Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 09.Březen 2007 Články 

Občanské sdružení Reforma zdravotnictví, jehož členem je ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, stále sponzorují velké zahraniční farmaceutické firmy. Julínek přitom jako ministr zdravotnictví rozhoduje o většině příjmů farmaceutických společností. Ministr má totiž poslední slovo v tom, jaké léky a v jaké výši se budou hradit ze zdravotního pojištění. A jde o obrovské částky. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv jen v roce 2005 pojišťovny za léky utratily 41,6 miliardy korun. V roce 2005 dostalo Julínkovo sdružení, ve kterém figuruje i jeho náměstek pro lékovou politiku Pavel Hroboň, od výrobců léků přes milion korun. Další milion pak sdružení obdrželo na uspořádání mezinárodního kongresu s názvem International Health Summit. I když výroční zpráva za rok 2006 ještě není hotová, už dnes je jasné, že minimálně stejné částky putovaly do Reformy zdravotnictví také loni.

"Co se týče darů, tak je to skoro stejné jako v roce 2005. Jen na mezinárodní kongres nám dají firmy o něco více. Dohromady to bude kolem 1,2 milionu," říká šéf sdružení Tomáš Macháček, který byl spolu s Julínkem a jeho náměstkem Pavlem Hroboněm jedním ze spoluautorů reformy zdravotnictví.

Své pravomoci nevyužívám

Ministr Julínek, který je na zahraniční dovolené, po svém mluvčím vzkázal, že na svém členství ve sdružení Reforma zdravotnictví nic divného nevidí. "Ministr sice podepisuje lékovou vyhlášku, ale rozhodující slovo má v určování úhrad léků léková komise. A ministr do jejího chodu nezasahuje a ani nehodlá zasahovat," řekl včera HN Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.
To, že výrobci léků posílají různým odborným nebo pacientským sdružením peníze, je v Česku i na Západě běžné. U českého ministra zdravotnictví je však problém v tom, že má při zařazování nových léků do úhrad pojišťoven velkou šanci jim jejich přízeň vrátit.
"Když ministrovi přijdou na stůl nabídky firem, z nichž jedna dala jeho sdružení peníze, a druhá ne, tak ministr jen těžko může rozhodnout nezávisle," říká Tomáš Kramár ze sdružení Oživení, které se zabývá střetem zájmů, klientelismem a korupcí.


Jestli Julínek opravdu zvýhodňuje některé ze sponzorů svého sdružení, naznačí až jeho nová léková vyhláška, která vyjde v dubnu. Podle prvních návrhů ministerstva mají pojišťovny zhruba 1,5 miliardy přesunout na nové léky. Přitom právě tyto léky nejčastěji vyrábějí zahraniční farmaceutické firmy, které Julínkovo sdružení sponzorují. Podle mluvčího Cikrta ale ministr nechá posouzení, jak se na trhu s léky rozdělí přes 40 miliard, opět jen na své komisi. "Nebude do jejího chodu zasahovat ani tentokrát," říká Cikrt.

Firmy: Chceme reformu

Hlavní akcí, kterou Julínkovo sdružení pořádá, je International Health summit, který se koná v Praze ve druhé polovině dubna. Farmaceutické firmy tvrdí, že za financování tohoto kongresu žádnou protislužbu nechtějí. "Důvodem našeho sponzoringu je program, který přispívá k lepší informovanosti a povědomí o problematice zdravotnictví a nutnosti reformy," říká mluvčí společnosti Roche Jiří Pešina. Podobně mluví i Martin Klimek ze společnosti Novartis.

Rath už dary nebere

Do Julínka se kvůli sponzoringu jeho sdružení farmaceutickými firmami pustil i stínový ministr zdravotnictví David Rath. "Julínkovo sdružení žije z peněz firem, o jejichž lécích ministr rozhoduje. Je to úplně jasný střet zájmů," myslí si Rath.
Přitom i on sám měl ještě před dvěma lety na pořádání přednášek a seminářů "svůj" Da Vinci klub, který sponzorovaly farmaceutické firmy. Ve chvíli, kdy se stal Rath ministrem, s tím ale přestal. A peníze od farmafirem prý nehodlá brát ani jako stínový ministr. "Od nikoho, kdo obchoduje s léky nebo zdravotnickým materiálem, si nic nevezmu," tvrdí bývalý ministr zdravotnictví.

9. 3.2007
Zdroj: Hospodářské noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články