Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 08.Červen 2007 Články 

Skupina průmyslově nejvyspělejších států a Ruska (G8) se dohodla, že poskytne 60 miliard dolarů (zhruba 1,3 bilionu korun) na pomoc Africe v boji proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Vyplývá to ze závěrečného prohlášení summitu G8, který dnes skončil v německém Heiligendammu. V komuniké se rovněž uvádí, že země G8 podpoří další opatření proti Íránu, pokud nezastaví svůj jaderný program, a vyzývají Severní Koreu k ukončení nukleárních aktivit a raketových testů.

Nový program boje proti infekčním chorobám na africkém kontinentu navrhl v základních bodech zhruba před dvěma týdny americký prezident George Bush. Odsouhlasení programu se podařilo až po dlouhém vyjednávání s některými odpůrci, mezi nimiž byla podle agentury DPA hlavně Itálie. Polovinu zmíněné částky dají Spojené státy, zbytek jejich partneři ze skupiny vlivných zemí.

Agentura Reuters ale upozornila, že časový rámec poskytnutí této finanční podpory není jasný. Kritikové navíc namítají, že do slibované částky jsou zahrnuty finance, jejichž investování bylo oznámeno již dříve. To se týká i nejvyšší částky, 30 miliard dolarů od USA. Slib je prý rovněž malý s ohledem na cíle OSN při rozšíření péče o lidi trpící AIDS na africkém kontinentu.

Země skupiny G8 podle hostitelky summitu, německé kancléřky Angely Merkelové, dnes také potvrdily, že dostojí svému slibu vůči Africe ze summitu, který se konal v roce 2005 ve skotském Gleneagles.

Tam se účastnické státy domluvily na dvojnásobném zvýšení pomoci Africe do roku 2010 oproti roku 2004. Ročně mají země G8 podle tohoto závazku navyšovat svou rozvojovou pomoc o 50 miliard dolarů, přičemž 25 miliard z toho má jít do subsaharské Afriky. Naplňování slibu ale není podle humanitárních skupin zatím uspokojivé.

"Jsme si vědomi svých povinností a chceme dodržet své závazky," prohlásila Merkelová na tiskové konferenci po schůzce představitelů skupiny G8 se šesti africkými vůdci.

"Afrika očekává, že G8 své sliby splní," řekl novinářům prezident Ghany John Kufuor. "My zase slibujeme, že dokážeme, že můžeme být skutečnými partnery," dodal.

Podle nigerijského prezidenta Umaru Yar'Aduy afričtí vůdcové na setkání vyzývali rovněž k těsnějšímu partnerství, rozšíření volného obchodu s africkými zeměmi a většímu zapojení mezinárodního společenství do řešení krizí v Africe, především v západosúdánském Dárfúru a v Somálsku.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes na okraj summitu G8 sdělil, že mezinárodní společenství a Africká unie zaslaly súdánské vládě návrh na nasazení společné mírové mise v Dárfúru, která by čítala asi 20.000 vojáků. Chartúm dosud takovéto iniciativy odmítal.

Země G8 ve svém závěrečném prohlášení varují, že podpoří "v Radě bezpečnosti OSN další opatření", jestliže súdánská vláda a povstalci budou ignorovat své závazky. Vyzvaly také, aby strůjci násilností na civilistech v Dárfúru, kde v důsledku občanské války zahynulo od roku 2003 asi 200.000 lidí, byli předáni spravedlnosti.

S varováním se skupina G8 obrací i na Írán. Vyjadřuje politování, že Teherán nebere ohled na tři rezoluce OSN, vyzývající ho ke zmrazení obohacování uranu. "Pokud Írán nesplní své povinnosti, podpoříme další opatření," píše se v prohlášení. Podle agentury Reuters je výraz "další opatření" obvykle interpretován jako "nové sankce".

Skupina G8 podle komuniké také bude nadále podporovat šestistranné rozhovory usilující o to, aby se Severní Korea vzdala svého jaderného zbrojního programu. Vyzvala také k rychlé realizaci dohod přijatých v těchto rozhovorech. KLDR v nich v únoru slíbila, že postupně ukončí své nukleární aktivity výměnou za rozsáhlou energetickou pomoc, zatím ale závazky plnit nezačala.

"Zároveň odsuzujeme (říjnovou severokorejskou) zkoušku atomové bomby, který je zřetelnou hrozbou mezinárodnímu míru a bezpečnosti," konstatuje se v prohlášení, jež rovněž vyzývá Pchjongjang, aby se "ověřitelně a nenávratně vzdal všech jaderných zbraní a existujících jaderných programů, stejně jako existujících zbraní hromadného ničení a programů balistických střel".

8.06.2007
Zdroj: ČTK


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články