Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 16.Březen 2007 Články 

Od října 2004 působí pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace (WHO) iniciativa World Alliance for Patient Safety. Jejím hlavním cílem je usnadnit rozvoj bezpečných postupů při poskytování zdravotní péče. Aliance sdružuje a zastřešuje dílčí aktivity v jednotlivých členských státech tak, aby nedocházelo k jejich překrývání či k duplicitním investicím, a v neposlední řadě se snaží získat pro projekty v oblasti bezpečnosti pacientů podporu oficiálních míst. Mezi její další funkce patří vývoj mezinárodního benchmarkingu a taxonomie bezpečnosti pacientů vůbec, pomoc členským státům a institucím při rozvoji systému pro hlášení mimořádných událostí, jejich vyhodnocování a především sdílení výsledných závěrů a doporučení. V roce 2005 definovala World Alliance for Patient Safety šest základních oblastí své pozornosti, loni k nim přibyly další čtyři.

Kvalita něco stojí, ale šlendrián je dražší

První z oblastí činnosti aliance nese název Global Patient Safety Challenge. V letech 2005 až 2006 se pod heslem 'Clean Care is Safer Care' soustředila na prevenci nosokomiálních infekcí coby problému společného vyspělým i rozvojovým zemím. Univerzitní nemocnice v Ženevě například již před několika lety prokázala, že snížení přenosu MRSA (Methicillin-resistant Staphylococcus Aureus) lze docílit už jenom tím, že zdravotnický personál věnuje větší pozornost mytí rukou. Cena celé kampaně přitom byla nižší než jedno procento z ušetřených nákladů. K podobnému výsledku došla i ekonomická analýza národní kampaně CleanYOURhands ve Velké Británii. Vynaložené prostředky by se podle ní vrátily i za předpokladu, že by frekvence výskytu nosokomiálních infekcí klesla o pouhé jedno promile. Podobné studie potvrzují známou pravdu, že ačkoli je kvalita drahá, nekvalita je ještě dražší. Během letošního roku by proto měly být dokončeny nové guidelines pro hygienu rukou ve zdravotnictví.
V letech 2007 až 2008 se pozornost aliance zaměří na téma bezpečné chirurgie pod heslem 'Safe Surgery Saves Lives'. Téma bylo vybráno především proto, že podle statistik je dnes více než polovina mimořádných událostí končících smrtí nebo invaliditou pacienta spojena s chirurgickými zákroky.

Komunikace je základ úspěchu

Aktivity aliance ve druhé oblasti nazvané Patients For Patient Safety deklarují snahu posunout pacienta do středu zájmu všech zúčastněných stran tak, aby zvyšování bezpečnosti spotřebitelů zdravotní péče nebylo pouhým počítáním statistik. Celosvětově jsou totiž v této oblasti nejúspěšnější ty instituce, které široce komunikují s pacienty i s jejich rodinami. Pod dohledem WHO se tvoří síť zástupců pacientů (tzv. patient champions), kteří spolupracují s poskytovateli, státními orgány a dalšími institucemi na poli bezpečnosti zdravotní péče pro spotřebitele. Jejichž manifest je shrnut v tzv. Londýnské deklaraci, ve které je zdůrazněn především zájem o konstruktivní dialog a otevřené jednání.

Nebát se nahlásit mimořádnou událost

Oblast nazvanou Reporting and Learning aliance zaměřuje k podpoře rozvoje nemocničních, národních i nadnárodních systémů hlášení mimořádných událostí tak, aby z dat o hlášených incidentech bylo možné vytvářet nejen statistické tabulky, ale také provést analýzy zdrojové příčiny (root cause analysis, RCA) a získat tak znalosti použitelné v každodenní praxi. Proto také americká akreditační autorita Joint Commission on Acreditation of Healthcare Organization vyžaduje, aby jí akreditovaná pracoviště měla vypracovaný a používaný systém hlášení 'hlídaných událostí' (sentinel events), aby u všech hlášených incidentů prováděla analýzu RCA, na jejím základě aby přijala opatření a změny, které by vedly k prevenci opakování takové události, a také aby stanovila metriky jejich úspěšnosti. Joint Commission International, mezinárodní odnož výše zmíněné organizace, která u nás akredituje Ústřední vojenskou nemocnici a Nemocnici Na Homolce a která je spolupracujícím centrem WHO pro bezpečnost pacientů, tuto povinnost nevyžaduje, nicméně uvedená zařízení sledování provádějí.
Ve stadiu pokročilého návrhu jsou momentálně guidelines Světové zdravotnické organizace pro hlášení a sledování mimořádných událostí (Guidelines for Adverse Event Reporting and Learning Systems), které obsahují i shrnutí stavu systémů hlášení v členských státech WHO. Finální verze bude dopracována během letošního roku. Podle těchto guidelines nesmí nikdy jít o pouhou evidenci pro statistické účely, ale je nezbytné, aby systém umožňoval zpětnou vazbu a aby bylo možno po provedení odborné analýzy problém zobecnit a vyvinout pro něj opakovaně použitelné řešení. Fakt, že nahlášení incidentu nebude představovat žádné riziko postihu pro toho, kdo incident nahlašuje, je záležitostí natolik samozřejmou, že ji netřeba dále rozvádět. Systém hlášení nicméně nikdy nebude sám o sobě dostatečnou metodou pro monitoring mimořádných událostí a pro zajištění bezpečnosti pacientů i při pečlivém zpracování každého hlášeného incidentu. Vždy jej bude nutné doplnit metodami, jako je audit chorobopisů, screening administrativních dat v informačních systémech, bezpečnostní obchůzky a podobně.

Když dva říkají totéž

Jak již bylo zmíněno, WHO se snaží o mezinárodní standardizaci názvosloví v oblasti bezpečnosti pacientů, která je nutnou podmínkou transpozice výsledků jakéhokoli výzkumu. V rámci aktivity Taxonomy for Patient Safety byla pracovní skupinou zmapována situace podle literárních rešerší a je vytvářena klasifikace, kterou bude možné po jejím ověření ve spolupracujících institucích použít jak pro mezinárodní srovnávání studií, tak i pro hodnocení v systémech hlášení mimořádných událostí.

Výzkum potřebuje jasné zadání

Jednou z nejdůležitějších částí aktivit aliance je nepochybně výzkum, přestože WHO nemá vyčleněny fondy na jeho podporu. Její úloha totiž spočívá v něčem jiném než v přímém financování, neboť zdroje je možné nalézt již dnes. A to i pro oblasti, které nejsou zaměřeny na využití moderních (například informačních a komunikačních) technologií, o které obvykle má zájem i komerční sektor. Proto coby reakci na zjevnou potřebu deklarace oblastí, do kterých je potřeba směřovat veřej -né zdroje pro podporu výzkumu, sestavuje WHO jako součást své aktivity Research for Patient Safety mezinárodně akceptovaný seznam prioritních oblastí, na které by se měl výzkum zaměřit a který bude sloužit jako cestovní mapa jak výzkumníkům, tak i zástupcům grantových agentur a jiných investorů.

Co platí u nás, platí i ve světě - a naopak

Jeden ze současných axiomů oboru předpokládá, že znalosti o bezpečnosti pacientů získané v jednom místě světa lze v rozumné míře a v podobném prostředí aplikovat třeba i na opačném konci zeměkoule. Zde je WHO nápomocna Joint Commission International, která buduje mezinárodní síť odborníků a institucí schopných vyhledat, vyhodnotit, přizpůsobit, priorizovat a celosvětově rozšířit řešení pro bezpečnost pacientů. Řešením se v oblasti Safety Solutions rozumí změna procesu poskytování zdravotní péče, jejíž implementací do praxe lze snížit riziko vzniku chyby nebo snížit následky už vzniklé chyby pro pacienta. Jako příklady takových řešení uvádí WHO univerzální protokol pro prevenci záměny stran při operaci, eliminaci názvů či zkratek léků zaměnitelných v písemné nebo mluvené komunikaci, řešení pro možnost prevence chyby v podané koncentraci léčiva,pro identifikaci pacienta a postup pro předávání pacientů mezi organizačními jednotkami tak, aby nedošlo k porušení kontinuity péče.

A co dál?

V ČR zatím bohužel nebyla provedena žádná větší analýza věnovaná rozsahu chyb při poskytování zdravotní péče. Nejnákladnější částí každé studie bývá obvykle sběr dat, nicméně vzhledem k tomu, že všechny naše nemocnice provádějí vykazování pro pojišťovny elektronicky, máme u nás poměrně solidní základ pro možnou analýzu účetních dat i pro výskyt vzorců indikujících mimořádnou událost, což může být například RTG hlavy nebo předloktí provedený u pacienta hospitalizovaného s diagnózou renálního selhání - tak se vyčlení malá skupina případů, které mohou být dále analyzovány a zvýší se senzitivita záchytu mimořádné události.
Další informace k oblastem činnosti World Alliance for Patient Safety i k související problematice jsou dostupné na stránkách WHO na http://www.who.int/patientsafety. Literatura je na vyžádání k dispozici u autora.

12.3.2007
Zdroj: Medical Tribune


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články