Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 08.Leden 2007 Články 

Zdravotnické odbory věří, že nový zákoník práce by mohl urychlit nastartování reformy zdravotnictví. Některé nemocnice si totiž se stanoveným množstvím odpracovaných hodin či zajištěním pohotovosti nejspíš nedokážou poradit. Uvedl to předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Zákoník stanovuje limit přesčasových hodin a pohotovost na pracovišti se proplácí jako pracovní doba. Zdravotnická zařízení upozorňovala na to, že by kvůli zákoníku musela přijmout desítky lékařů a zdravotníků. Na ně ale nemají peníze.

Některé nemocnice proto upravily provoz a zavedly směny, lékaři drží pohotovost doma. Podle informací odborů se vedení některých zařízení nechalo slyšet, že bude muset kodex obcházet.
Schlanger míní, že větší nemocnice nebudou mít větší potíže přizpůsobit se novým podmínkám. "Perspektivní a schopná zařízení se na změny připravila a problémy mít nebudou. Ta, která to nezvládají, hrnou problémy před sebou. S dosavadní praxí do jara vydrží. Řada z nich asi spoléhá na zázraky," uvedl.
Podle šéfa zdravotnických odborů existují nemocnice, které nové podmínky "nikdy zvládnout nemohou". Jejich zřizovatelé se pak budou muset rozhodnout, zda budou zařízení dál provozovat. Schlanger uvedl, že zákoník by tak mohl nepřímo přispět k optimalizaci nemocniční sítě a vytvořit tlak na spuštění reformy zdravotnictví. "Je finanční nonsens, aby země jako Česko měla 192 nemocnic s akutní péčí," řekl.
Podle něj už mnohé kraje přikročily ke změně organizace své zdravotní péče. Středočeský kraj podporuje pět nemocnic. V nich chce zajistit kvalitní a dostupnou péči. Ostatní zařízení nabízí k prodeji. Karlovarský kraj vytvořil jednu akciovou společnost ze tří nemocnic, které fungovaly jako společnosti s ručením omezeným.
Ústecký kraj sdružil všechny své nemocnice do jedné akciové společnosti. Moravskoslezský kraj převedl sedm krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci, dodal Schlanger. "Ukáže se, kdo situaci zvládne a kdo ji nezvládne," řekl.
První dopady zákoníku práce by měly být přesněji známy na přelomu ledna a února při vykazování odpracovaných přesčasů a pohotovostí. Jejich proplácení by se mělo projevit na lednových výplatních páskách v únoru.
5.1.2007
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články