Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 30.Srpen 2007 Články 

Americké společnosti pro odvoz odpadů vyrábí energii také spalováním prošlých léků, které odváží z lékáren. Firma Capital Returns, sídlící v Milwaukee, tak loni vyrobila dostatek energie pro roční spotřebu 220 domácností. Bylo ale nutné spálit 2,9 milionu kilogramů tablet a dalších lékových forem léků, které odevzdaly lékárny z celých Spojených států.

Společnost by ráda vyšla vstříc i jednotlivcům. Nejde jen o to, že získá další "palivo" a zdroj energie. Předejde obvyklému splachování toxických látek do kanalizace, což vede k znečištění životní prostředí. Naopak spalování, pokud je prováděno správně, má na životní prostředí jen minimální vliv.

V současnosti tedy v celých USA běží několik pilotních projektů. "Podpora takových projektů poroste se stárnutím populace a rostoucí spotřebou léků," říká Len Kaye, ředitel Centra stárnutí na Mainské univerzitě. Centrum nedávno získalo grant od Agentury na ochranu životního prostředí pro spuštění pilotního programu, v němž budou lidé vracet nevyužité léky poštou.

Společnosti likvidující farmaceutický odpad začaly vznikat na počátku devadesátých let. Do té doby musely lékárny samy dopravovat nevyužité léky k jejich výrobcům, kteří zajistili jejich likvidaci.

Do společnosti Capital Returns přiváží každý den nákladní auta miliony farmak, kde je 600 zaměstnanců vykládá a třídí. Část léků míří do spalovací elektrárny v Indianapolisu. Nebezpečný materiál se odváží do spalovny v Arkansasu, která má licenci pro jeho likvidaci.

Státy USA také spouštějí své vlastní pilotní programy likvidace farmak a některé z nich rovněž vyrábějí energii. Stát Washington testuje od minulého října v pěti okresech systém vracení léků. "Lidé anonymně odevzdávají nevyužité léky v lékárnách a ty jsou případně spalovány při výrobě energie. Většina účastníků programu však neví, že jejich léky jsou přeměněné na energii,“ říká Emma Johnsonová, členka washingtonského ministerstva životního prostředí. "Jsou prostě rádi, že se jejich léky nedostanou do rukou dětí nebo lidí, kteří by je mohli zneužít, nebo že neznečišťují okolní vodu."
13.8.2008
Zdroj: ČTK/PBM


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články