Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 24.Květen 2007 Články 

je hrozbou pro veřejné zdraví. Tvrdí to Mezinárodní společnost lékových bulletinů (International society of drug bulletins), která se zabývá šířením objektivních informací o lécích. Evropská komise podporuje požadavek farmaceutického průmyslu mít přímý vliv na pacienty (1,2). Očekává se, že legislativní návrh, který to umožní, představí Komise asi v září 2007. Mezinárodní společnost lékových bulletinů (ISDB) varuje: průmysl není zdrojem spolehlivých a důvěryhodných informací a je chybou zaměňovat reklamu za informace. Naopak je nutné omezit vliv průmyslu na pacienty i lékaře. S pomocí spolehlivých, nezávislých a srovnávacích informací je potřeba zlepšit užívání léků, aby si pacienti a veřejnost mohli na základě informací postup vybrat (3). Právě opačné stanovisko zastává europoslanec Milan Cabrnoch (ODS). Následuje celý text prohlášení Mezinárodní společnost lékových bulletinů.

Jen ve dvou zemích na světě – V USA a na Novém Zélandu – je dovolena reklama na léky na předpis přímo určená pacientovi (direct-to-consumer-advertising, DTCA). V obou zemích se ukázalo, že DTCA má obecně škodlivý účinek na zdraví populace. Farmaceutické společnosti se ve svých kampaních zaměřují na relativně malou špičku prodeje, přehánějí účinek a zatajují rizika, matou pacienty a vytvářejí tlak na lékaře, aby předepisovali léky, které by jinak ani nepředepsali. Nedostatek srovnávacích informací v reklamě znamená, že lidé si nemohou vybrat mezi různými možnostmi.
Bylo to před 5 lety, kdy pokus zavést v EU přímou reklamu na léky na předpis určenou pacientům nebyl odhlasován poslanci Evropského parlamentu ohromující většinou (494 proti, 42 pro). Většina ze současných členů Evropského parlamentu je však nově zvolena a poslanci vědí málo o tehdejší diskusi (4).
Nový tlak zavést DTCA přichází maskovaný za způsob „zlepšit kvalitu informací dostupných veřejnosti“. Hlavním hybatelem tohoto tlaku je Farmaceutické fórum – pracovní skupina bez jakékoliv demokratické legitimity, která se skládá ze dvou EU komisařů, tří poslanců Evropského parlamentu, ministrů členských států, nejméně pěti asociací farmaceutického průmyslu, zástupců zdravotnických odborníků a pojišťoven. Pacienti jsou „zastoupeni„ Evropským fórem pacientů, sponzorovaným průmyslem.
Proč by někdo měl společně s průmyslem vytvářet informace pro pacienty? Zdravotníci, spotřebitelé, pacientská sdružení nezávislá na farmaceutických firmách, zdravotnické instituce a pojišťovny nečekali, až se farmaceutické firmy začnou zajímat o informace pro pacienty. Mnoho kvalitních zdrojů informací je již nyní veřejnosti dostupných v Evropě i ve světě (3).
Průmysl si je velmi jistý, že DTCA nebo její ekvivalent bude povolena: marketingové společnosti nyní nabízejí semináře, jak nejlépe využít této nové příležitosti k vydělání peněz. Farmaceutické společnosti by ale raději měly udělat svůj domácí úkol: dodávat správně značené léčivé přípravky doprovázené pacienty ověřenými příbalovými informacemi.
Cesta zvolená Komisí a Farmaceutickým fórem míří špatným směrem. Bude podporovat neomezené užívání léků, zvýší celkovou spotřebu léčiv, bude škodlivá pro zdraví (více nežádoucích účinků léčiv, více léčebných chyb) a výsledkem budou vyšší náklady pro zdravotnictví. Trh s léky a zdravotnickými prostředky není trhem jako v případě jiného zboží. Pacienti nejsou spotřebitelé.
Takže jak zvýšit konkurenceschopnost farmaceutických společností v EU? Výrobou léčiv, která nabídnou skutečný terapeutický pokrok, jak je definován v ISDB Deklaraci o terapeutickém pokroku (5). Na rozdíl od pseudo-inovací takové přípravky nevyžadují velké marketingové úsilí.

1- Pharmaceutical Forum “Public consultation on Health-related information to patients: the diabetes information package, and the quality principles” (available on http://ec.europa.eu/enterprise/phabiocom/).
2- European Commission "Draft report on current practice with regard to provision of information to patients on medicinal products, in accordance with article 88a of Directive 2001/83/EC, as amended by Directive 2004/27/EC on the community code relating to medicinal products.
3- Joint declaration by HAI Europe, the ISDB, BEUC, the AIM and the Medicines in Europe Forum “Relevant information for empowered citizens” 3 October 2006: 9 pages. Website: http://www.isdbweb.org accessed 30 April 2007: 8 pages.
4- To learn more about this ‘historical background’ read the text “BigPharma’s health information: a growing danger in Europe” In Joint position of the Medicines in Europe Forum, the International Society of Drug Bulletins, Health Action International Europe “Health information: A clear division of roles is needed to protect public health” March 2007. Website: http://www.isdbweb.org : 2 pages.
5- ISDB Declaration on therapeutic advance in the use of medicines; Paris 15-16 November 2001. Website: http://www.isdbweb.org : 12 pages.
20.5.2007
Zdroj: ISDB


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články