Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 14.Listopad 2006 Články 

Dvě miliardy korun budou podle ministra Tomáše Julínka(ODS) chybět příští rok českému zdravotnictví, pokud nemocnice budou plnit podmínky nového zákoníku práce. Podle normy, která má platit od ledna, se bude pohotovost zahrnovat do pracovní doby. Nyní se do ní počítá jen tehdy, pokud v ní zaměstnanec pracoval. Pro nemocnice to bude dražší, pojišťovny ale peníze navíc nemají. Chybějí i lékaři do služeb. Hrozí, že nemocnice se zadluží, řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Podle zjištění ČTK prověřují nyní v auditech ředitelé nemocnic, jak požadavkům nové normy se současnými penězi a personálem dostát. Nechtějí svá zařízení zadlužit. Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela by chybějící finance měl dodat stát, protože Česko si nemůže dovolit nedostát požadavkům EU a nadále překračovat počty přesčasů ve zdravotnictví.

Pokud by nemocnice měly zajistit dostatek lékařů do služeb, musely by přejít na směnný provoz a přijmout nové lidi. Pokud by zůstaly u dosavadního systému služeb, zhruba v květnu by už lékaři dosáhli povoleného limitu a neměl by kdo dál sloužit. Záchranky by potřebovaly dokonce zdvojnásobit počty pracovníků.

"Pro lékaře středočeských nemocnic a naší záchranné služby by nový zákoník znamenal buď omezení péče, nebo by kraji, nemocnicím i záchrance vznikly takové výdaje, které nikdo nemá" řekl ČTK mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

Středočeši podle něj dosud vyčkávali, jak dopadnou jednání ministra Julínka s odboráři, Kupka však nevyloučil, že v příštím týdnu svolá středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) tiskovou konferenci. "Zatím hledáme řešení, jak se s tím vypořádat. Určitě požádáme naši záchranku, ale i akciové společnosti, aby zmapovaly, jaký ten dopad bude v rovině personální, v rovině finanční a jaká jsou východiska," řekl Kupka. Kraj hodlá najít takové řešení, které by bylo zcela legitimní a neobcházelo zákon, ujistil.

"Na naplnění zákoníku práce chybějí v celé Evropě peníze i doktoři," shodli s oslovení manažeři pražských nemocnic a přiznali, že budou muset s největší pravděpodobností normu obcházet, stejně jako to dělají nemocnice po celé Evropě.

Ve směnném provozu by lékařům dramaticky klesly platy, protože peníze, které si vydělají ve službách, už by neměli. Česká lékařská komora navrhuje, aby měli vedle pracovního poměru smlouvy na tyto služby, takže by 800 hodinový limit přesčasů u svého zaměstnavatele nepřekročili a nemocnice by měly služby zajištěny.

Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny připravuje podle ředitele Romana Krause plán, který by novým podmínkám vyhovoval, nezatížil zařízení dalšími výdaji a co nejméně zasáhl pacienty. "Problém ale je, že na většině pracovišť lékař být musí. Nejde to řešit tak, že bude lékař doma na telefonu," řekl ČTK ředitel. Se změnami, jež norma přinese, bude podle něj počítat rozpočet nemocnice na příští rok. "Bude to navýšení řádově v milionech, přesnou částku budeme znát na konci listopadu," uvedl Kraus.

Náměstek jihočeského hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Pavelka se domnívá, že nový zákoník s sebou přinese především vyšší personální náklady. Méně peněz tak zůstane na léky a přístroje. Problémy budou i v obsazování lékařů pro pohotovosti. Kraj je vlastníkem Nemocnice České Budějovice, jež je se 1650 lůžky čtvrtým největším zdravotnickým zařízením v zemi. Loni její výnosy vzrostly o 67,6 milionu na 2,265 miliardy a čistý zisk o více než 11 milionů na 29,4 milionu korun.

"Problém bude všude, ale českobudějovická nemocnice se s tím vyrovná s nejmenšími obtížemi. Má v tomto ohledu větší vyrovnávací schopnost v počtu pracovníků. Hůře na tom budou okresní nemocnice, těžko budou hledat finanční zdroje," řekl ČTK náměstek.

Julínek chce přesvědčit poslance, aby platnost normy odložili o rok. V novém zákoníku práce by podle něj mělo být doplněno zmocnění pro vládu stanovit odchylně úpravu pracovní doby a odpočinku pro zdravotnické pracovníky. Na přechodnou dobu tří až pěti let by mělo být možné navýšit nařízením vlády dojednaný limit práce přesčas z obecně možných osmi hodin týdně na 15 až 20.

Engel navýšení limitu práce vidí jako dobré východisko. Prozatím by podle něj měly nemocnice umožnit svým lékařům, aby vedle pracovní smlouvy měli i smlouvu na zajišťování služeb. Engel uvedl, že v příštím roce dostanou nemocnice o čtyři procenta více peněz než letos, a to při výkonu, který dosáhne alespoň 90 procent loňského. Nemocnice tak získají rezervu až 14 procent, z níž by mohly platy pokrýt.

Roční odklad zákoníku schválila vláda Mirka Topolánka. Odložení požadovali i představitelé podnikatelů a zaměstnavatelů. Odbory jsou proti, na podporu kodexu pořádají 25. listopadu v Praze demonstraci.

14.11.2006
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články