Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 06.Duben 2007 WHO 

Pro rok 2007 WHO zvolila téma Zdravotní bezpečnost a slogan “Investice do zdraví znamená bezpečnější budoucnost”. Světový den zdraví vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) 7.dubna. U této příležitosti vydávaná Světová zpráva o zdraví se v roce 2007 zaměřuje na globální bezpečnost a zdraví. Proces globalizace, možnost rychlého cestování a obchodu umožňují snazší šíření nových a stávajících onemocnění přes hranice států a ohrožují naši společnou bezpečnost.


Slogan Světového dne zdraví “Investice do zdraví znamená bezpečnější budoucnost” upozorňuje na fakt, že hrozby zdraví neznají hranic. Ptačí chřipka se v roce 2006 a SARS v roce 2003 rychle šířily z jedné země a regionu do dalších. HIV/AIDS ohrožuje stabilitu mnoha národů, nepříznivě ovlivňuje jejich ekonomiku a v konečném důsledku i jejich bezpečnost. Hrozby pro zdraví však vznikají také ve válkách, konfliktech, při teroristických útocích, přírodních katastrofách, v chudobě, zhoršení životního prostředí a při násilí páchaném na ženách a dětech.

Aby se svět mohl s těmito zdravotními hrozbami vypořádat, musí spolupracovat. Výzva Světového dne zdraví může být naplněna tím, že státy budou investovat do posílení svých systému veřejného zdraví, budou vytvářet kapacity pro předcházení i zlepšení připravenosti a efektivity odpovědí na jednotlivé hrozby. V tomto směru byly již učiněny některé kroky, mezi které patří například novelizace mezinárodních zdravotních regulací, které vstupují v roce 2007 v platnost. Regulace poskytují mezinárodní právní rámec efektivnější ochraně zdraví a odrážejí přístup daný odhadem rizika jeho včasným rozpoznáním a odpovědí na danou událost, která může znamenat potenciální mimořádnou situaci ve veřejném zdraví s mezinárodním dosahem.

Posílení globální zdravotní bezpečnosti odráží i 11.Všeobecný program práce WHO na období 2006-2015, který identifikuje zdravotní bezpečnost jako klíčovou prioritu a podporuje integrovaný přístup společnosti v odpovědi na mimořádné situace. Světová zpráva o zdraví se v regionálním kontextu zaměřuje na epidemie a infekční onemocnění, přírodní i člověkem způsobené katastrofy, konflikty a potenciální výzvy vyplývající z globálních změn, včetně změn klimatických.

Některá všeobecná ponaučení zdůrazňují význam plánování a připravenosti národních systémů pro možné zdravotní a bezpečnostní krize a jasně ukazují, že slabé a nepřipravené zdravotní systémy se stávají kritickou překážkou v řetězci reakcí a brání efektivnímu zvládnutí zdravotních krizí. Regionální úřadovna WHO pro Evropu a Česká republika spolupracují na zlepšení připravenosti zdravotního systému pro minimalizování zdravotních dopadů katastrof. Konkrétním příkladem je práce na plánování krizové připravenosti nemocnic a zdravotních služeb primární péče a záchranného systému. Iniciativa „bezpečných nemocnic“ je zaměřena na zvýšení politického povědomí o potřebě navržení zdravotnického zařízení tak, aby bylo schopno se v případě potřeby dané situaci přizpůsobit. Zároveň je iniciativa zaměřena na podporu opatření pro snížení zranitelnosti chodu zdravotnického zařízení, zahrnujíce v to zabezpečení základních dodávek.

Česká republika v kontextu programů WHO a při současném trendu ke komplexnímu pojetí bezpečnosti pokládá zvládnutí koordinované přípravy systému zdravotnictví za jeden ze základních pilířů bezpečnosti v jejím celospolečenském pojetí. V souladu s vývojem vztahu mezi bezpečnostní a zdravotní politikou připravila svůj rezortní národní program nazvaný „Koncepce krizové připravenosti zdravotnictví České republiky“. V těsné vazbě na národní bezpečnostní legislativu je konkrétním cílem této Koncepce reálné naplnění stavu krizové připravenosti. Jde o takový stav, kdy je “systém orgánů veřejné správy, poskytovatelů léčebně preventivní péče, orgánů a zařízení ochrany veřejného zdraví a dodavatelů léčiv a zdravotnických prostředků schopen za mimořádných situací zajistit odborně způsobilými pracovníky zdravotní péči obyvatelstvu v rozsahu přiměřeném reálné situaci a na základě schválených postupů, a to při vnitřní i vnější operabilitě systému”. Řešení je v rámci systémové reformy zdravotnictví projektováno v pěti sektorech. Důraz je přitom kladen na přípravu lidských zdrojů a podporu stálého zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva při zvyšování úrovně individuálního zdraví.

O hlavních rysech koncepce krizové připravenosti bude ministerstvo zdravotnictví informovat v souvislosti s přípravou nových zákonů jako jsou například zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o zdravotnickém zařízení.

V Praze dne 4.7.2007
MUDr. Alena Šteflová


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - WHO