Vítejte na ZDRAV.cz
  Hledat

Rozšířené hledání

  Menu
· Všechna témata
· Archiv
· Statistiky
  Přihlášení
Uživatelské jméno

Heslo

Registrací získáte možnost přispívat, diskutovat, měnit vzhled...
  Uživatelské menu

  Bezcigaret.cz
Do nového dne
uh, uh, uh
s cigaretou
  Redakce
· Reklama
· Redakce
· Prohlášení
  Archiv html
· Adresář firem
· Zákony a vyhlášky
· Marketing pro zdraví
  Zdrav.cz

Přidat zdrav.cz
do Oblíbených položek

Ikona na Vaše stránky
www.zdrav.cz

Zdrav.cz
jako Výchozí stránka

Pondělí, 12.Listopad 2007 Články 

Za hojnější předepisování léků odměňují farmaceutické firmy lékaře dárky, pohoštěním, provizemi nebo lyžováním v Alpách. Těch, kteří berou, není mnoho, ale existují a mají se dobře. Zbytečným předepisováním léků prohlubují finanční krizi, současně podrývají důvěryhodnost medicíny a ohrožují zdraví pacientů.

Většina lékařů, zdecimovaných chaotickým systémem, nemá na dárky a obědy s dealery ani pomyšlení. Právem se mohou cítit jako hlupáci. Poctivost je jim v korupčním prostředí na obtíž.

Uplácí se hlavně jinde

Uplácení lékařů první linie je vděčným tématem médií. Hrozivá je ale především korupce v nejvyšších patrech medicíny: na úrovni šéfů oddělení, klinik a ústavů. Nejde jen o to, že si na kongresech v exotických zemích užívají příjemné dovolené a náklady na ni se promítnou do ceny léků. Nebezpečí je hlavně v tom, že informace, které zde získávají, jsou přizpůsobené komerčním zájmům firem.

Po návratu z cest tito "majitelé medicíny" rozhodují o klinických studiích, o tom, co je a co není nemoc, jaké léčebné postupy jsou závazné. S tím souvisí i způsob výuky a publikací. Většina odborných časopisů přednostně tiskne články, které jsou v souladu se zájmy inzerentů. Obětí obludného systému je pacient. Začíná stonat víc na léky než na choroby.

"VZP řeší zvlášť křiklavé případy předepisování léků trestním oznámením," říká šéf pojišťovny Pavel Horák. "Podezření prověřím! Ministr zdravotnictví ale nemůže nahánět dealery po dvoře nemocnic," přidává se Tomáš Julínek. "Chci zřídit nadační fond na podporu vzdělávání lékařů. Odpadl by přímý kontakt s lékařem. Firmy ale nemají zájem," stěžuje si prezident lékařské komory Kubek. "Propagační předměty pro lékaře nesmějí být podle etického kodexu dražší než 200 korun," hájí se zástupci firem. Z bující korupce jsou všichni "upřímně zděšení". Nikdo ale neví, co s ní.

Situace připomíná New York osmdesátých let. Vraždy, znásilnění a krádeže tehdy byly na denním pořádku. Lidé se báli vycházet na ulici. Policie byla bezmocná. V roce 1990 se trend náhle zlomil. Cosi se stalo. To cosi vysvětlují kriminologové James Q. Wilson a Georg Kelling jako "teorii rozbitých oken". Podle ní je zločinnost logickým důsledkem nepořádku: "Když zůstane rozbité okno dlouho neopravené, kolemjdoucí usoudí, že je to všem jedno a nikdo za to není odpovědný. Přibudou další rozbitá okna a pocit anarchie a signál, že je vše dovoleno, se šíří dál."

Zločin je nakažlivý stejně jako módní trend. Platnost teorie potvrdil starosta New Yorku Rudolph Giuliani. Po svém zvolení pověřil v roce 1994 šéfa policie Williama Brattona, aby se zaměřil na "trestné činy ovlivňující kvalitu života". Do té doby bezradná policie začala tvrdě stíhat běžné přestupky: přecházení na červenou, močení na ulici, graffiti. Výsledek se dostavil: důsledné potírání zdánlivě banální kriminality se stalo bodem zlomu i pro ty nejtěžší zločiny.

Zkušenosti z New Yorku mohou být inspirací v boji proti korupci v medicíně. Je důsledkem chaosu, anarchie a lhostejnosti. Jestliže jeden lékař přijme maličkost a nic se nestane, ostatní usoudí, že mohou také. Problém se nabaluje jako sněhová koule. Korupce se stává normou. Neexistuje jediný důvod, proč by měli být lékaři "vzděláváni" na kongresech v exotických zemích. Neexistuje jediný důvod, proč by měli dostávat pozornosti od farmaceutických firem. Hodnota dárku není rozhodující. Korupci nelze vymezit částkou. V rámci medicínsko-farmaceutického komplexu nemá problém řešení. Všechny instituce jsou do něj více nebo méně namočené.

Itálie: 4713 obviněných

Itálii prověřené bojem proti mafii už došla trpělivost. Finanční policie předložila v roce 2004 justici seznam 4713 osob, z toho 4400 lékařů, které jsou obviněny z podílu na korupci organizované farmaceutickou firmou GlaxoSmithKline (GSK). Kvůli zločinnému spolčení je stíhána stovka zaměstnanců GSK a vyšetřováno 134 zdravotnických zařízení ve 94 italských městech.

Má-li být boj proti úplatkům v českém zdravotnictví účinný, nemůže být vedený jiným způsobem. Nakažená medicína si sama nepomůže. Hledá se poručík William Bratton.

12.11.2007
Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Jan Hnízdil


- Vytisknout stránku -

  Související odkazy
 Více z Tématu - Články