Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 24.Listopad 2006 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.


SZÚ 19565
Česká republika je na špici v užívání konopí. Děti drogy zkoušejí v průměru od třinácti let : Douda: testy na drogy nemusí být efektivní
Danda Oldřich, zr,In: Právo, s.6,Zpráva
DROGY. DĚTI.
* Nejužívanější drogou v Evropě je stále marihuana a hašiš. Rekordmanem v užívání konopí je Česká republika, která dostihla i Spojené státy. Česko má výjimečné postavení i v užívání pervitinu. S extází má zkušenost asi půl miliónu převážně mladých Čechů a Češek.

SZÚ 19566
Češi jsou rekordmany v kouření marihuany. "Když devítka hulila skoro celá"
Kučera Petr, Kolina JosefmIn: Lidové noviny,s.1+4,Zpráva
DROGY. DĚTI.
* Marihuana je pro dnešní děti na základních školách naprosto běžná věc. Často ji považují za méně škodlivou než alkohol. 44 procent studentů ve věku 15 a 16 let v České republice zkusilo konopí.

SZÚ 19567
Malého chlapce zabil kokain, zjistila policie : Případ doplňuje čerstvou zprávu EU, podle níž klesá cena drog
Pokorný Jakub, zek, Blažková Jana,In: MF Dnes,s.A1+A6,Monotematická strana
DROGY. DĚTI.
* Drogy zlevnily a vybírají si daň. Heroin a extáze stojí polovinu toho, co před šesti lety. České děti a studenti vedou evropské žebříčky spotřeby konopí. - Třináctiletý školák byl závislý na kokainu - Policista: Nedá se to vůbec stíhat.

SZÚ 19568
Epidemie zřejmě změní očkování : Letošní epidemie příušnic na Moravě
Kučera Petr,In: Lidové noviny, s.4,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. VAKCINACE. SZÚ. HLAVNÍ HYGIENIK.
* Za rozsáhlou epidemií příušnic, která v létě postihla především jižní a severní Moravu, je nedostatečná účinnost očkování a možné chyby při manipulaci s vakcínami. Vyplývá to ze závěrů vyhodnocení epidemie, které pro ministerstvo zdravotnictví vypracoval Státní zdravotní ústav. Hlavní hygienik ČR Michael Vít nyní zvažuje po dohodě s odborníky systém očkování proti příušnicím změnit.

SZÚ 19569
Výživa. Co jedí české děti
Wallerová Radka,In: MF Dnes, příl. Zdraví, s.E1-E3,Monotematická příloha
DĚTI. VÝŽIVA.
* Rodiče, ale i reklama a vrstevníci. Ti všichni ovlivňují jídelníček českých dětí - Kolik školáků denně snídá a svačí? - Jídelníček. Co by měly děti jíst - Proč je tak důležité snídat? - Chyby na talíři. Aby byly děti zdravější. Nekvalitní strava se může ukázat na kondici dětí ihned, ale téměř jistě se dlouhodobé holdování nezdravým jídlům projeví na zdraví.

SZÚ 19570
Náplasti z Maďarska budou léčit AIDS
Ehl Martin,In: Hospodářské noviny, s.9,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Vypadá to na první pohled jako sci-fi: pacient si na tři hodiny šestkrát ročně nalepí náplast obsahující lék proti nemoci jako alergie, rakovina nebo AIDS. Nemusí podstupovat složitou léčbu, nemusí brát léky s celou řadou vedlejších účinků. Pokud testy půjdou dobře, tak do pěti let bude na trhu právě taková vakcína. Má pomoci nakaženým virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS.

SZÚ 19571
Spolanu budou čistit za plného provozu
Plavecký Radek,In: Právo, s.19,Zpráva
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.
* Neratovická chemička Spolana zamořená mnoha chemickými látkami se začne naostro čistit od rakovinotvorných dioxinů. Doposud tady probíhal zkušební provoz nové čisticí technologie a během několika dní má být tato technologie uvedena do plného provozu.

SZÚ 19572
Metan nyní zemskému skleníku tolik nepřitápí
ml,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.17,Zpráva
GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ. OVZDUŠÍ.
* Tento skleníkový plyn je při stejné koncentraci přibližně dvacetkrát účinnější než notoricky známý oxid uhličitý. Jeho cyklus v atmosféře je ale velmi krátký, pouhých osm let. Naproti tomu CO2 zůstane v ovzduší více než jedno století, a proto se v něm může postupně hromadit.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku