Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 05.Březen 2007 Články 

Uvádí to sobotní Lidové noviny. Sociálně demokratičtí ministři prý šli na ruku farmaceutické firmě Zentiva. Jen za poslední rok proto zdravotní pojišťovny zbytečně utratily stovky milionů korun. Zdravotní pojišťovny jenom za léky na žaludeční vředy loni vydaly celkem asi 700 milionů korun. Jan Švihovec, dlouholetý člen kategorizační komise a předseda České farmakoekonomické společnosti, říká: "Pětinu z této částky mohly pojišťovny ušetřit." Tuto kritiku svého působení na MZ ČR si bývalý ministr zdravotnictví David Rath nenechal líbit a mimo jiné prohlásil: „Profesor Švihovec je známý zločinec. Zeptejte se ho, jak se mu líbilo v Madonna di Campilio a kdo mu to platil. Rozčiluje mě, když někdo má spoustu chytrých rad a přitom je farmaceutickými firmami hýčkán jak v bavlnce.“ Celé texty následují.

Sociálně demokratičtí ministři šli na ruku farmaceutické firmě Zentiva. Úhrady léků určovali tak, aby pro firmu, kde pracoval syn tehdejší ministryně Milady Emmerové a přítelkyně exministra Davida Ratha, byly výhodné. Jen za poslední rok proto zdravotní pojišťovny zbytečně utratily stovky milionů korun.
Příkladem mohou být léky na žaludeční vředy. Zdravotní pojišťovny za tyto masově užívané léčebné přípravky loni vydaly celkem asi 700 milionů korun. Jan Švihovec, dlouholetý člen kategorizační komise a předseda České farmakoekonomické společnosti, říká: "Pětinu z této částky mohly pojišťovny ušetřit."
Princip je přitom docela jednoduchý. Co půl roku rozhoduje kategorizační komise ministerstva, kolik budou zdravotní pojišťovny platit za léky. Ty jsou rozděleny zhruba do tří set skupin podle použité účinné látky. Pro každou skupinu medikamentů komise navrhne úhradu. Když chce výrobce víc, platí pacient na jeho lék doplatek.
Jednotliví výrobci nabízí komisi cenu, na kterou jsou ochotni jít. Za sociálnědemokratických ministrů se zaběhla praxe, že komise brala za základ úhrad tu cenu, kterou nabídla Zentiva. A to i tehdy, když jiné firmy nabízely cenu podstatně výhodnější.
Právě tady je klíč k tomu, proč jsme dali za léky na vředy o 140 milionů korun víc, než bylo nutné. Přestože několik firem nabídlo cenu o pětinu nižší než Zentiva, komise vzala za základ úhrad její návrh.
David Rath to vysvětluje tím, že vydal příkaz, aby komise preferovala velké výrobce. Konkrétně takové, kteří mají nejméně 20procentní podíl na trhu. Například lék na žaludeční vředy Helicid firmy Zentiva užívá přes polovinu pacientů, žádná z dalších firem ale nezásobuje víc než desetinu trhu.
Hodně se dalo ušetřit také na přípravcích na snižování hladiny cholesterolu (loni za ně pojišťovny daly asi miliardu korun), antidepresivech, antirevmaticích, lécích proti bolesti či na vysoký krevní tlak. Jen za minulý rok tak pojišťovny zbytečně utratily stamiliony korun.
Přístup současného ministra Tomáše Julínka, jehož vyhláška začne platit od dubna, je jiný. Za základ bere nejnižší nabízenou cenu bez ohledu na to, kdo lék vyrábí.
"Někomu může připadat, že Zentiva měla výsadní postavení, jinému ne," říká David Rath. "Může diskutovat o tom, zda je těch 20 procent správně. Ale nedá se říci, že bych někoho protežoval." Exministr ale současně přiznává, že zadání sociálnědemokratické vlády bylo jednoznačné: Preferovat silné firmy. Na českém trhu s léčivy to znamená především právě Zentivu.
Jen co ministr Julínek zveřejnil svůj návrh, proti kterému se výrobci teď odvolávají, strhl se poprask. Rath a prezident Svazu pacientů Luboš Olejár varují: Léky, které užívají statisíce lidí, budou s doplatkem. Zentiva vyčkává, zda jí veřejné mínění, vzbouřené Svazem pacientů a stínovým ministrem, pomůže vyjednat výhodnější podmínky.
Pokud ne, sníží své ceny tak, aby její léky byly bez doplatku? "Ještě nejsme rozhodnuti," říká Renata Horká, medical director firmy Zentiva. "Analyzujeme vztah lékařů k doplatkům. Teprve pak rozhodneme, zda snížíme ceny a jak moc."
3.3.2007
Zdroj: Lidové noviny



Rath: Plnili jsme zadání vlády

Silná farmaceutická firma uplatí lékaře, aby předepisovali její lék, i když na něj pacient zbytečně doplácí, tvrdí exministr David Rath.

* LN Julínkova vyhláška podle vás zvýší doplatky u těch léků, které berou statisíce pacientů. Třeba Helicidu na vředy firmy Zentiva?

Rath: Ano, podle výpočtu prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára bude s doplatkem až 150 korun. Mně to vyšlo podobně.

* LN Léků na vředy jsou desítky, a jeden z nich musí být ze zákona bez doplatku. Pacientovi je jedno, zda bere lék Zentivy...

Rath: Nevylučuji, že jeden lék bude plně hrazen. My jsme se ale snažili, aby byl plně hrazen lék, který má na trhu silnou pozici.

* LN Nejsilnější pozici na trhu s generickými léky má Zentiva.

Rath: O konkrétním výrobci se nemluvilo. Vydal jsem příkaz, že se úhrada má rovnat ceně nejlacinějšího léku, který má na českém trhu aspoň 20 procent.

* LN Zůstaňme u léků na vředy. Člen kategorizační komise Jan Švihovec říká, že jiní výrobci nabízeli o pětinu nižší cenu než Zentiva. Pojišťovny by jen za loňský rok ušetřily 140 milionů korun.

Rath: Profesor Švihovec je známý zločinec. Zeptejte se ho, jak se mu líbilo v Madonna di Campilio a kdo mu to platil. Rozčiluje mě, když někdo má spoustu chytrých rad a přitom je farmaceutickými firmami hýčkán jak v bavlnce.

* LN Zpět k otázce. Šlo na lécích na vředy ušetřit 140 milionů korun?

Rath: Tak měl Švihovec jako prominentní člen kategorizační komise navrhnout úhradu nižší.

* LN Nemohl to navrhnout, protože nikdo kromě Zentivy nemá víc než deset procent trhu.

Rath: To nevylučuji.

* LN Ušetřit se dalo i na dalších lécích.

Rath: Politické zadání bylo, že vláda ČSSD nechce zatěžovat lidi doplatky. Lékaři budou dál předepisovat lék silné firmy, i když na něj bude pacient doplácet. Silná firma dá lékařům třeba určitou částku za nasazení svého léku.

* LN Jinými slovy, nezbývá než vycházet z cen Zentivy?

Rath: Zentivy nebo některého dalšího většího hráče na trhu.

* LN Měla Zentiva takové výsady proto, že tam pracoval syn Milady Emmerové a vaše přítelkyně?

Rath: Někomu to tak může připadat, jinému ne. Někdo může diskutovat, zda je těch 20 procent podílu na trhu správně. Ale nedá se říci, že bych někoho protežoval.

3.3.2007
Zdroj: Lidové noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články