Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 19.Únor 2007 Články 

V poslední době se opět rozhořela diskuse o privatizaci některých nemocnic. Kdyby zůstalo u diskuse, pak by to nebyl až takový problém. Jenže dnes se provádí už i právní úkony a výsledkem může být nedostupná péče. Protože odpovědní moc nemají chuť diskutovat a hledat spolehlivá řešení, reagujeme s obavou na probíhající procesy, uvádí Svaz pacientů ústy svého viceprezidenta ing. Mrázka. Prohlášení svazu následuje.

Prohlášení Svazu pacientů ČR k přípravě vytunelování venkovských nemocnic

Sliby, že kraje jen mění statut nemocnic, ale budou je mít stále pod kontrolou jako vlastníci akciových společností, se ukazují být podvodem na občanech. Dokazuje to, mimo jiné, probíhající jednání o prodeji jedenácti nemocnic ve Středočeském kraji.

Cesta od převodu nemocnic na kraje k jejich privatizaci rovná se postupnému odcizení společného majetku občanů

Ukazuje se, že zpráva publikovaná v MF Dnes 9.2.2007 o záměru znemožnit činnost dětského a gynekologicko porodnického oddělení nemocnice v Rakovníku byla předzvěstí mnohem rozsáhlejšího ohrožení dostupnosti zdravotní péče, než by se zdálo a že souvisí i s ohrožením velkého majetku sloužícího veřejnému zdravotnictví.

Kraj odpovídá za dostupnost péče, která je nemocnicí poskytována

Jde o zásadní povinnost, jejíž porušování zatím nejdále pokročilo ve Středočeském kraji, kde hejtman Bendl vyhlásil záměr prodat jedenáct nemocnic, které slouží veřejnému zdravotnictví a jejich vlastnictví podle Ústavy zavazuje vlastníka zajišťovat jejich pomocí dostupnost zdravotní péče. Kraj jako jejich správce není oprávněn vzdát se v rámci samostatné působnosti jejich kontroly, protože tyto nemocnice byly převedeny na kraj spolu s přenesenou působností, jejímž obsahem je zajišťovat pomocí těchto nemocnic dostupnost zdravotní péče. Nejde totiž o nemocnice zřízené v samostatné působnosti kraje podle § 39 zákona 20/1966 Sb. a jen s takovými by mohl kraj volně nakládat v rámci samostatné působnosti.
Také Ministerstvo zdravotnictví nesmí dělat kroky, které by mohly přivodit úplnou ztrátu těchto nemocnic a jejich zmizení z fondu materiálních hodnot veřejného zdravotnictví.

Ztráta dostupnosti i majetku hrozí z těchto důvodů:

1)Krajská samospráva chce nemocnice prodat, což je již samo o sobě špatné, a chce to udělat za nedůstojných podmínek, nezaručujících ani adekvátní náhradu, ani zachování dostupnosti hospodárně obstarávané zdravotní péče. Dokonce chce dát další slevu za závazek pět let pokračovat v dosavadní práci pro zdravotnictví. To je výsměch, víme, jak si privatizátoři v první vlně poradili s desetiletou lhůtou.

2) Ministerstvo zdravotnictví již předem zajistilo, aby se ani pět let nemuselo čekat.
Rozhodlo, aby pojišťovny neuzavřely na práci dvaceti dvou oddělení těchto nemocnic smlouvu. To je vadné z dále uvedených důvodů.

3)Jsou li překážkou věcné nebo personální nedostatky těchto pracovišť, měla by mít před likvidačním záměrem přednost náprava těchto chyb.

4)Je-li, například v Rakovníku, poukazováno na malý počet pacientů a porodů, pak jde o pohled krátkozraký, protože jak nástup silnějších ročníků do produktivního věku, tak i opatření na podporu porodnosti, kterým se stát nesmí vyhnout a byla již zahájena, způsobí růst nároků na obě oddělení. Zachování těchto oddělení je nedílnou součástí řešení populačních problémů, které Vláda a Ministerstvo nesmí ignorovat.

5) Velmi podstatné je také to, že dětské oddělení v Rakovníku, a podobně to je i u celé soustavy venkovských nemocnic, je základní oporou jinak špatného a selhávajícího pohotovostního systému.

6)Máme ověřeno, že slibovaná kvalitní péče ve vzdálených velkých nemocnicích je v běžných případech pacientům z okrajů území poskytována neochotně a jako druhořadým. Ani kapacitně totiž není náhrada rušených oddělení zajištěna.

7) Je všeobecně známou skutečností, že postupná degradace venkovských nemocnic vede k úpadku a vylidňování celého spádového území.
Ze všech uvedených důvodů protestujeme proti prodeji krajem spravovaných veřejných nemocnic, proti narušování jejich úplnosti a podporujeme požadavek obyvatel a samospráv, aby byly včetně ohrožených oddělení zachovány.

18.2.2007
Zdroj: Svaz pacientů
Autor: Ing. Josef Mrázek, CSc., viceprezident svazu


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články