Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 22.Březen 2007 Články 

Pacienti zřejmě budou mít právo nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Toto právo by nemocný mohl přenést i na své nejbližší. Počítá s tím novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou dnes hlasy 97 ze 190 přítomných těsně schválila sněmovna. Pro byli koaliční poslanci a někdejší členové ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Nyní novelu posoudí Senát a prezident. Česká lékařská komora (ČLK) ale míní, že pacienta mohou údaje z jeho zdravotní dokumentace "bez znalosti souvislostí" zmást. "Místo toho, aby byl informován, bude spíše dezorientován," uvedlo již dříve představenstvo ČLK, které se domnívá, že taková praxe může nemocné v některých případech poškodit. Za lepší řešení by představenstvo komory považovalo to, kdyby lékař udělal pacientovi z karty výpis. Navržená novela prý také zvýší administrativní zátěž lékařů.

V současnosti musí lékař nemocného o zdravotním stavu informovat, ale nemusí mu poskytnout jeho kartu. Novela má dnešní situaci změnit a práva pacientů upravit přímo v zákoně. Nemocnému má umožnit i to, aby například z okruhu svých příbuzných určil další lidi, které mají zdravotníci informovat o jeho zdravotním stavu a kteří budou mít rovněž přístup k jeho kartě. Zároveň by ale člověk mohl lékařům říct, aby jeho dokumentaci neposkytovali nikomu, případně okruh lidí, u nichž si to nepřeje, konkrétně vymezit.
Novela nicméně předpokládá, že pokud pacient neřekl, že to zakazuje, mají po jeho smrti přístup k dokumentaci blízcí lidé. Měli by mít nárok také na informace o příčinách úmrtí a výsledku pitvy. Pokud nemocný stanoví, že nechce, aby jeho blízcí měli po jeho smrti nárok na jeho dokumentaci, budou mít podle novely přístup jen k údajům, které mohou mít vliv na jejich vlastní zdraví - jde například o informace o dědičných chorobách.
Téma práv pacientů a příbuzných na informace poutalo pozornost například v roce 2004, po smrtelné dopravní nehodě Ivana Hlinky. Jeho žena se dlouho nemohla domoci manželovy zdravotní dokumentace. Nemocnice ji odmítala vydat kvůli obavám, že by tím porušila zákon. Nakonec se k ní Liběna Hlinková dostala až poté, co si ji pro ni vyžádal hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.
Dokumentace hraje také důležitou roli v případných sporech pacientů, eventuálně pozůstalých a lékařů o to, zda zdravotníci neudělali chybu a nemocného nepoškodili.
Novela, kterou dnes dolní komora schválila, stanovuje i některé výjimky z práva na informace ze zdravotní karty. Částečné omezení se týká psychologických metod, protože psychologické testy jsou chráněny autorským právem. Majetkem terapeuta by zřejmě také zůstaly záznamy psychoterapeutických sezení, do nichž terapeuti často zahrnují i vlastní postoje a emoční reakce. Pacient by v tomto případě mohl nahlížet do záznamů, které se týkají příznaků a diagnózy, popisují terapeutický přístup a interpretují výsledky testů.
Předloha rovněž počítá s tím, že lékař by mohl částečně omezit přístup k informacím ze zdravotní karty dítěte těm rodičům, kteří jsou podezřelí ze zneužívání nebo týrání svého potomka.
Novela stanovuje, že zdravotníci mají žádosti pacienta o kopii, výpis či opis dokumentace vyhovět do 30 dnů. Mohou za to chtít úhradu, která ale nepřesáhne náklady na pořízení kopie.
Parlament jednal o zpřístupnění zdravotní dokumentace pacientům a jejich blízkým již v minulém volebním období a politici se v tomto ohledu shodovali. Novela ale tehdy ztroskotala na tom, že k ní zákonodárci přidali řadu nesouvisejících bodů, které z původně nekonfliktní předlohy udělaly sporné téma. Nakonec ji vetoval prezident Václav Klaus.
Dnes novelu ve sněmovně prosadili koaliční poslanci spolu s Pohankou a Melčákem. Sociální demokraté ani komunisté předlohu nepodpořili. Místopředseda klubu ČSSD David Rath ČTK řekl, že socialisté mají výhrady k některým schváleným pozměňovacím návrhům. ČSSD zaujala záporné stanovisko i kvůli nesrovnalostem kolem takzvaného párování. Rath uvedl, že hlasování se v určitou chvíli účastnil i jeden z poslanců ODS, který byl přitom domluven s poslankyní ČSSD Vlastou Bohdalovou na tom, že svou nepřítomností vyváží její momentální absenci. Socialisté tak museli narychlo Bohdalovou povolat do sálu, uvedl Rath. Hodlá prý prosazovat, aby už ČSSD na dohody o párování nepřistupovala.
Podstatu novely, tedy rozšíření práv pacientů, podle Ratha sociální demokracie podporuje. V závěrečném hlasování ale ČSSD ruku pro nezvedla. "Tak důležité zákony by sněmovna měla schvalovat napříč politickým spektrem," komentoval postoj opozice místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný z ODS.
Také v minulém volebním období se ale stávalo, že tehdejší vláda, v níž byla ČSSD, se při prosazování klíčových norem musela spoléhat jen na těsnou většinu svých poslanců.

21.3.2007
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články