Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 03.Květen 2007 Články 

Zhruba 20 miliard korun ročně se podle nejnovější studie české pobočky protikorupční organizace Transparency International (TIC) využije v českém zdravotnictví neefektivně. O tuto částku by pacienti mohli mít více péče. Se ztrátami v systému nemocenského pojištění, který funguje odděleně, se odhad zvýší až na 27,6 miliardy. Zdravotnictví přitom ročně spotřebuje 200 miliard korun. Za autory studie to dnes novinářům řekl Jan Pavel. Podle experta Pavla Vepřeka by připravovaná reforma zdravotnictví mohla snížit tyto ztráty až na polovinu.

Největší ztráty jsou kvůli vysoké nemocnosti, která je oproti okolním zemím výrazně vyšší. "Další peníze se ztrácejí přes veřejné zakázky. Výrazné ztráty způsobuje i nadbytečná kapacita lůžkové péče v nemocnicích a vysoká návštěvnost lékařů," upřesnil Pavel.

Příčiny těchto ztrát spatřuje TIC především ve skutečnosti, že přijímané zákony v oblasti zdravotní péče nejsou v řadě případů navzájem provázány. Jejich zavádění přitom s sebou nese často vysoké náklady. Vedle toho je řada vysokých manažerských funkcí obsazována bez otevřených výběrových řízení. Výkony takto dosazených manažerů způsobují zdravotnickým zařízením ekonomické ztráty, uvedla ředitelka TIC Adriana Krnáčová.

Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 200 miliard, což je zhruba 7,2 HDP. Ztráta 20,1 miliardy odpovídá 0,67 procenta HDP a 9,5 procenta prostředků vynaložených ve zdravotnictví. Zlepšení by bylo možno dosáhnout v řadě případů pouhým vynucováním platné legislativy nebo zvýšením průhlednosti rozhodovacích procesů, uvedla Krnáčová.

"Apelujeme na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby skutečně a razantně přistoupil k reformám, které by se neměly omezit na zavedení regulačních poplatků. Ty samy o sobě plýtvání ve zdravotnictví neomezí," dodala.

2.5.2007
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články