Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 07.Listopad 2006 Články 

Téměř všemi médii nedávno proběhla zpráva o aktivitách Transparency International (TI), organizace, která se nyní také soustředí na úplatky ve zdravotnictví. Na pomoc si TI přizvala skupinu expertů, kteří by měli zmapovat a navrhnout řešení, která by vedla k omezení tohoto prý velmi rozšířeného jevu v našem zdravotnictví. Velmi expresivně se v této souvislosti vyjádřila ředitelka TI Adriana Krnáčová, která na tiskové konferenci dokonce pesimisticky prohlásila:“ "Je tu lidově řečeno takový bordel, že pacient vlastně překáží. Systém si vystačí sám i bez občana, a kdyby chtěl někdo zdravotnictví zprůhlednit, tak se systém zhroutí".

Experti TI uvádějí odhad, že celková výše úplatků dosahuje v součtu až 20 miliard ročně. Bohužel ovšem neuvádějí, zda se odhad týká úplatků, které jdou přímo z kapes pacientů do kapes zdravotníků, nebo zda se jedná o peníze, které unikají ze systému veřejného zdravotního pojištění. Jsou to totiž dvě docela různé věci.
Když někdo uplácí zdravotníky z jeho vlastní kapsy, aby získal osobní prospěch, není to rozhodně nic hezkého, ale jsou to jeho peníze. Horší je, když se ztrácí peníze ze zdravotního pojištění, které od občanů vybral stát na to, aby zabezpečil jejich zdravotní péči. Jsou to různé úniky peněz, které nikoho nebolí přímo osobně, peníze se prostě ztratí z veřejných prostředků nebo je nakonec zaplatí stát (rovněž z veřejných prostředků). Svým chováním to obyčejný daňový poplatník přímo ovlivnit nemůže.
Tento týden jsme mohli sledovat zřejmě neslavně končící případ fy Diag Human, kde se nenašly ani peníze, natož viník. Soud, který osvobodil bývalou ministryni Součkovou vyslovil podezření na únik zpráv z MZ ČR, které umožnily podnikateli Šťávovi vymáhat obrovské částky na České republice.
Přibližně před rokem byl změněn zákon o přerozdělování vybraného zdravotního pojištění. Odborné práce, které popisují mechanismus úniku peněz z prostředků veřejného zdravotního pojištění, mluví o tunelování podobného druhu, jako byl „obchod“ s topnými oleji. Ročně nesprávně nastavený přerozdělovací mechanismus připravil pojištěnce o dvě miliardy korun po dobu asi deseti let.
Jiným příkladem nejasného financování je i experty TI doporučovaný systém DRG. Odhady zasvěcených se pohybují od 10 milionů až ke dvěma miliardám korun, které byly do tohoto „výhodného“ projektu investovány. Přitom o výstupy této investice, které měly být už dávno zavedeny do praxe, dosud ani nebyly představeny veřejnosti.
Každého jistě napadne, že informace z MZ neunikaly zadarmo, nesmyslně nastavený přerozdělovací mechanismus zdravotního pojištění také asi nebyl náhodný a nejasné dohady odborníků, kolik že to DRG vlastně stálo, jsou také velmi podezřelé. Všechny tři namátkou vybrané případy spojuje malá transparentnost a tedy i podezření z korupce na vysokých místech.
Případy, kde se točí spousty peněz, se bohužel experti TI zřejmě nehodlají zabývat. Dohadují se o tom, zda čokoláda pro sestřičku je úplatek nebo až snad husa darovaná doktorovi? Podle Adriany Krnáčové, ředitelky TI totiž není na pořadu dne snaha o formulování a přijetí zákonů, které by uvedeným machinacím lobbyistických skupin zamezilo. Raději budeme lamentovat nad tím, jak se u nás uplácí doktoři, a budeme honit malé ryby, místo abychom se snažili odstranit nebo alespoň vyjasnit případy, kde je podezření z korupce u těch, kteří rozhodují o velkých obchodech, zákonech a nových „výhodných“ metodách.
Není divu, že když je bordel nahoře, je bordel i dole a lidé napodobují chování těch nahoře, které prochází někdy téměř bez povšimnutí. Hezký popis takového jednání nabízí Jaroslav Hašek v popisu mše sloužené feldkurátem Katzem: „A jako obětní dýmy vycházely od rot k nebi modré obláčky tabákového dýmu. Kouřily všechny šarže, když viděly, že si i pan plukovník zapálil." Jenom je s podivem, že TI nebere v úvahu vyjádření klasika a dává přednost „řešení“ odspoda.

23.10.2006
Autor:


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články