Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 30.Srpen 2006 Články 

Ministr zdravotnictví David Rath nedávno zveřejnil, že chce prosadit zvýšení sazby zdravotního pojištění z nynějších 13,5 procenta (z našich mezd) na 14,5 procenta. Tvrdil přitom, že Německo prý v rámci reformy rovněž zvyšuje pojistné, a to ze 14,3 na 14,8 procenta. Rath si současně posteskl, že ČSSD ve svém programu zvýšení pojistného nemá. Opomenul dodat, že mezinárodní organizace (např. OECD či Světová banka) nám opakovaně vytkly příliš vysokou sazbu vybíraného zdravotního pojištění. Rath své přání dále posilovat finanční prostředky v českém zdravotnictví odůvodňuje tím, že moderní medicína je drahá.

Pokud se podíváme na internetové stránky německého ministerstva zdravotnictví či německých svazů pojišťoven, zjistíme, že nás doktor Rath klame. Na začátku letošního roku činila sazba pojištění v SRN v průměru 13,3 procenta, do čehož ovšem patří jak zdravotní, tak i nemocenské pojištění.
V polovině letošního roku pak německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová konstatovala, že se velké části pojišťoven daří snižovat celkovou sazbu pojištění, protože to je jedním z hlavních záměrů reformy přijaté již v minulosti s cílem snížit zátěž zaměstnavatelů při placení pojistného. Pro vysvětlení dodejme, že německé pojišťovny nemají jednotné sazby, takže pokud lépe hospodaří, mohou příspěvky zaměstnavatelů a zaměstnanců snížit, a když upadnou do dluhu, mohou situaci řešit naopak zvýšením pojistného. Němečtí pojištěnci si tak mohou vybrat pojišťovnu, která je zatíží placením nejméně.
Na internetu všeobecných pojišťoven AOK v jednotlivých spolkových zemích si lze rovněž ověřit, že Rathova čísla nejsou přesná: tak například berlínská AOK vybírá od zaměstnavatelů a zaměstnanců 12 procent z mezd (teprve při započítání nemocenského pojištění by šlo o 14,6 procenta). Ovšem pojišťovna AOK v Sasku má sazbu 12 procent i včetně nemocenského pojištění.
Ostatně německý zákon o zdravotním a nemocenském pojištění ukládá pojišťovnám jako jeden z hlavních úkolů udržet sazby pojistného stabilní (nezvyšovat je), a pokud možno je průběžně snižovat pod 12 procent (poradci doktora Ratha tento předpis zřejmě nečetli). Nedávno německá vláda sice prodiskutovala návrh (jen zčásti za ním stojí sociální demokracie) na půlprocentní zvýšení sazby zdravotního pojištění od příštího roku, ale sama Ulla Schmidtová se k tomuto tématu nehlásí: na vlastním resortním webu dále trvá na prohloubení finanční efektivity zdravotnického systému, který je v porovnání s jinými vyspělými evropskými státy stále ještě zbytečně drahý. Právě systémové úspory jsou předpokladem pro další rozvoj medicíny – říká nejen Schmidtová, ale i organizátoři zdravotnictví v řadě dalších západních zemí.
Ani svazy pojišťoven nepodporují posilování prostředků na zdravotní péči. Zejména spolkový svaz pojišťoven AOK ostře kritizuje, že se ve vládě vůbec debatovalo o případném půlprocentním zvýšení pojistného, takže resortní ministryně nyní raději upřela pozornost veřejnosti na zvažovanou mírnou valorizaci plateb státu (tyto peníze jdou např. na lékařský výzkum), které pojištěnce a zaměstnavatele ve správních radách pojišťoven bezprostředně už tolik nebolí.
Jako hlavní prvky další reformy v SRN Ulla Schmidtová vymezuje zejména zdokonalení hodnocení kvality a finanční efektivity léčiv (s podporou přípravků snižujících délku pracovní neschopnosti či potřebu hospitalizace apod.), limitování lékařských honorářů stanovením pevných paušálů a redukci nákladů na administrativu systému pojištění (pojistné má místo dnešních 250 pojišťoven do budoucna vybírat jen jedna instituce s následnou úsporou pracovních sil). Nově se má upravit přerozdělování pojistného mezi pojišťovnami s větší pomocí pro ty, které mají rizikovější pojištěnce, a ještě obratněji se má koordinovat ambulantní a nemocniční péče. Budou se zavírat další málo vytížené nemocnice.
Doktor Rath však chce pouze další navýšení peněz do našeho zdravotnictví, aniž by řešil plýtvání, na které poukazují každoročně údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky – většina nemocničních oddělení má příliš málo pacientů. Proto mne potěšilo, když zástupci ČSSD nedávno utrousili, že "na Rathovi (na post ministra v nějaké příští vládě) už netrvají".
29.8.2006
Autor:Vladimíra Bošková, předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů
Zdroj: Lidové noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články