Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Úterý, 04.Září 2007 Články 

K nejpalčivějším tématům patřila dlouhodobě v České republice, stejně jako v ostatních státech EU, nezaměstnanost. Ta v současné době trápí 34 % obyvatel současné sedmadvacítky a asi 21 % Čechů. Od jara 2007 se však problémem číslo jedna stalo v České republice zdravotnictví, které znepokojuje ze všeho nejvíc 39 % Čechů, což je dvojnásobně víc, než je průměr v Evropské unii (18 %). Rozdíl, jak vnímají zdravotnictví průměrný Čech a průměrný Evropan, se tedy značně zvětšil. Hlavním důvodem obav je zřejmě chystaná reforma zdravotnictví, která s největší pravděpodobností vstoupí v platnost od počátku příštího roku. Ta počítá například s platbou 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou položku bychom měli zaplatit i za recept. Den v nemocnici vyjde pacienta na 60 korun, za návštěvu pohotovosti a lékařskou službu první pomoci se bude platit 90 korun.

Stejný důvod nachází v obavách české populace i přednosta Kardiocentra Institutu klinické a experimentalní mediciny Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., který stejně jako ministerstvo zdravotnictví klade důraz na princip solidarity.
Na otázku deníku Metra, čím si vysvětluje, že hlavním problémem je pro Čechy právě zdravotnictví, odpověděl: "Obavy nastanou vždy, když si lidé uvědomí, že budou muset platit. Bezplatný servis je však dědictví socialismu. Podle mého názoru jsou zdravotnické služby nadužívány." České zdravotnictví však podle Jana Pirka vůbec nefunguje tak, jak by fungovat mělo. "Za jednu z nejznepokojivějších věcí považuji nedostatek kvalifikovaných sestřiček. Za to samozřejmě mohou mizerné platy, které dostávají. Je velice smutné, když pokladní si dokáže vydělat více než vysokoškolsky vzdělaná sestra," dodal pro deník Metro přednosta Jan Pirk.
"Podstatou je zamezit plýtvání ve zdravotnictví a zajistit postavení pacienta jako zákazníka." Základní dva body z reformního plánu ministerstva zdravotnictví


Pohled za hranice

Největšími problémy, které sužují v současné době občany celé Evropské unie, jsou na rozdíl od Čechů nezaměstnanost (34 %) a kriminalita (24 %), následovány ekonomickou situací (20 %).
V Polsku si stěžuje na zdravotnictví 34 % občanů, na Slovensku za hlavní problémy považují nezaměstnanost a ekonomickou situaci. Stav slovenského zdravotnictví vadí 21 % Slováků.
V Estonsku je 67 % obyvatel přesvědčeno, že stav estonského zdravotnictví je horší než průměr v Evropské unii. 20 % považuje zdravotnictví za hlavní problém Estonska.

4.9.2007
Zdroj: Metro


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články