Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 22.Listopad 2006 Články 

Evropská konference ministrů zdravotnictví, školství a dopravy od od včerejška probíhá v Turecku. Vznikne Charta pro boj s obezitou. Má jít o přelomový dokument, jehož cílem je zastavit neblahý trend. Stoupající počet otylých Evropanů. Lidí s nadváhou je dnes ve světě už více než těch podvyživených, Evropa se na tom podílí spolu se Spojenými státy nejvíce. V posledních letech je dohání Čína, kde je obézních už šedesát milionů lidí (zhruba sedm procent populace). "Až třiadvacet procent mužů a šestatřicet procent žen v Evropě je obézních. Třetina mládeže má nadváhu. Pokud se s tím nezačne radikálně něco dělat, po roce 2010 bude mít Evropa na 150 milionů obézních dospělých lidí," tvrdí obezitolog Francesco Branca ze Světové zdravotnické organice (WHO).

V Istanbulu budou po tři dny diskutovat zástupci 53 zemí. Měli by se dohodnout na společném řešení, které by prosazovaly všechny evropské vlády. "Cíle se dosáhne, jen pokud budou Evropané postupovat společně," řekl Branca agentuře Reuters.
Podle WHO může za dramatický nárůst obezity v Evropě dlouhodobý ekonomický růst, rostoucí urbanizace, stále usedlejší způsob života, v němž si lidé najdou čím dál méně času na pohyb.

Děti a reklama

Dietologové už delší dobu upozorňují na to, že by se měla omezit reklama na tučné výrobky. Zejména na ty, které míří na děti. Tomu se brání některé potravinářské společnosti i stoupenci minimálních zásahů státu do trhu a ekonomiky. Podle nich je soukromou věcí každého člověka, jak dbá o své zdraví. K takovému názor dospěl před nedávnem při hlasování i americký Kongres.

Francie je průkopníkem

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EDSA) ovšem doporučuje, aby všechny výrobky obsahovaly dobře viditelné informace o jejich složení a vlivu na tloustnutí. Příslušný zákon už přijal francouzský parlament, protože právě Francie patří k zemím nejvíce postiženým epidemií obezity. "Je potřeba reagovat rychle. Děti konzumují příliš cukru a tuku, a naopak málo ovoce a zeleniny," říká ředitel EDSA Herman Köter.

Česká republika patří v evropském kontextu k nejhorším zemím.

"V Evropě jsme co do obezity mezi muži třetí nejhorší, mezi ženami čtvrtí," říká předsedkyně České obezitologické společnosti Marie Kunešová.
Ve Velké Británii dorazily problémy s nadměrnou váhou i do armády. Ta oznámila, že má problémy s příjmem rekrutů, protože mnoho z nich nesplňuje podmínky právě kvůli nadváze.
"Nárůst obezity a s ní spojených zdravotních problémů nám dělá problémy. Jsme nuceni přijímat méně žadatelů," uvedl pro BBC jeden z armádních činitelů.
21.11.2006
Zdroj: Aktuálně.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články