Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 26.Říjen 2006 Články 

Podivné okolnosti kariéry bývalého náměstka na MZ ČR současného poslance parlamentu Michala Pohanky (ČSSD), který tento týden vystoupil nejen z parlamentního klubu ale i z ČSSD, jsou tématem článku LN. Text článku následuje.

Cestu původně "bezejmenného" lékaře Michala Pohanky z pozice zaměstnance státní nemocnice na ministerstvo a do poslaneckých lavic lemovala řada přinejmenším divných zastavení. Sexuologa Pohanku, od roku 1990 člena brněnské ČSSD, katapultoval před šesti lety do nejvyšších sfér tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. V únoru 2000 si jej vybral za náměstka. Pohanka se záhy stal prvním náměstkem a velmi brzy začal být označován za faktického vládce úřadu. Osoboval si třeba právo zasahovat do rozhodování ministerských komisí v lukrativních oblastech typu léčiva či investice. Fámy o možné korupci se ale nikdy nepotvrdily. Pohanka se také na jaře 2002 podílel na pokusu o odstátnění Nemocnice Na Homolce.


Její ředitel Oldřich Šubrt s podporou tehdejšího prezidenta ČLK Davida Ratha přišel s projektem převodu nemocnice do soukromé veřejnoprávní společnosti, zřízené americkou společností UPMC Health System. Pohanka dohadoval tuto transakci za ministerstvo. Později se ukázalo, že v té době byl sám veden jako zaměstnanec Homolky. Stát měl nemocnici dát Američanům zadarmo a v nové společnosti neměl mít ani rozhodovací právo. Poté, co případ LN zveřejnily, kritizovali tento záměr i lidé z ČSSD a nová ministryně Marie Součková projekt nakonec definitivně uťala.

Pohanka se zapsal i do kauzy Diag Human. V době, kdy Česko čelilo hrozbě arbitráže za údajné znevážení jména firmy podnikatele Šťávy, podepsal v srpnu 2000 za ministerstvo dopis s nabídkou smíru. Dopis pak rozhodčí senát označil za faktické přiznání viny a nařídil vyplatit firmě 327 milionů korun.

Těsně před Fišerovým odchodem z ministerstva získal Pohanka funkci ředitele státní Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Oficiálně vyhrál výběrové řízení, v němž ale o budoucím řediteli rozhodovali do značné míry zástupci ministerstva. Nemocnice se pod jeho vedením stala jednou z nejzadluženějších v zemi, až jí dodavatelé odmítli dodávat léčiva. Původní vykazovanou ztrátu cca 30 milionů Pohanka za tři roky zvýšil téměř pětkrát na více než 143 milionů korun. Ani to ale nevadilo Davidu Rathovi, aby si ho přivedl loni v říjnu znovu na ministerstvo coby svého náměstka. Pohanka funkce využil k dosažení docentury. Mezi členy habilitační komise měli většinu náměstkovi podřízení, profesoři z fakultních nemocnic.

Pohanka se zasadil i o realizaci dalšího gigantického projektu za státní peníze - vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu právě u sv. Anny. Do centra má stát přes námitky řady odborníků i bývalé ministryně Milady Emmerové vložit téměř dvě miliardy korun. Právě v souvislosti s touto lukrativní investiční akcí zmínil Pohanku jako svého "známého" starosta Budišova Ladislav Péťa. Pohanka se navíc objevuje i v policejních odposleších v rámci tzv. Kubiceho zprávy. V hovorech je prezentován jako člověk, který je mj. schopen vynášet strategické informace. Pohankova politická kariéra zatím gradovala v letošních sněmovních volbách, kdy byl v Brně zvolen poslancem za ČSSD.
26.10.2006
Zdroj: LN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články