňují exekucím státních nemocnic.
Zavedení poplatků ve zdravotnictví je dlouho předmětem diskusí i v Česku a názory politiků a zdravotníků se na to různí. Různě posuzují i nynější zrušení jedné z reforem zdravotnictví na Slovensku.
Senátor ODS a možný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ČTK soudí, že slovenská vláda, která už ve volbách populisticky slibovala lidem jednoduchá řešení, že nebudou nic u lékaře platit a všechno bude, se dostane do problémů s udržením bilance. Senátor připomněl, že před reformami mělo slovenské zdravotnictví dluh ve výši 40 procent svého rozpočtu a stálo před katastrofou. "A teď to směřuje zase zpátky ke katastrofě," prohlásil. Julínek počítá se zavedením poplatků pacientů jako regulace zneužívání péče.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek naopak zrušení poplatků pacientů na Slovensku vítá. Podle něj jen znepříjemňovaly život lékařům, byly pro ně velkou administrativní zátěží. "Řada pacientů odmítala peníze zaplatit a zůstávala je dlužna," řekl Kubek ČTK. Celá reforma tak podle něj poškodila lékaře a byl by nerad, aby i v Česku byly poplatky zaváděny tou formou, kdy to zatěžuje zdravotníky.
Mluvčí Sdružení praktických lékařů a organizátor lékařských protestů Jan Jelínek označil zrušení poplatků ve slovenském zdravotnictví za krok zpět. "Krok zpět se může stát kdekoli na světě, doufejme, že se takové kroky zpět nebudou dít také u nás," řekl Jelínek
4.8.2006
Zdroj:: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články