Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 18.Srpen 2006 Články 

Vědci, aktivisté a hlavní mecenáši se na summitu o AIDS v kanadském Torontu shodli na tom, že v boji proti této nemoci je nyní nejdůležitější zaměřit se na prevenci. Zvláště je podle nich třeba v tomto ohledu pomoci ženám, informovala agentura Reuters. Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) v rámci 16. mezinárodní konference k AIDS v kanadském Torontu vyzvala k "okamžité akci" vedoucí k zajištění léků pro děti nemocné touto zhoubnou nemocí.

Podle dostupných údajů je nyní na světě asi 600.000 dětí sužovaných AIDS a jejich léčba by mohla být zajištěna odpovídajícím stanovením léčebných dávek, píše agentura AFP. "Jsme si jisti, že tyto děti je možné vyléčit, k tomu je ale nezbytné využít odpovídající nástroje," zdůraznil doktor Moses Masaquoi, který koordinuje činnost MSF v africkém Malawi. Právě vědomí, že prostředky na léčení nemocných děti se získávají velmi obtížně znamená pro práci lékařů "zdroj každodenní mimořádné frustrace", prohlásil Masaquoi před několika tisíci účastníků konference.

Právě v Malawi se pracovníkům MSF podařilo zajistit léčbu čtyř stovek dětí zasažených AIDS tím, že pro ně přizpůsobili velikost dávek určených dospělým osobám a každou piluli rozdělili na několik menších dávek. Každoročně je ovšem v této zemi nově nakažena další tisícovka dětí, upřesnil Masaquoi. V celém světě má nyní přístup k léčbě AIDS pouhých pět procent z celkového počtu 600.000 nekažených dětí. Podle odhadů ale s virem této zhoubné nemoci žije až čtyřnásobný počet dětí, zejména v nejchudších zemích.

Ze studie, kterou MSF provedla na 3754 nemocných dětech ve věku mezi 13 a 14 lety vyplývá, že 80 procent tohoto počtu přežilo, pokud se jim podával lék po dobu 24 měsíců. Léčbu přitom provázely jen minimální vedlejší negativní účinky. Podle doktora Myrta Schaefera, který tento projekt v MSF řídí, je však přesné dávkování dětských dóz z dávek pro dospělé velmi obtížné. Nemocným do deseti kilogramů tělesné váhy se například musí podávat speciální sirup a problémy jsou i v oblastech s vysokými teplotami, protože léčivo je nezbytné udržovat v chladu, píše AFP.

MSF ale upozorňuje i na skutečnost, že léčba AIDS je stále dražší: když pacient užije jeden lék, virus v těle si na něj zvykne a nemocný musí dostat nový přípravek. Ten může být až sedmkrát dražší, konstatují specialisté Lékařů bez hranic. Šestnáctá mezinárodní konference o získaném syndromu selhání imunity (AIDS) začala v Kanadě v noci na neděli. Během celého týdne budou vědci a další odborníci v jejím rámci diskutovat o způsobech boje proti této zatím neléčitelné nemoci.

Na konferenci se sjelo přes 24.000 vědců, aktivistů, známých osobností, lidí postižených virem HIV i humanitárních pracovníků ze 132 zemí. K tématům patří i ekonomické a kulturní blokády vůči terapiím a prevenci; mimo zájem účastníků není ani problém osob nejvíce vystavených hrozbě nákazy: kromě žen se to týká také dětí a dalších skupin společnosti v daných oblastech světa.
16.8.2006
Zdroj: InternetPoradna.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články