Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 20.Červenec 2007 Přehled tisku 

Na téma veřejné zdravotnictví a práce hygienické služby (Hospodářské noviny, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Právo). Zpracováno ve spolupráci s knihovnou Státního zdravotního ústavu.

SZÚ 20306
Do obchodů se dostaly tisíce pizz s larvami hmyzu
iv,In: MF Dnes, s.A2,Zpráva
POTRAVINÁŘSKÁ ISNPEKCE.
* Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce včera objevili takových pizz téměř deset tisíc ve skladu společnosti Guseppe v Rokytnici v Orlických horách a přikázali je zlikvidovat. Obchody už tuto mraženou pizzu stahují z prodeje, část si jich však lidé stihli koupit a odnést domů. Pokud už pizzu někdo zkonzumoval, určitě se z ní neotráví. Je to, jako když se sní červivý hřib. Takový výrobek je ale samozřejmě nevhodný. (viz též Právo, s.5)

SZÚ 20307
Děti pravidelně pijí alkohol. I kvůli reklamě : Reklama bez pravidel dělá z českých dětí alkoholiky
Benešová Petra, Kottasová Ivana,In: Hospodářské noviny, s.1+4,Zpráva
DĚTI. ALKOHOLISMUS.
* Pití alkoholu pevně zakotvilo v týdenním rozvrhu českých dětí. Potvrzuje to nejnovější mezinárodní průzkum HBSC, podle kterého pije alespoň jednou týdně v Česku alkohol téměř každé třetí patnáctileté a každé osmé třináctileté dítě. Je to dlouhodobější trend a statistiky se proti letům minulým příliš nemění. Více pijí děti na učilištích a z neúplných rodin. Nejoblíbenější je pivo.

SZÚ 20308
Lékárny musí zničit vakcíny proti chřipce
ČTK,In: Hospodářské noviny, s.4,Zpráva
EPIDEMIOLOGIE. VAKCINACE.
* Lékárny v Česku budou muset v příštích týdnech zlikvidovat nespotřebované loňské vakcíny proti chřipce za zhruba 15 a půl milionu korun. Očkovací látce končí v létě použitelnost. (viz též Právo, s.4)

SZÚ 20309
Rakoviny prsu dramaticky přibývá : Za 30 let je jí o 120 procent více
Pergl Václav,In: Právo, s.5,Zpráva
ONKOLOGIE. PREVENCE. ZDRAVOTNICKÁ STATISTIKA.
* Za posledních třicet let v České republice stoupl výskyt rakoviny prsu u žen o dramatických 120 procent. Je to nejvíc ze všech zhoubných nádorů. Každá žena by si měla pravidelně prohmatávat prsy a chodit na mamografické vyšetření. Pokud v rodině rakovina prsu je, ženy by měly být pravidelně sledovány. Zvlášť je to nutné tam, kde matka nebo babička onemocněly touto chorobou do 40 let svého věku.

SZÚ 20310
Klíšťata. Jak se chránit: repelenty
Wallerová Radka, Grosmanová Markéta,In: MF Dnes, příl. Klíšťata, s.C1-C5,Speciální příloha
SZÚ. INFEKCE PARAZITÁRNÍ.
* Repelenty chrání dobře, ale musíte je umět správně použít - Rady. Jak bojovat proti klíšťatům - Postup. K vyndavání klíštěte potřebujete jen pinzetu a dezinfekci - Nemoci, které od klíšťat hrozí nejvíce - Největší riziko: Německo a Švédsko - Chraňte se i před komáry.

SZÚ 20311
Která voda je dobrá na žízeň? Co skrývají balené vody
Čarňanský Ondřej,In: MF Dnes, příl. Test, s.C6-C7,Monotematická příloha
VODA. PITNÝ REŽIM. SZÚ.
* Základní funkcí vody je odplavovat škodliviny z těla. Aby toho byla schopná, nesmí obsahovat příliš minerálních látek. Voda ke každodennímu doplňování tekutin by jich měla mít do pěti set miligramů na jeden litr, říká František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Vhodné jsou tedy vody kojenecké, pramenité, slabě mineralizované minerálky a většina pitných vod. Jsou to například Fromin, Toma Natura, Dobrá Voda, Aquila.

SZÚ 20312
Pravda o mořské vodě. Je opravdu zázračná?
Slívová Hana,In: Lidové noviny, příl. Letní relax, s.I+II,Článek
ZDRAVÍ.
* Minerály obsažené v mořské vodě dovedou zjemnit kůži či odstranit ekzém. Slaná voda léčí i na suchu. Stačí prostě dýchat. Potíž je v tom, že k moři jezdíme jen jednou ročně. Občasné pobyty u moře nemoc jako takovou nevyléčí a v žádném případě nemohou nahradit medicínskou péči. Mohou ji jen vhodně doplnit. Pozitivní účinek je navíc většinou jen dočasný - po návratu domů se problémy dříve či později vracejí.

SZÚ 20313
Mnohé jedy unikají pozornosti : Odborníci zkoumali nebezpečné látky, které se hromadí v rostlinách, zvířatech i lidech
Petr Jaroslav,In: Lidové noviny, příl. Věda, s.14,Článek
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. TOXIKOLOGIE.
* Za nejnebezpečnější jedy jsou považovány ty, které se v živých organismech akumulují. Příkladem jsou polychromované bifenyly (PCB), dříve využívané jako chladicí médium. Tyto látky vyráběl člověk a nakonec skončily v životním prostředí. Živočichové si předávají PCB jako štafetový kolík, který se neustále zvětšuje jako sněhová koule valící se zasněženým svahem. Na konci této "jedové štafety" může být velká dravá ryba, šelma nebo i člověk.

SZÚ 20314
Špatný čich může věstit Alzheimera
Korzo,In: Právo, s.S8,Zpráva
VĚDA A VÝZKUM.
* Nová studie amerických vědců, zaměřená na včasnou diagnózu Alzheimerovy choroby přinesla důležitý poznatek: prvním příznakem choroby může být problém s rozeznáním běžných vůní, jako je citrón, banán nebo skořice.


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Archiv (chronologický)
 MF Dnes
 Lidové noviny
 Právo
 Večerník Praha
 Více z Tématu - Přehled tisku