Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pátek, 27.Červenec 2007 Články 

Češi se v porovnání s obyvateli starých členských států EU stále bojí stížností na chybnou práci lékařů a na rozdíl třeba od Rakušanů se jen v minimální míře domáhají odškodného za nekvalitní ošetření či lékařský zákrok. Vyplývá to například z poslední statistiky o stížnostech na nemocnice ve spolkové zemi Horní Rakousy, sousedící s jižními Čechami. Pacienti loni podali jen na velké hornorakouské nemocnice takřka šest set stížností, z toho ve třetině případů uznal nezávislý orgán stížnost jako oprávněnou. Celkem 195 stěžovatelů pak obdrželo odškodné v celkové výši 1,7 milionu eur (48 milionů korun).

V Česku buď lékaři odvádějí mnohem kvalitnější práci než jejich rakouští kolegové, nebo se pacienti naopak stále obávají vstupovat do sporů s provozovateli zdravotnických zařízení. Dokonce i ministerstvo zdravotnictví se ale přiklání k druhé možnosti.

„Podobná celková statistika, jako mají Rakušané, u nás bohužel zatím neexistuje. Počet stížností na zdravotnická zařízení je ale určitě mnohem menší než v Rakousku,“ řekl LN mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Například na pražskou Fakultní nemocnici v Motole, která je největším zdravotnickým zařízením v zemi a loni ošetřila či hospitalizovala přes milion pacientů, si v minulém roce stěžovali pacienti ve 120 případech, z toho 24 stížností nemocnice sama uznala za oprávněné. „Nevím o žádné žalobě, ale paní, která má tuto statistiku k dispozici, je na dovolené,“ řekla LN mluvčí nemocnice Eva Jurinová. V Horních Rakousích, kde všechny nemocnice ošetřily dohromady jen o něco více pacientů než pražský Motol, podalo ale oficiálně stížnost 538 pacientů, z toho třetina se domohla odškodného v řádu statisíců až milionů korun.

„Je to jednak tím, že v Česku se lidé stále bojí stěžovat si na lékaře, a když už si stěžují, obávají se kvůli možné prohře a hrazení soudních výloh vstupovat do soudních sporů s nemocnicemi,“ tvrdí prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Aby ale pacient dosáhl stejného postavení jako na Západě, musel by stát podle něj přispět k větší informovanosti lidí o tom, jak se mohou nekvalitní péči bránit. „V Rakousku má každé spolková země svého zdravotnického ombudsmana, podobný úřad nedávno zřídili i Estonci,“ tvrdí Olejár.

I mluvčí ministerstva Cikrt přitom přiznává, že legislativa je v tomto směru nedokonalá. „Budeme se snažit o řadu změn,“ řekl Cikrt. Zákony podle něj zatím například neumožňují, aby nemocnice pacienta odškodnila takzvaným mimosoudním vyrovnáním. „O výši odškodného musí rozhodnout soud, který může trvat roky,“ uvedl Cikrt.

21. 7. 2007
Zdroj:Lidové noviny


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články