Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Čtvrtek, 18.Říjen 2007 Články 

O důsledcích a příčinách smrti a zdravotním stavu zemřelého pacienta před smrtí je možné pozůstalé informovat podle nové vyhlášky platné od května letošního roku. V zákoně však není přesně stanoveno, kdo je blízká osoba. Zdravotnická zařízení by měla vyhovět žádosti osoby blízké a seznámit ji s příčinou smrti, pokud to sám pacient nezakáže před tím, než zemřel. Vyplynulo to z 16. mezinárodního kongresu České lékařské společnosti J. E. Purkyně, který se zabýval aktuálními problémy práva a etiky ve zdravotnictví.

„Zatím není v zákoně přesně stanoveno, kdo je považován za osobu blízkou. Je třeba řešit každý případ od případu. Stejně tak se těžko prokazuje nesouhlas pacienta tyto informace poskytovat,“ řekla Alena Tobiášová z Fakultní nemocnice Brno. Sporné je to také u pacientů, kteří nebyli vůbec hospitalizováni, ale zemřeli přímo v terénu, například při autohaváriích. Soudní lékaři nejsou totiž povinni zjišťovat a pátrat po tom, zda pacient někdy někde vyslovil svůj nesouhlas. Sami rodinní příslušníci se mohou rozhodnout, zda chtějí v těchto případech svá práva uplatnit.

„V současné době přibývá případů, kdy lidé podávají trestní oznámení na zdravotnické pracovníky kvůli nespokojenosti s péčí. Češi si nenechají nic líbit, mají dobré informace o svých právech, a díky medializovaným případům s vysokým odškodněním mají také větší kuráž,“ uvedl advokát Lukáš Prudil. Soudy v poslední době přiznávají poškozeným stále vyšší odškodné, dá se říci, že se Češi ve srovnání s jinými evropskými státy více soudí.

O vysokých finančních částkách se hovořilo v případě tzv. heparinového vraha v havlíčkobrodské nemocnici i v kauze záměny novorozeňat v nemocnici v Třebíči. „Tyto mediálně sledované příběhy přiměly k trestnímu oznámení i další pacienty, kteří nebyli s prací lékařů spokojeni,“ konstatoval Prudil. Z diskuse vyplynulo, že všechny tyto nároky nejsou oprávněné. Nemocnice se proti možným potížím většinou pojišťují, nejsou však vždy pojištěny na všechny typy újmy. Může se stát, že žalující pacienti budou požadovat stále vyšší a vyšší částky a nemocnice se budou muset na takové případy pojistit. To může zdravotnické ústavy dovést do situace, že na to nebudou mít.

Slabiny existují také při vypracování znaleckých posudků. „Jde o to, že někteří znalci jsou vybírání z oborů, které nemají s konkrétní kauzou nic společného. Například se stává, že na chirurgický případ je vyhledán znalec z oboru interny, což je nepřípustné. Navíc existují i znalci, kteří jsou už delší dobu mimo praxi a tím pádem jim unikají moderní trendy. Mohou tedy případ posoudit pouze v rámci svých znalostí a informací,“ upozornil Prudil.

18.10.2007
Zdroj:NašePeníze.cz


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články