Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 31.Leden 2007 Články 

Ministerstvo zdravotnictví musí do 1. ledna 2008 vytvořit nový režim úhrad léčiv z peněz veřejného zdravotního pojištění. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud. Ministerstvu vytkl, že jeho dosavadní rozhodnutí o úhradách léčiv nejsou založená na objektivních kritériích, nejsou odůvodněná a nepodléhají soudnímu přezkumu. Podobné výhrady měli výrobci, podle nichž se tak údajně omezoval přístup českých pacientů k moderním lékům.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta vyplývá z rozhodnutí pro úřad úkol novelizovat ještě letos zákon o veřejném zdravotním pojištění. "Verdikt podporuje to, co mělo ministerstvo v úmyslu," řekl ČTK. S rozhodnutím soudu se ztotožnil exministr David Rath (ČSSD). Připomněl, že potřebnou novelu připravil už jeho úřad, ale Julínek jako senátor ji vetoval.

Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny plně nebo částečně přípravky zařazené na seznam ministerstva zdravotnictví. To ale o zápisu podle soudců nerozhoduje správním řízením, ale administrativním aktem, tedy individuálním rozhodnutím. "Firma, která žádá o zápis se seznamu, tak nemá šanci svůj produkt obhájit, popřípadě se proti zamítavému stanovisku ministerstva zdravotnictví odvolat, a žádat tak jeho přezkum," řekl ČTK soudce-zpravodaj Jiří Nykodým.

Podle zákona musí být v každé ze 300 skupin léčiv alespoň jedno plně hrazené ze zdravotního pojištění. U těchto přípravků musí být jasně uvedeno a odůvodněno, v čem jsou lepší než ostatní podobné léky, a proč si tedy zaslouží, aby byly plně hrazeny z pojištění.

Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu může podle některých odborníků posílit konkurenční boj na trhu s léčivy v Česku. Farmaceutické firmy budou mít od ledna 2008 větší prostor usilovat o zápis svých produktů mezi hrazená léčiva. Pokud nebudou s výsledkem jednání spokojeny, budou se nově obracet se svými výhradami na soudy.

Ústavní soud dnes zrušil část zákona o veřejném zdravotním pojištění a také vyhlášku ministerstva o úhradách léčiv. Právě tyto dvě normy vytvářejí systém, v němž je úhrada léčiv schvalována. Platnost rozhodnutí odložil Ústavní soud na 31. prosince letošního roku. Chce tak dát ministerstvu prostor pro vytvoření nového systému úhrad a zákonodárcům dost času, aby mohl být nový režim přijat.

Návrh na zrušení části zákona, vyhlášky, a tím i celého dosavadního systému úhrad léčiv z prostředků veřejného zdravotního pojištění podala skupina 29 senátorů. Ztotožnila se s nimi Česká lékařská komora, Česká lékárenská komora a Všeobecná zdravotní pojišťovna.

K dodržování takzvané transparenční směrnice, která slaďuje české normy v oblasti léčiv s evropskými, se Česko zavázalo podpisem z roku 1997. Směrnice stanoví přesná pravidla pro určení cen léků a dává výrobcům šanci, včetně lhůt, aby se proti rozhodnutí odvolali. Výrobci napadali zejména to, že neznali předem kritéria a pravidla pro zařazení přípravku do úhrad a nemohli se odvolat.

Cikrt připomněl, že od ledna platí technická novela, již zavedlo ministerstvo nové léky do procesu kategorizace alespoň formálně. Od dubna bude nová léková vyhláška, nyní běží kategorizace a firmy mají už možnost se proti rozhodnutí kategorizační komise odvolávat.

Řádnými členy komise jsou vedle ministerstva i zdravotní pojišťovny a odborné společnosti, přizvanými členy jsou lékařská, lékárnická a stomatologická komora a dvě asociace výrobců léčiv - domácích i zahraničních. Výrobci mohou v komisi sledovat, jakým způsobem se o jejich produktech rozhoduje. Výhodou je i to, že komise má jasné zadání, takže není prostor pro náhodné posuzování a tlaky.
31.01.2007
Zdroj:ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články