Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 29.Prosinec 2006 Články 

Kuřákům, alkoholikům a obtloustlým občanům bude možná v budoucnosti v Británii odmítnuta prioritní zdravotní péče, pokud nebudou ochotni změnit svůj životní styl.Britská vláda jedná o této záležitosti v souvislosti s úsilím Tonyho Blaira zajistit poslední reformy veřejných služeb před tím, než v roce 2007 odejde z premiérské funkce.


Vláda se bude dotazovat kontrolního panelu 100 obyčejných lidí, zda by souhlasili s tím, aby občané, jejichž životní styl vede k tomu, že se stávají obětí onemocnění, měli mít při léčení ve zdravotnictví tytéž priority jako ostatní pacienti. Znamenalo by to, že britské zdravotnictví změní své dosavadní předpisy, podle nichž dosud nemají být pacienti diskriminováni, "ani v těch případech, kdy si své nemoci do určité míry způsobili sami".

Nedávná britská vládní analýza veřejných služeb byla šokována, do jak obrovské míry vytvářejí občané břemeno, které zatěžuje veřejné služby právě v důsledku svého nezdravého životního stylu. "Ministři se zhrozili, když byli informováni, že polovina všech let zdravého života je ztracena v důsledku faktorů v chování lidí, tedy kouřením a způsobem, jak se lidé stravují," uvedl vládní zdroj.

Ministři požadují "zásadní kulturní změnu" v postoji veřejných služeb. Stát má od nynějška podporovat a přesvědčovat lidi, aby změnili svůj životní styl a zlepšili tak své zdravotní šance.

Experti varovali, že obezita stojí v současnosti britské státní zdravotnictví 7 miliard liber (280 miliard Kč) ročně a mohla by vést k naprostému kolapsu zdravotnictví, pokud stoupne počet obézních Britů z nynějšího stavu, kdy je obézní každý pátý britský občan, na každého třetího občana do roku 2010. Nemoci způsobované kouřením stojí britské zdravotnictví 1,7 miliard liber ročně a totéž stojí nemoce způsobované alkoholismem. Vedlejší problémy, způsobované alkoholismem, jako je násilná zločinnost a dopravní nehody, stojí 20 miliard liber ročně.

Z 12 milionů kuřáků v Británii (Británie má 60 milionů obyvatel) umírá ročně na kouření 114 000 lidí.
20 procent Britů je obézních a každé čtvrté dítě je obtloustlé, což činí Británii nejobtloustlejší zemí v Evropě.
V roce 2005 zemřelo na nemoci, způsobené alkoholem, v Británii 8386 osob.

Britská vláda také přísně postupuje proti potravinářskému průmyslu. Alastair Sykes, generální ředitel firmy Nestlé UK, poukázal na to, že podle návrhů FSA by veškeré cukrovinky, které jeho firma vyrábí, a většina cereálií, byly označeny červenou nálepkou. "Budeme doporučovat, aby lidé nejedli cukrovinky? My přece děláme to, co si přejí zákazníci a snažíme se dělat své výrobky zdravějšími."

Od Nového roku budou britští spotřebitelé svědky dvou soupeřících reklamních kampaní v televizi. Vládní úřad Food Standards Agency (Úřad pro kvalitu potravin) totiž zahájí veřejnou kampaň v boji s potravinářským průmyslem, ohledně nálepek pro nezdravé potraviny.

V britské televizi se od ledna bude vysílat série desetivteřinových reklam, které budou informovat spotřebitele, že potraviny v obchodech budou označeny červenou, oranžovou a zelenou nálepkou, která má signalizovat, jaké potraviny jsou pro člověka zdravé a které jsou škodlivé. Cílem je bojovat proti britské epidemii obezity.

Reklamní kampaň vládní potravinářské agentury je přímou reakcí na snahu potravinářského průmyslu, zejména firem Kellogs a Tesco, tento systém sabotovat. Britský potravinářský průmysl se obává, že systém označování potravin barevnými nálepkami by démonizoval celé kategorie potravin a vážně ohrozil výrobu potravin, obsahujících vysoké procento soli, tuku či cukru.

Britský trh cereálií k snídani má hodnotu 1,27 miliard liber ročně a výrobci se obávají, že ho britská vláda zlikviduje, pokud budou cereálie označeny červenými nálepkami a upozorní, že většina těchto potravinářských výrobků obsahuje škodlivé množství soli či cukru.

Potravinářský průmysl tedy plánuje vzdorokampaň, která se chce vyhnout barevným nálepkám, ale v jejím rámci budou zveřejňovány informace o "doporučeném denním množství" cukru, soli a tuku v souvislosti s tím, kolik těchto látek obsahuje jejich výrobek.

Válka o to, jak se mají Britové stravovat, přichází se zavedením nových předpisů, podle nichž nesmějí od ledna televizní stanice vysílat reklamy na nezdravé potraviny během pořadů pro děti. Regulační orgány pro televizní vysílání jsou připraveny na to, že se proti tomuto předpisu potravinářský průmysl bude bránit u soudů. Snahy potravinářského průmyslu zabránit označování potravinářských výrobků červenému, oranžovému a zelenému kódování "jsou dosud nejzuřivější, jaké jsme kdy zaznamenali".

Generální ředitel britského regulačního úřadu pro komunikace Ofcom Ed Richards uvedl: "Jsme připraveni čelit každému soudnímu procesu v této věci od potravinářského průmyslu, ale doufáme, že to nebude nutné." Food Standards Agency varovala, že se soudní spory v této věci očekávají od ledna, a že by boj potravinářského průmysl mohl ochromit důvěryhodnost tohoto vládního úřadu.

Terence Collis, ředitel FSA pro komunikace, odmítl tvrzení, že barevné nálepky prý nejsou založeny na vědecky spolehlivých datech: "Pracují pro nás ti nejrespektovanější vědci v Evropě, a to buď přímo pro FSA anebo v jejích poradních výborech. Je neospravedlnitelné a nesmyslné útočit na vědeckou pověst FSA a snažit se ochromovat její důvěryhodnost."

FSA chystá reklamy, které jsou "nekonfrontační, humorné a věcné", avšak její rozpočet je jen zlomkem peněz, které mají k dispozici potravinářské firmy.

Gavin Neath, předseda správní rady firmy Unilever UK a předseda Food and Drink Federation, zdůraznil, že potravinářský průmysl udělal obrovský pokrok, ale nemůže přijmout "červené nálepky pro své výrobky".

Alastair Sykes, generální ředitel firmy Nestlé UK, poukázal na to, že podle návrhů FSA by veškeré cukrovinky, které jeho firma vyrábí, a většina cereálií, byly označeny červenou nálepkou. "Budeme doporučovat, aby lidé nejedli cukrovinky? My přece děláme to, co si přejí zákazníci a snažíme se dělat své výrobky zdravějšími."

Chris Vermann, ředitel komunikací u firmy Kellog, zdůraznil: "Jako věc principu nikdy nemůžeme přijmout označování potravin červenou, oranžovou a zelenou barvou."
28.12.2006


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články