Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 13.Únor 2007 Články 

Lékařské odbory (LOK) znovu obnovily protestní tiskové konference, s kterými začaly ještě ke konci Dzurindovy vlády. Důvodem byly hlavně nízké platy ve zdravotnictví, požadavek aby byla zastavena reforma v rezortu, která měla nastartovat zprivatizování zdravotních zařízení a nesouhlas s transformací státních pojišťoven na akciové.

Smer SD před volbami slíbil, že se požadavky zdravotníků bude zabývat, pokud se dostane do vlády.
První opatření, která Ficova vláda uskutečnila, bylo zrušení poplatků za ošetření a pobyty v nemocnicích. Snížila i 19% DPH za léky na 10%. Zvýšila platby států do pojišťoven za své pojištěnce ze čtyř na pět procent v prvních čtyřech měsících.Pověřila ministra zdravotnictví Ivana Valentoviče (nominovaný za Smer SD), aby připravil opatření, která by zkvalitnila zdravotní péči a tím by se řešily kromě dalších problémů i platy zdravotníků.
Nyní vláda do parlamentu předkládá zákony se zásadními změnami ve zdravotnictví. Ministerstvo snižuje ceny léků od dubna a ušetří asi miliardu korun. S jeho opatřením nejsou spokojení výrobci léků a lékárníci.
Další změna je zaměřená na pojišťovny. Dvě státní akciové se přetransformují na veřejněprávní pojišťovny. Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně budou především zaměstnanci veřejné správy, děti a důchodci, ve Společné zdravotní pojišťovně zaměstnanci silových rezortů. Touto změnou odejdou pojištěnci, za které platí stát, ze čtyř soukromých pojišťoven. Kromě toho, pojišťovny nebudou moci podnikat, protože mohou použít jen 4% prostředků na provoz, ostatní musí investovat do zkvalitnění zdravotní péče.
Premiér argumentuje tím, že stát nebude přispívat soukromým pojišťovnám, aby hromadily zisk a obchodovaly se zdravím občanů. Soukromé pojišťovny se bouři, chtějí se s vládou soudit a jsou podporované opozičními pravicovými stranami. KDH je již připraveno dát celou kauzu k Nejvyššímu soudu, protože se prý brání soukromému podnikání. Opozice zase potvrdila, že ji nejde o lidi, ale o ochranu soukromých společnosti.
Třetí zásadní opatření vláda chystá restruktualizací nemocničních lůžek a zařízení. Prověrky potvrdily, že některé regiony disponují nadbytečnými lůžky a odděleními, která nejsou dostatečně využitá, přičemž jinde se jich nedostává. Změny mají nastat i ve financování záchranné služby. Cílem všech opatření, která mají přinést úsporu asi tři miliard korun, by mělo být především zkvalitnění zdravotní péče a vše, co s ní souvisí, kromě jiného i zvýšení platů ve zdravotnictví.
Letos by vláda mohla zvýšit platy zdravotníků o 9% a do roku 2010 o 30%, čímž by se lékaři dostali na trojnásobek a sestry s ostatním zdravotním personálem na jeden a půl násobek průměrného platu v národním hospodářství. Navíc si vláda netroufá.
Již na konci Dzurindovy vlády byly lékařům zvýšeny platy o 20%. LOK, společně s odborovým svazem pracovníků ve zdravotnictví jsou nespokojeny, že změny jsou připravovány pomalu a žádají, aby jejich platy byly zvýšeny okamžitě o 30%, tedy na úroveň, kterou ministerstvo garantuje v r. 2010. Pohrozily stávkou a chtějí, aby ministr byl odvolán. Obvinily ho, že porušil zákon a zprivatizoval jedno zdravotní zařízení, i když si mohly ověřit, že smlouvy o privatizaci podepsal exministr Rudolf Zajac.
Ministr vyzval odborové předáky, aby pomohly řešit situaci ve zdravotnictví vlastními návrhy. Jeden z organizátorů protestu byl asi 4 měsíce zaměstnán na ministerstvu, ale na vlastní žádost odešel. LOK varuje vládu, že odchod zdravotníků do zahraničí nezastaví ničím jiným, než vytvořením dobrých platových podmínek. Jinak se budou muset zejména malé nemocnice zavírat. Ředitelé fakultních nemocnic jsou na straně ministra a dokazují svým kolegům, že 30% nárůst platů je neuskutečnitelný požadavek. Protest se omezil jen na dvě nemocnice, nenabyl masový charakter jako loni. Veřejnost sleduje s rozpaky požadavky lékařů, protože se zdravotní péči má čím dál víc nedobré zkušenosti.


10. 2. 2007
Zdroj: Haló noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články