Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 04.Říjen 2006 Články 

Zatímco ještě v roce 2002 Češi za léky utratili celkem 45,5 miliardy korun, loni už to bylo bezmála 58 miliard. V letech 2002 až 2004 rostly meziroční výdaje na léky o 10 procent, loni se ale nárůst snížil o polovinu. V letošním prvním pololetí se kvůli úsporným opatřením exministra zdravotnictví Davida Ratha na lécích uspořilo okolo dvou miliard. Přesto dlouhodobě budou Češi na léky vydávat stále více.

Dvě třetiny výdajů za léky dlouhodobě tvoří platby ze zdravotního pojištění. Loni tak zdravotní pojišťovny z pojistného vybraného od občanů utratily za léky skoro 37 miliard korun. Vyplývá to z čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Důvodů, proč dochází každý rok ke zvyšování výdajů na léky, je hned několik. Tím prvním je, že lidé stále častěji užívají novější a účinnější léky, které jsou ale většinou mnohem dražší než ty staré. "To může za dvě třetiny nárůstu," říká expert na lékovou politiku Josef Suchopár.
Druhým důvodem je vstup nových léků na trh. Před několika lety například přišel na trh nový a velmi drahý lék na léčbu tzv. myeloidní leukémie. "Pacienti dříve na tuto nemoc většinou zemřeli. Dnes žijí dál a spotřeba nového drahého léku je tak samozřejmě větší. Ročně stojí jejich léčba navíc stovky miliónů korun," uvádí jednu z příčin růstu výdajů na drahé a kvalitní léky Josef Suchopár.
Třetím faktorem zvýšení výdajů na léky je prosté každoroční zdražení. Podle Suchopára to dělá meziročně jen několik procent.
Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba říká, že náklady na léky rostou nejvíce v nemocnicích. Je to logické. Právě tam se mnohem častěji umisťují ty nejdražší léky. "V ambulantní sféře jsou nárůsty mnohem nižší," vysvětluje Chudoba.

Ve světě nejsme výjimkou

V zemích západní Evropy se každoroční růst výdajů na léky pohybuje mezi šesti a deseti procenty. Česko se tak vzhledem k pětiprocentnímu nárůstu mezi lety 2004 a 2005 v mezinárodním srovnání nijak zvlášť nevymyká. Spolu s tím, jak rostou celkové výdaje, se také každoročně zvyšují zisky farmaceutických firem. "Naše tržby rostou podobně jako celkové výdaje na léky v Česku," potvrzuje šéf české pobočky firmy Novartis Petr Svoboda.

Výdaje budou růst dál

"Výdaje na zdravotnictví ve všech zemích OECD rostou více než HDP a budou růst dál. Léky nejsou výjimkou," potvrzuje náměstek ministra zdravotnictví pro lékovou politiku Pavel Hroboň. S tím souhlasí i exministr zdravotnictví David Rath. Podle něj by ale ceny léků měly růst mnohem pomaleji. "Oprávněný je nárůst okolo dvou či tří procent ročně. Více nikoli. Jen asi 20 procent nových léků totiž přináší něco opravdu nového," dodává Rath.

4.10.2006
Zdroj: Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články