Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 24.Říjen 2006 Články 

O cenách léků by mělo v budoucnosti rozhodovat místo ministerstva financí přímo ministerstvo zdravotnictví. Novinářům to na brněnském veletrhu HospiMecica řekl odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Podle něj kvůli současnému systému, kdy o cenách rozhoduje ministerstvo financí a lékové vyhlášky vydává ministerstvo zdravotnictví, chybí na českém trhu řada moderních léků a u jiných hrozí jejich nedostatek. "Tento krok by musel být podmíněn změnou kompetenčního zákona, jehož smyslem bylo právě oddělit od sebe do dvou míst regulaci cen a úhradu nákladů za léky," uvedl k návrhu Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva financí.

Jako příklad, kde vznikají problémy, uvedl Julínek chřipkovou vakcínu. Po léku je prý obrovská poptávka. Ministerstvo financí ale určilo jeho maximální cenu, a výrobci tak nemají důvod jít na český trh. Vakcínu lépe prodají v zahraničí, vysvětlil ministr. Podle něj současný systém navíc nedovoluje to, aby ministerstvo vypočítalo doplatky od pacientů.
O úhradách léků ze zdravotního pojištění rozhoduje kategorizační komise. Medikamenty, které se na seznam nedostanou nebo je pojišťovny uhradí jen částečně, si musejí plně zaplatit či doplatit nemocní. Seznam léků upřesňuje léková vyhláška.
Postup stanovení úhrad léků z pojištění dlouhodobě kritizuje Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). Podle ní je neprůhledný a v rozporu s evropským právem. Nápravu pravidel požadovala loni po Česku i Evropská komise. Ministerstvo pod vedením Julínkova předchůdce Davida Ratha (ČSSD) na jaře sdělilo, že se statut komise změnil a odpovídá již směrnici EU o transparentnosti.
MAFS Rathovu lékovou vyhlášku kritizovala. Uváděla, že snížení úhrad by mohlo omezit přístup pacientů k drahým moderním preparátům. Místo nich by nemocní dostávali levnější a méně účinné přípravky. Rath tehdy řekl, že vyhláška měla snížit rostoucí výdaje za léky. Podle něj se ale farmaceutické firmy jen snažily získat za léčiva co nejvíc peněz z pojištění či peněženek pacientů. Několikrát zopakoval, že aktivity nynějšího ministra výrobci léků sponzorovali. Julínek uvedl, že firmy jeho sdružení zaměřené na reformu zdravotnictví podpořily.

24.10.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články