Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Neděle, 29.Duben 2007 Články 

Čím dříve, tím lépe uvádí analýza otištěná v HN. Ze zkušeností okolních zemí, kde je systém zdravotnictví podobně nastavený jako v Česku, vyplývá, že změnám ve zdravotnictví se dřív nebo později nevyhneme. V okolních zemích rostla zadluženost a korupce ve zdravotnictví tak dlouho, až byly vlády přinuceny rychle reagovat tvrdými a nepopulárními opatřeními, která provázely protesty zdravotníků i pacientů. Vyplývá to z diskusí, které proběhly koncem minulého týdne na pražské konferenci International Health Summit.

Slováci reformovali zdravotnictví v minulých pěti letech, v Maďarsku radikální změny právě probíhají.V Polsku k dostatečným změnám nedošlo a nyní je tamější veřejná zdravotnická síť označována za nejhorší ve střední Evropě. Také proto vznikl u našich severních sousedů paralelní systém soukromého pojištění, do kterého se přihlašují majetnější lidé využívající síť soukromých klinik.

Také v Česku hrozí zejména vzhledem k stárnutí populace vážný nedostatek peněz v celém systému. Stačí, když se do potíží dostane státní rozpočet, který hrozící dluhy každoročně likviduje částkou 5-10 miliard. Zdravotní péče je však zatím vzhledem k vynaloženým prostředkům relativně kvalitní. Žádná z českých vlád se proto k radikálním změnám neodhodlala.

Maďarsko: Rázné změny vyvolaly protesty
Přestože politici hovořili o radikální reformě patnáct let, započali Maďaři rázně měnit zkostnatělý zdravotnický systém až v minulých měsících. Po krachu státních financí nebyla jiná možnost.
Od ledna začali rodiče platit zdravotní pojistné za své potomky namísto státu. Ministr zdravotnictví Lajos Molnár ušetřil miliardy tím že změnil systém lékáren a zpřísnil kategorizaci léků. Lidé začali v únoru platit za návštěvu lékaře - v přepočtu asi 35 korun i za pobyt v nemocnici. Počet pacientů poklesl o desítky procent. Čtvrtina méně vytížených nemocnic zanikla, což vyvolalo protesty lékařů i pacientů.

Přestože ministr podal demisi, reformy mají pokračovat. Radikální změnou má projít systém zdravotního pojištění.

Slovensko: Reformy nepokračují
Na Slovensku byla situace ve zdravotnictví velmi podobná české. Peníze přerozdělovalo několik pojišťoven, dluhy nemocnic rostly a lidé užívali dvakrát více léků a chodili dvakrát častěji k lékaři, než je evropský průměr.

Slováci začali s nepopulárními změnami před pěti lety.

Zavedli poplatky u lékaře, což omezilo počet návštěv u lékaře a pohotovosti asi o 10 procent Vznikl na vládě nezávislý úřad, který dohlíží na funkčnost zdravotnictví a pojišťoven. Došlo také ke snížení zadluženosti systému. "Přispělo k tomu převedení nemocnic a pojišťoven na akciové společnosti," tvrdí jeden z autorů reformy Peter Pažitný.

Současná sociálnědemokratická vláda v reformách nepokračuje. Původně představitelé strany Roberta Fica reformy kritizovali a tvrdili, že po nástupu k moci nově přijaté zákony změní. Zatím však zrušili pouze nepopulární poplatky u lékaře.

Polská krize
Polské zdravotnictví se roky propadalo do krize a vlády nečinně přihlížely. Snaha systém změnit přišla pozdě. Když se vláda pokusila před několika lety změnit systém pojišťoven, předlužené státní zdravotnictví prakticky zkrachovalo.

Změny vyvolaly chaos, stávky lékařů a omezení lékařské péče ve státním zdravotnictví.

V Polsku vznikla rozsáhlá síť drahých soukromých poliklinik. "Čím horší je státní zdravotnictví, tím lépe se daří soukromému sektoru," vysvětluje expert na zdravotnictví Pavel Vepřek. "To však znamená, že v Polsku je zdravotnictví sociálně velmi nespravedlivé, protože na kvalitní soukromé kliniky chudí nemají."

Pacienti odkázaní na služby státního zdravotnictví se vůbec nedostanou k nákladným a novým lékům. Podle průzkumů lidé považují nekvalitní zdravotnictví za jeden z největších problémů současného Polska. Experti považují zdravotnictví v Polsku za nejhorší ve střední Evropě.

Vlády si však nevědí rady, za poslední čtyři roky se o změny neúspěšně pokusilo sedm ministrů zdravotnictví.

Současná vláda chce letos začít s reformou, která spojí veřejné a soukromé zdravotnictví opět do jednoho systému. Také soukromé kliniky by měly dostat šanci přijímat klienty státní pojišťovny. Aby byl stát schopen platit, musí jasně popsat všechny hrazené zdravotní výkony. Soukromým nemocnicím také musí nabídnout přijatelnou cenu.

V posledních letech se objevuje řada korupčních skandálů. Kvůli nízkým platům utíkají tisíce lékařů do zahraničí. Polští lékaři mají ve veřejném sektoru v průměru dvakrát nižší platy než lékaři v Česku. Řada polských lékařů proto odchází i do Česka.

29.4.2007
Zdroj: HN


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články