Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Středa, 11.Duben 2007 Články 

Poplatky za léčení budou podle dnešních Hospodářských novin a Mladé fronty Dnes vypadat úplně jinak, než jak je dosud prezentovalo ministerstvo zdravotnictví. Pokud sněmovna schválí plány ministra Tomáše Julínka (ODS), budou Češi od příštího roku za návštěvu praktického lékaře, zubaře či specialisty platit 30 korun. Stejnou částku dají i za každý lék, který dostanou v lékárně na recept.

Šedesát korun by měl každého pacienta stát den strávený v nemocnici, v lázních nebo v dětské ozdravovně a 90 korun bude stát návštěva pohotovosti. Na poplatky u lékaře a na část doplatků na léky by měl každý doplácet maximálně pět tisíc korun ročně. Do ročního limitu naopak nebudou zahrnuty některé doplatky na léky.

Dosud přitom ministerstvo uvádělo, že za návštěvu specialisty, den v nemocnici či za návštěvu pohotovosti se bude platit padesátikoruna a recept bude stát 20 korun.

Platby by měly začít fungovat už od ledna příštího roku. "Netýkají se ovšem dětí do tří let," řekl MfD ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). "Pacient nebude platit ani tehdy, když si ho lékař do sedmi dnů sám pozve na kontrolu nebo aby mu sdělil výsledky vyšetření," dodal.

Poplatky se budou jinak týkat téměř všech - včetně důchodců a většiny dětí. Výjimkou je zmíněná skupina dětí do tří let, za které rodiče nemusí platit ani u lékaře, za léky, v nemocnici nebo na pohotovosti. Obdobně chce ministerstvo od všech poplatků osvobodit odsouzené, jimž nařídí léčení soud, nebo ty, kdo přišli do styku s infekční chorobou.

Kromě toho pacienti nebudou platit u lékaře při preventivních prohlídkách, laboratorních vyšetřeních nebo při darování krve, plazmy nebo kostní dřeně. Poplatků se nemusejí bát ani pacienti se selháním ledvin, kteří třikrát týdně docházejí na čištění krve, nebo ti, kteří stihnou svou kontrolu do deseti dní.

Hlavním důvodem, proč chce ministerstvo poplatky ve zdravotnictví zavést, je omezit zbytečnou lékařskou péči. Ve srovnání s průměrem starých států EU navštěvují Češi své lékaře dvakrát tolik. Na menším počtu návštěv u lékaře nebo na pohotovosti by také měly ušetřit zdravotní pojišťovny. A právě tato úspora státu umožní, že nebude příští dva roky zvyšovat platby pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané.

S Julínkovým plánem na zavedení poplatků ve zdravotnictví ostře nesouhlasí opoziční ČSSD, návrh se nelíbí ani některým koaličním politikům. "Děti, které přijdou v akutním stavu k lékaři, by platit neměly. Stejně tak nevím, proč by měli pacienti na každý lék ze zdravotního pojištění platit 30 korun. To by mohl být pro mnohé z nich velký problém," uvedl lidovecký expert na zdravotnictví Josef Janeček. Vadí mu prý také, že nikdo návrh na zavedení poplatků u lékaře s KDU-ČSL nekonzultoval.

10.04.2007
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články